KITA sedang menghitung hari untuk pelancaran Myvi facelift 2022, dan Perodua telah menyiarkan gambar teaser terbaharu untuk model paling laris di Malaysia itu.
Dalam satu siaran di laman Facebook Perodua, imej itu menunjukkan paparan kluster instrumen rekaan baharu, dan stereng baharu yang menarik! Kenapa?
Stereng ini sama seperti pada model Ativa, dengan beberapa butang pelbagai fungsi termasuklah PWR (Power). Butang-butang ini mempunyai ciri canggih yang tidak pernah dilihat pada harga bawah RM60,000 sebelum ini.
Ini termasuklah Adaptive Cruise Control dan Lane Keep Control, yang bermaksud varian tertinggi AV akan menerima Perodua Smart Drive Assist (PSDA) dengan kebolehan pemanduan autonomi Level 2!
Terdapat empat butang di bahagian kiri mungkin untuk mengawal paparan multi-info serta fungsi arahan suara.
Imej teaser sebelum ini pula menunjukkan skrin tengah jenis sesentuh serta kemasan merah pada corong pendingin hawa.
Ciri-ciri ini mungkin antara sebab kenapa harga Myvi 1.5 AV meningkat kira-kira RM6,000 dari model sekarang. Perodua juga berkata PSDA akan turut ditawarkan pada varian asas 1.3 G.
Perodua Myvi facelift 2022 akan ditawarkan dalam dua pilihan enjin iaitu 1.3-liter 1NR-VE dengan 94hp/121Nm dan 1.5-liter 2NR-VE yang berkuasa 102hp/136Nm.
Semua varian akan dipadankan dengan transmisi automatik (tiada lagi manual) dan berkemungkinan besar mendapat unit D-CVT dari Ativa. Ini bermakna Myvi akan menjadi model kedua Perodua dengan transmisi jenis itu.
Selain dari naik taraf ciri keselamatan dan mekanikal, Myvi juga akan menerima pembaharuan dari segi rekaan, berdasarkan imej-imej yang tersiar sebelum ini.
Tempahan telah dibuka dengan harga permulaan RM45,700 untuk 1.3 G hingga RM58,800 untuk 1.5 AV. Pasti ramai yang tak sabar menunggu Myvi facelift baharu ini, kan?
IA semakin hampir, Perodua Myvi facelift 2022 kini dibuka untuk tempahan! Perodua hari ini mengeluarkan kenyataan bahawa hatchback popular kegemaran rakyat Malaysia itu sudah boleh ditempah, berserta beberapa perincian.
Ia akan hadir dalam lima varian dan dua pilihan enjin, iaitu: 1.5 AV, 1.5 H, 1.5 X, dan dua varian 1.3 G. Kesemua varian hanya akan ditawarkan dengan pilihan automatik, tiada lagi manual.
Turut dimaklumkan bahawa Myvi 2022 ini mempunyai kecekapan bahan api lebih baik. “Kami juga telah meningkatkan kecekapan bahan api bagi Myvi baharu ini kepada 22.2km/ liter (diuji pada varian 1.3L) berbanding 21.1km/liter sebelum ini,” kata Presiden dan CEO Perodua, Dato’ Zainal.
Varian AV, H dan X serta salah satu varian G akan mempunyai sistem Perodua Smart Drive Assist (PSDA) yang terkini, direka dengan mengutamakan keselamatan pemandu dan pejalan kaki.
Myvi facelift 2022 ini juga turut memperkenalkan warna baharu iaitu Cranberry Red, yang hanya tersedia untuk varian AV.
Warna lain adalah Ivory White, Glittering Silver, Lava Red (tidak tersedia untuk AV), Granite Grey dan Electric Blue.
Julat harga bagi Myvi 2022 ini ialah dari RM45,700 hingga RM58,800 (untuk Semenanjung Malaysia dan tanpa insurans) dan akan turut serta dengan jaminan 5-tahun.
Nantikan perkembangan lanjut mengenai Perodua Myvi facelift 2022 di sini sehingga pelancarannya nanti.
Untuk tempahan, terus ke pautan sini atau lawati mana-mana wakil jualan sah Perodua seluruh negara.
PERODUA mendaftarkan 27,858 kenderaan pada Oktober 2021, memecahkan rekod terdahulu dicatatkan tepat pada 12 bulan sebelumnya dengan 26,848 kenderaan dijual pada Oktober 2020.
Rekod ini turut disenaraikan dalam Malaysia Book of Records sebagai rekod tertinggi kenderaan terjual dalam sebulan.
Rekod baharu ini tercatat dengan peningkatan pengeluaran dan penghantaran kenderaan yang pantas kepada para pelanggan. Ini kerana pengeluar kereta kompak tersebut mensasarkan untuk menghantar sebanyak mungkin kenderaan pada suku keempat 2021.
“Pencapaian ini adalah komitmen kami terhadap para pelanggan kami dan ianya mewakili peningkatan sebanyak 90.67 peratus daripada 14,160 unit yang dijual pada September 2021, Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Perodua, Dato’ Zainal Abidin Ahmad berkata.
“Kami kini sedang berusaha untuk meningkatkan lagi pengeluaran terutamanya untuk tahun ini,” tambahnya.
KUALA LUMPUR, 8 Jan — Perodua Bezza model baharu iaitu Perodua Bezza 2020 yang dilancarkan secara rasminya hari ini. –fotoBERNAMA (2020) HAK CIPTA TERPELIHARA
Daripada 27,858 kenderaan Perodua yang didaftarkan, 8,761unit adalah Myvi, 5,973 unit Axia, 5,257 unit Bezza, 3,973 unit Ativa, 2,553 unit Alza dan 1,341 unit Aruz.
Dari segi pengeluaran, beliau berkata Oktober 2021 juga menyaksikan jumlah kenderaan tertinggi yang pernah dikeluarkan dengan catatan sebanyak 29,803 unit dalam tempoh sebulan.
Beliau berkata pencapaian 29,803 unit itu adalah di luar kapasiti pengeluaran semasa Perodua, namun kakitangannya mampu meningkatkan produktiviti mereka dengan tahap kualiti yang sama walaupun tanpa kakitangan, peralatan atau jentera baharu.
Dato’ Zainal berkata lanjutan Pengecualian Jualan Cukai yang diumumkan baru-baru ini amatlah dialu-alukan kerana ia membolehkan ekosistem automotif mempunyai lebih banyak ruang untuk pulih ekoran penutupan baru-baru ini serta mengejar permintaan.
“Lanjutan Pengecualian Jualan Cukai juga akan memberi manfaat kepada semua, daripada pengguna kepada pengeluar komponen asli serta para pembekal yang juga turut terjejas akibat kekurangan bekalan semikonduktor di peringkat global,” tambahnya.
Setakat tahun ini, Perodua mencatatkan 146,951 unit dari Januari hingga Oktober tahun ini, iaitu 14.5 peratus di bawah 171,861 yang didaftarkan pada tempoh yang sama 2020.
“Kami berterima kasih kepada Malaysian Book of Records kerana mengiktiraf pencapaian kami tahun lepas dan kami akan terus membina pengiktirafan tersebut dengan menghasilkan dan mendaftar sebanyak mungkin kenderaan pada masa akan datang dan dengan berbuat demikian, ianya membuktikan komitmen kami kepada para pelanggan kami,” Dato’ Zainal berkata.
LIHAT apa yang kami terima hari ini, beberapa keping gambar Perodua Myvi facelift 2021! Gambar-gambar ini dikongsi oleh rakan media kami, Funtasticko dari tangkap layar story Instagram @myvitesse, menunjukkan Myvi facelift di tempat awam.
Juga dikenali dengan kod nama D51A, Myvi ini difahamkan berkemungkinan sedang menjalani penggambaran iklan kerana terdapat kain penutup dan SUV Porsche Cayenne dengan kren kamera di atasnya.
Dapat dilihat dengan jelas rupa depan dan belakang Myvi ini yang telah diberikan beberapa perubahan. Di depan, lampu depannya direka semula lebih garang, gril menyerupai Perodua Ativa, cermin sisi hitam, dan bampar rekaan baharu dengan DRL jenis menegak.
Di belakang pula lampu kelihatan tidak berubah, tetapi bahagian luar bampar telah direka semula dengan trim hitam halus menegak menggantikan kemasan seperti rongga udara besar pada Myvi 2017.
Bahagian sisi seperti tiada perubahan, dimana Myvi ini mendapat rim rekaan sama dengan saiz 15-inci.
Dilaporkan sebelum ini bahawa Perodua Myvi facelift bukan sahaja akan mendapat rupa baharu, tetapi juga kemas kini dari aspek mekanikal.
Myvi D51A akan mendapat kotak gear baharu D-CVT seperti pada Ativa, menggantikan kotak gear 4AT automatik 4-kelajuan pada model semasa.
Enjinnya masih sama, tetapi tetap menarik untuk membandingkan perbezaannya dengan Ativa memandangkan Myvi menggunakan enjin 2NR-VE 1.5-liter naturally-aspirated (dan 1NR-VE 1.3-liter), tetapi Ativa dipacu oleh 1.0-liter turbo.
Dijangkakan juga Myvi akan mendapat ciri keselamatan lebih maju iaitu ASA 3.0. Bergantung kepada varian, ia akan merangkumi Lane Departure Warning (LDW), Blind Spot Monitor System (BSM) dan Lane Keep Control (LKC).
Bagaimana rupa akhir King Highway ini nanti? Sama-sama kita nantikan semasa pelancarannya!
PENJUALAN automotif Kumpulan UMW meningkat kepada 22,193 unit pada September berbanding 9,512 unit ketika bulan Ogos.
Senario itu dipercayai berikutan pembukaan semula operasi secara beransur-ansur serta pelonggaran terhadap sekatan Perintah Kawalan Pergerakan.
Susulan itu, UMW Toyota Motor (UMWT) dan syarikat bersekutu, Perodua terus meningkatkan jumlah pengeluaran untuk mempercepat penghantaran pesanan.
Jualan UMWT meningkat tiga kali ganda kepada 8,033 unit pada bulan September daripada 2,524 unit yang didaftarkan pada Ogos lalu.
Ini menjadikan jumlah penjualan daripada Januari sehingga bulan September 2021 kepada 46,118 unit.
Jumlah itu 23.5% lebih tinggi berbanding 37,339 unit dicatatkan pada tempoh sama tahun 2020.
Toyota Vios terus menjadi model terlaris di pasaran bagi September 2021. Model kedua terlaris adalah Hilux dan diikuti Yaris.
Sementara itu, Perodua mencatatkan jualan 14,160 unit pada bulan September iaitu peningkatan lebih dua kali ganda berbanding 6,988 unit bagi Ogos 2021.
Perodua akan meneruskan usaha meningkatkan pengeluaran bagi memenuhi permintaan pelanggan.
Sembilan bulan pertama tahun ini, Perodua mencatatkan jualan 119,093 unit, 17.9% lebih rendah daripada 145,012 unit pada tempoh sama tahun 2020.
Perodua turut memaklumkan berjaya mendapatkan cip semikonduktor mencukupi untuk memastikan tiada gangguan sepanjang proses pengeluaran kenderaan tahun ini.
SERING kali kita mendengar kata-kata yang menyatakan brek belakang jenis disc (cakera) lebih baik dari drum (dram). Pernyataan ini digunakan tidak kira untuk kereta atau motosikal.
Namun, benarkah pernyataan ini? Adakah ia fakta atau auta semata-mata?
Jawapan paling ringkas ialah, tidak semestinya.
Isu brek belakang disc vs drum
Sumber: AutoGuru
Baik, kenapa timbul isu ini? Untuk kenderaan empat roda, boleh dikatakan semua kereta moden sekarang dilengkapi brek cakera di depan, tetapi bukan semua model mendapat brek jenis sama di belakang.
Untuk motosikal pula, bukan sesuatu yang pelik untuk melihat brek dram di depan. Tetapi hari ini, mari kita fokuskan pada kereta dahulu.
Proton Wira 1.5 SE
Masihkah anda ingat dahulu Proton Wira didatangkan dengan dua jenis brek berbeza untuk belakang? Varian dengan enjin 1.3 dan 1.5 dilengkapi brek belakang dram, manakala varian 1.6 dan 1.8 mendapat brek belakang cakera.
Untuk contoh di atas, dapat kita lihat pemilihan jenis brek ditentukan dari saiz enjin, harga kereta, dan kelajuan yang mampu dicapai.
Sebenarnya terdapat banyak lagi faktor lain yang diambil kira sebelum jurutera menentukan jenis brek dan spesifikasi yang akan digunakan.
Fungsi dan faktor penggunaan jenis brek
Semua sedia maklum fungsi brek dalam bahasa mudah ialah untuk memperlahankan dan memberhentikan kereta.
Sumber: Pops Auto Electric & AC
Apabila pedal brek ditekan, daya dipindahkan menggunakan bendalir hidraulik melalui beberapa silinder dan pam sebelum sampai ke angkup (calliper), yang akan ‘mengepit’ cakera dan memperlahankannya.
Sumber: Autofuture Design
Antara faktor utama yang menentukan keberkesanan sistem brek adalah spesifikasi angkup, pelapik brek (brake pad), jenis cakera, berat pada gandar, dan tidak lupa juga tahap cengkaman tayar. Pakailah brek Brembo atau AP Racing harga puluhan ribu sekalipun, jika tayar cap ayam, pasti ke longkang juga.
Sudah semakin jelas?
Penggunaan jenis brek sebenarnya perlu seimbang dengan dimensi, berat dan kemampuan sesebuah kenderaan.
Jadi, brek dram sudah cukup? Atau brek cakera masih lebih baik?
Tiada satu jawapan mutlak kerana sesuatu komponen kenderaan itu tidak bekerja bersendirian, sebaliknya ia ibarat satu ‘kerjasama’ dengan beberapa bahagian lain.
Persona 2007 (kiri) dan Persona baharu.
Sebagai contoh lain, Proton Persona 2007 generasi pertama CM6 menggunakan brek cakera di belakang, tetapi penggantinya iaitu Persona 2016 dilengkapi brek dram. Adakah ini satu downgrade?
Tidak juga.
Sumber: Facebook Proton
Penulis masih ingat bertanyakan kepada pihak Proton semasa pandu uji Persona BH6 2016 ini di litar mereka di Shah Alam.
Menurut Proton, walaupun menggunakan dram di belakang, Persona baharu mampu berhenti dari kelajuan 100km/j dalam jarak 41.4 meter, iaitu 3.2 meter lebih pendek dari Persona sebelumnya yang mendapat brek cakera depan dan belakang.
Mengejutkan? Rahsia kepada hasil ini adalah sistem brek yang dipertingkat secara keseluruhan serta berat kenderaan yang lebih ringan untuk model baharu. Jadi jika brek dram mampu mendapat hasil sebegitu baik, kenapa perlu melabur kos lebih tinggi untuk brek cakera, bukan?
Mungkin jika Persona baharu menggunakan brek belakang cakera, tayar belakang akan terlalu senang terkunci lalu sistem ABS terpaksa bekerja lebih, mengganggu kestabilan kereta.
Kesimpulannya di sini, brek (seperti komponen lain) juga menggunakan teknologi lebih maju seiring peredaran masa. Brek dram hari ini jauh lebih baik dari 10 tahun lepas, malah mungkin sama efektif dengan brek cakera.
Begitu juga suspensi belakang jenis torsion beam, tidak bermakna ia kurang mantap berbanding jenis multilink atau independent. Sedangkan Renault Megane RS dan Mazda3 baharu juga menggunakan suspensi belakang torsion beam dan dua kereta ini terkenal dengan pengendalian mantap.
KUMPULAN UMW mencatatkan 9,512 unit jualan automotif pada Ogos lalu.
Jumlah itu melonjak daripada 2,105 unit yang didaftarkan pada Julai susulan pembukaan semula operasi bilik pameran dan kilang pemasangan automotif ketika ini.
UMW Corp Sdn Bhd berkata, UMW Toyota Motor (UMWT) dan syarikat sekutunya Perodua mencatatkan jualan baik pada Ogos walau beroperasi selama setengah bulan.
UMWT mencatatkan jualan kenderaan sebanyak 2,524 unit iaitu bersamaan 74 peratus lebih tinggi berbanding 1,450 unit pada Julai.
Model Toyota Vios, Yaris dan Hilux menjadi kenderaan terlaris secara kumulatif, sekaligus menyumbang kepada 69 peratus daripada jumlah jualan.
Vios antara model mendapat permintaan tinggi di negara ini. – Foto ihsan Toyota
Sementara itu, Perodua mencatatkan jualan kenderaan 6,988 unit pada Ogos 2021.
Ia jauh lebih tinggi berbanding 655 unit yang dicatatkan pada bulan sebelumnya.
Bagi tempoh lapan bulan pertama 2021, Perodua mencatatkan jualan kenderaan sebanyak 104,933 unit.
Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Kumpulan UMW Holdings Bhd berkata, syarikat itu menjangka momentum penjualan automotif berterusan sehingga hujung tahun.
Perodua Ativa antara produk kualiti bertaraf dunia keluaran syarikat Perodua. – Foto ihsan Perodua
“Kami amat menghargai usaha kerajaan dalam memberikan kelonggaran terhadap sekatan pergerakan PKPP.
“Pada masa ini, kedua-dua Toyota dan Perodua mencatatkan tahap pesanan yang kukuh.
“Pembekal bagi alat ganti dan komponen domestik juga telah beroperasi semula dan pengeluaran kami disokong oleh bekalan CKD yang mencukupi,” kata Datuk Ahmad Fuaad Kenali.
Sebelum ini, kerajaan membenarkan operasi pembuatan automotif bermula 16 Ogos selaras pelonggaran Perintah Kawalan Pergerakan Penuh (PKPP).
JIKA anda berminat memiliki Perodua Ativa, anda kini boleh memilih untuk subscribe atau langgan SUV kompak itu dengan Flux. Dengan promosi Merdeka, mereka menawarkan langganan RM57 untuk bulan pertama.
Untuk masa ini, Flux mempunyai Perodua Ativa 1.0H iaitu varian pertengahan yang berharga RM66,100. Ia dikuasakan oleh enjin 1.0-liter 3-silinder turbo yang menjana 97hp dan 140Nm tork, dipadankan dengan CVT.
Kelengkapan dalaman termasuklah tempat duduk fabrik dan sistem infotainmen dengan skrin sesentuh 7-inci serta kluster instrumen digital.
Dari segi keselamatan, Ativa didatangkan dengan segala ciri terkini seperti enam beg udara, ABS, Vehicle Stability Control dan Traction Control.
Ia juga dilengkapi pakej sistem keselamatan termaju Advanced Safety Assist yang terdiri dari Pre-Collision Warning And Braking, dan Lane Departure Warning And Prevention.
Seperti biasa, Flux menawarkan kenderaan mereka dengan kontrak sehingga 36 bulan. Anda hanya perlu membayar pendahuluan RM2,303, kemudian langganan setiap bulan berjumlah RM1,425 selama 36 bulan.
Untuk langganan lebih pendek, anda boleh pilih RM1,601 untuk kontrak 24 bulan, atau RM1,901 untuk 12 bulan.
Pelan Flux hadir dengan pakej perbatuan Lite sebanyak 1,250km sebulan, tetapi anda boleh naik-taraf kepada 2,000km sebulan atau tanpa had dengan kos tambahan. Yang penting, semuanya fleksibel mengikut keperluan anda.
Apabila kereta perlu diservis, Flux mempunyai perkhidmatan concierge yang akan mengambil dan menghantar kereta ke pusat servis, jadi anda tidak perlu bersusah payah membuat temujanji dan sebagainya.
Menarik? Jika anda berminat, hanya muat turun aplikasi Flux atau layari https://driveflux.com untuk maklumat lanjut.
Perodua mendaftarkan 6,988 kenderaan pada bulan Ogos berbanding 655 unit pada Julai. Peningkatan ini berpunca daripada peningkatan produksi dan pembukaan pusat jualan secara beransur-ansur sejak 16 Ogos lalu.
“Kami menjangkakan jumlah pengeluaran dan pendaftaran akan meningkat berkali ganda pada bulan September apabila keadaan kembali normal,” kata Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Perodua, Dato’ Zainal Abidin Ahmad.
Semua operasi Perodua dihentikan berikutan penutupan di seluruh negara yang diperkenalkan pada 1 Jun 2021 untuk mengawal penyebaran Covid-19.
Setakat tahun ini (year-to-date), Perodua mendaftarkan 104,933 kenderaan dengan penurunan 12.5 peratus berbanding 119,977 kenderaan yang dijual untuk tempoh sama tahun lalu.
“Kami sedang berusaha untuk mengecilkan jurang ini dengan meningkatkan lagi pengeluaran kenderaan kami dan juga menambahbaik prosedur operasi kami untuk memastikan keselamatan para kakitangan dan pelanggan kami,” kata Dato’ Zainal.
“Berdasarkan faktor waktu dan sumber yang sedia ada, kami menurunkan sasaran jualan kami sebanyak 10.8 peratus kepada 214,000 kenderaan tahun berbanding sasaran 240,000 unit yang diumumkan sebelum ini,” tambah beliau.
“Keutamaan kami kini adalah memastikan industri automotif dapat terus beroperasi dan bertahan tahun ini. Antara ancaman kepada sektor pengeluaran domestik dan antarabangsa termasuklah peningkatan kes Covid-19 dan juga kekurangan bekalan semikonduktor,” kata Dato’ Zainal.
Mengenai kekurangan cip semikonduktor, Dato’ Zainal berkata bahawa Perodua masih memperolehi bekalan yang cukup untuk memastikan pengeluaran berjalan lancar tahun ini dan sebahagian besar tempahan Perodua yang tertunggak akan dapat dipenuhi dalam tahun ini.
“Buat masa ini, bekalan cip semikonduktor masih menjadi isu global dan kami bekerjasama dengan rakan kongsi dan para pembekal kami untuk menghadkan sebarang gangguan yang timbul,” katanya.
PERODUA telah memulakan operasi pusat jualan dan selepas jualannya, termasuk perniagaan Badan Kenderaan dan Cat (B&P) di seluruh negara.
Pembukaan semula pusat jualan dan selepas jualan Perodua adalah selepas daripada operasi semula fasiliti pembuatannya di ibu pejabat di Sungai Choh, Rawang baru-baru ini.
Secara keseluruhan, Perodua mempunyai 191 pusat jualan, 197 pusat servis dan 69 B&P di seluruh negara.
“Penghantaran kenderaan telah bermula secara berperingkat sejak minggu ini dan kami menjangkakan lebih banyak kereta Perodua dihasilkan dan didaftarkan dalam beberapa minggu akan datang,” kata Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Perodua, Dato’ Zainal Abidin Ahmad.
“Kami berterima kasih kepada para pelanggan kami atas kesabaran, kefahaman dan kesetiaan dalam menerima kenderaan Perodua mereka. Kami berharap dapat menghantar sebanyak mungkin pesanan yang ada dalam tahun ini,” tambahnya.
Walaupun Perodua telah memenuhi kriteria yang diperlukan untuk vaksinasi pekerja-pekerjanya, syarikat kereta kompak itu telah menggariskan panduan keselamatan buat para pelanggan ketika mengunjungi pusat jualan dan selepas jualannya. Pusat selepas jualan merangkumi pusat servis serta kemudahan badan kenderaan dan cat.
Keperluan-keperluan keselamatan ini termasuklah telah mendapat vaksin sepenuhnya, memakai topeng, membuat janji temu sebelum mengunjungi cawangan jualan dan/atau servis dan sentiasa menjaga penjarakan fizikal.
Secara keseluruhan, Perodua mempunyai kira-kira 11,000 tenaga kerja di bawah syarikat tersebut.
Sekiranya digabungkan dengan para pembekal, pengedar dan kontraktornya – ekosistem Perodua mempunyai lebih 70,000 tenaga kerja.
SEBUAH Perodua Kancil yang membawa muatan buah durian musnah dalam kebakaran di Jalan Changkat Lada-Pasir Salak semalam.
Tiga sekeluarga yang menaiki kereta tersebut bagaimanapun dapat keluar menyelamatkan diri dan tidak mengalami sebarang kecederaan.
Gambar: Facebook
Difahamkan, Kancil yang dipandu lelaki berusia 30-an bersama anak lelaki dan ibunya itu dalam perjalanan dari kebun berhampiran menuju ke rumah mereka di Felcra Changkat Lada.
Gambar: Facebook
Ketua Operasi dari Balai Bomba dan Penyelamat (BBP) Kampong Gajah, Qyairul Eqwan Suib berkata, maklumat kejadian itu diperoleh pihaknya pada pukul 7:50 pagi.
Menurut Qyairul, kebakaran melibatkan sebuah kereta di mana tiga sekeluarga sempat menyelamatkan diri.
“Kesemua mangsa tidak mengalami sebarang kecederaan, namun kereta dinaiki mereka musnah terbakar 80 peratus bersama durian yang dibawa.
“Operasi pemadaman segera dijalankan dan operasi tamat pada pukul 9 pagi. Siasatan sedang dijalankan bagi mengenal pasti punca kejadian,” katanya.
UMW Holdings Bhd menjangkakan jualan kenderaan di tahap minima bulan Julai bagi UMW Toyota Motor (UMWT) dan Perodua, kata Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Kumpulan Datuk Ahmad Fuaad Kenali.
Beliau berkata, Perintah Kawalan Pergerakan (PKP) 3.0 penuh yang sedang berkuat kuasa sejak 1 Jun lalu memberi kesan buruk kepada sektor automotif domestik. Hanya 1,921 unit didaftarkan oleh syarikat itu pada Jun.
Daripada jumlah itu, UMWT mencatat 85 unit manakal Perodua menjual 1,009 kenderaan.
“Bilik pameran dalam talian kini terbukti menjadi alternatif yang sesuai untuk pelanggan semasa PKP penuh. Bilik pameran dalam talian Toyota, Lexus dan Perodua menjadi tarikan kerana pengguna beralih kepada e-platform secara berperingkat semasa fasa sekatan pergerakan,” kata Ahmad Fuaad.
Kilang Toyota Bukit Raja. Gambar oleh: Toyota
“Bagi mengimbangi ketiadaan pelanggan yang datang kerana bilik pameran ditutup, UMWT dan Perodua tidak mempunyai alternatif lain selain meningkatkan pemasaran dan penjualan melalui dalam talian.
“Pada masa ini, kedua-dua elemen itu mencatatkan tempahan yang baik yang boleh dipenuhi selepas sekatan pergerakan dilonggarkan,” tambahnya.
Beliau berkata, kumpulan terus berharap sekatan pergerakan dapat dilonggarkan dan mematuhi kepada pematuhan yang ketat terhadap prosedur operasi standard (SOP) Covid-19.
Menurutnya, UMW tetap yakin dengan potensi pertumbuhan industri automotif di Malaysia.
“Tanpa mengambil kira sekatan pergerakan yang berterusan dan gangguan yang berpanjangan dalam cip semikonduktor global, UMW menjangka momentum jualan automotif akan berterusan, terutama dengan lanjutan pengecualian cukai jualan,” katanya.
TERDAPAT pelbagai taktik licik segelintir pihak tidak bertanggungjawab saban hari bertujuan menipu orang ramai.
Taktik digunakan meliputi macam-macam modus operandi termasuk penyamaran sebagai ejen jualan syarikat pengeluar kenderaan.
Perkara ini didedahkan syarikat Perusahaan Otomobil Kedua Sdn Bhd (Perodua) yang meminta orang ramai peka dan berwaspada dengan sindiket terbabit.
Perodua mengakui menerima aduan orang ramai bahawa ada pihak cuba melakukan penipuan menggunakan nama syarikat itu.
“Baru-baru ini kami telah mengenalpasti dan menemui sekurang-kurangnya dua individu
yang telah menyamar sebagai penasihat jualan Perodua.
“Individu terbabit meminta pelanggan membuat bayaran tempahan atau wang pendahuluan ke dalam akaun bank peribadi,” kata Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Perodua.
Terdahulu, Datuk Zainal Abidin Ahmad berkata, pihaknya telah membuat laporan polis berhubung perkara itu.
Pada masa sama, Zainal turut meminta orang ramai berwaspada dan menghubungi Perodua jika mengesyaki wujud kegiatan mencurigakan.
“Kami ingin mengambil kesempatan ini untuk mengingatkan semua pelanggan kami yang
dihargai untuk hanya membuat sebarang pembayaran ke dalam akaun syarikat rasmi,” katanya.
Tips elak ditipu
Perodua memandang serius akan kegiatan penipuan menggunakan nama syarikat itu.
Justeru, terdapat beberapa langkah utama yang boleh diikuti bagi mengelak daripada ditipu.
1. Hubungi Pusat Jualan Perodua yang sah untuk mendapatkan maklumat mengenai produk atau perkhidmatan
2. Layari laman web Perodua atau ikuti akaun media sosial yang sah
3. Jangan terima sebarang tawaran sama ada secara cetak atau dalam talian tanpa maklumat lengkap
4. Jangan beri maklumat peribadi seperti nombor akaun bank, alamat rumah dan nombor kad pengenalan tanpa memastikan individu terbabit adalah kakitangan Perodua
5. Laporkan kepada polis jika ada individu mendakwa diri mereka sebagai wakil jualan Perodua dan meminta membuat pembayaran ke dalam akaun peribadi
TITISAN minyak berwarna hitam pekat dari bahagian bawah kenderaan bukan sahaja ‘menyakitkan’ mata malah, mengotorkan permukaan lantai.
Terdapat pelbagai faktor berlaku situasi ini dan antaranya disebabkan kebocoran minyak power steering atau oil power steering.
Apakah punca berlaku masalah ini?
Ada macam-macam sebab berlaku kebocoran oil power steering. Salah satu punca adalah kerena berlaku kerosakan pada Seal Steering Rack.
Kerosakan seal
Seal memainkan peranan sangat penting. Ia mencegah daripada berlaku kebocoran minyak terdapat pada oil power steering.
Justeru, seal yang bermasalah seperti berlaku keretakan akan menyebabkan ‘tumpahan’ oil power steering.
Kebiasaannya, agak sukar untuk mengesan sama ada berlaku kerosakan pada seal terutama ketika kenderaan sedang di parkir.
Bagaimanapun, tumpahan minyak akan berlaku dengan sangat ‘ligat’ ketika kenderaan sedang bergerak.
Ini pasti menyukarkan anda untuk mengetahui sama ada berlaku tumpahan minyak atau sebaliknya.
Maka, jalan terbaik adalah sentiasa melakukan pemeriksaan berkala dan pastikan menukar komponen yang rosak bagi mengelak berlaku masalah di masa depan.
Selain itu, anda juga dinasihati menukar seluruh set power steering jika ia mengalami kerosakan teruk sekaligus, mengelak berlaku masalah di bahagian lain.
Masalah hos power steering
Kepanasan enjin berpanjangan boleh menyebabkan berlaku kerosakan pada hos power steering.
Antara kerosakan hos power steering termasuk berlaku rekahan kecil atau pecah sehingga menyebabkan kebocoran minyak.
Tanda kebocoran minyak mungkin tidak terlalu kelihatan. Namun, anda perlu peka dengan situasi ini.
Hal ini kerana titisan kecil juga antara tanda berlaku kebocoran oil power steering.
Spring clamp makin kendur
Setiap power steering akan dipasang dengan spring clamps.
Spring clamps yang dimamah usia akan menyebabkan ia menjadi semakin kendur dan sekaligus berlaku kebocoran minyak.
Kedudukan spring yang tidak berada pada keadaan sepatutnya juga akan menyebabkan masalah besar kepada pemilik kenderaan.
Itu antara tiga punca berlaku kebocoran oil power steering.
Anda yang mempunyai maklumat lanjut atau ingin berkongsi pandangan sila layari akaun media sosial EnGear!
KENDERAAN utiliti sukan atau SUV menjadi semakin popular dalam kalangan rakyat Malaysia.
Walaupun saiznya tidak begitu besar berbanding Multi-Purpose Vehicle (MPV) namun, ruang dalaman sesebuah SUV masih luas bagi kegunaan mereka berkeluarga.
Di Malaysia, antara dua model SUV paling mendapat permintaan tinggi adalah Perodua Alza dan Proton Exora.
Kedua-dua model keluaran syarikat ini bukan sahaja boleh didapati dengan harga mampu milik malah dikatakan sangat ‘ekonomi’!
Sejauh mana kebenaran dakwaan ini?
Jom kita buat kira-kira perbandingan kos ‘bela’ Perodua Alza vs Proton Exora!
Perodua Alza (1.5) vs Proton Exora (1.6T): Mana lebih jimat?
Siapa tidak seronok jika dapat memiliki kenderaan baharu. Bagaimanapun, dalam kegembiraan itu, jangan abaikan servis kereta kita.
Sama seperti model kenderaan lain, Alza dan Exora juga perlu menjalani beberapa servis wajib.
Antara yang perlu dilakukan adalah servis 1,000 kilometer pertama!
Servis 1,000 kilometer
Pemilik Perodua Alza perlu melakukan servis 1,000 kilometer pertama selepas kenderaan mereka selesai menjalani proses ‘running-in’.
Terdapat beberapa perkara asas perlu dilakukan termasuk penukaran engine oil,drain plug gasket dan oil filter.
Anggaran kos keseluruhan termasuk upah mekanik adalah RM118.70
Kos bagi Proton Exora untuk servis pertama ini pula sekitar RM121.08.
Servis 10,000 kilometer
Tiada perbezaan untuk servis 10,000 kilometer bagi Alza jika dibandingkan dengan servis pertamanya.
Kos bayaran dikenakan adalah RM116.70
Sementara itu, kos servis Exora kurang RM2 berbanding Alza iaitu RM120.91.
Servis 20,000 kilometer
Servis 20,000 kilometer menyaksikan terdapat pertambahan baharu penukaran komponen enjin bagi Alza.
Komponen yang perlu ditukar adalah spark plug yang berharga RM60.40 dengan kos keseluruhan adalah RM245.88.
Tidak ada pertambahan penukaran komponen bagi Exora yang mana kos servis kekal RM120.91.
Servis 30,000 kilometer
Ada lagi penambahan penukaran baharu untuk Alza bagi servis 30,000 kilometer iaitu penukaran cabin filter berharga RM27.20.
Keseluruhan kos adalah RM190.42.
Exora pula, kos keseluruhan servis adalah RM165.93 dengan penukaran radiator coolant yang berharga RM45.01.
Servis 40,000 kilometer
Kira-kira 11 perkara dilakukan bagi servis 40,000 kilometer untuk Alza.
Kos keseluruhan mencecah RM422.85.
Penukaran komponen enjin termasuk air cleaner filter, brake fluid, engine oil filter dan beberapa perkara lain.
Bagi Exora, kos keseluruhan hanya RM191.44 dengan penukaran brake fluid dan power steering fluid.
Servis 50,000 dan 70,000 kilometer
Servis bagi jarak perbatuan Alza untuk kali ini hanya RM161.74 dan Exora adalah RM152.71 kerana terdapat penukaran air filter.
Namun, Exora menyaksikan peningkatan kos bagi servis 70,000 dengan jumlah keseluruhan RM415.03.
Servis 80,000 kilometer
Kerja servis Alza bagi 80,000 kilometer sama seperti servis 40,000 dengan kos keseluruhan RM422.85.
Kos Exora adalah RM299.51 dengan penukaran pipe feed semi steel, hose oil return dan clip.
Servis 100,000 kilometer
Servis wajib terakhir ini menyaksikan pemilik Alza perlu mengeluarkan wang sebanyak RM245.88 dan Exora adalah RM234.04.
Mana lebih jimat?
Kesimpulannya, jumlah kos bagi Alza untuk lima tahun pertama adalah RM3,220 sementara Exora adalah RM2,487.
Bagaimanapun, perlu diingat kos servis yang dinyatakan hanya membabitkan perkara asas.
Ia tidak termasuk kos penukaran komponen lain jika berlaku sebarang kemungkinan.
Oh ya! Jika anda sedar artikel ini tidak menyatakan kos servis 60,000 kilometer dan 90,000 kilometer.
Nak tahu lebih lanjut sila saksikan video di bawah bersama Cikgu Mas’od!
PERODUA menyasarkan jualan 240,000 unit bagi 2021 di sebalik situasi pandemik Covid-19 di negara ini.
Berdasarkan rekod kewangan syarikat pengeluar kenderaan kompak itu, 96,281 unit kenderaan telah terjual dalam tempoh lima bulan pertama tahun ini.
Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Datuk Zainal Abidin Ahmad, terdapat peningkatan 52,920 kenderaan terjual berbanding tempoh sama tahun lalu.
Jelasnya, pencapaian 2021 lebih sesuai dibandingkan dengan prestasi 2019 yang mana Perodua telah menjual 105,745 unit dalam lima bulan pertama tahun itu.
“Kesan pandemik dan kekurangan semikonduktor dapat dilihat pada penurunan jualan sebanyak 12 peratus.
“Kami percaya Perodua mampu mencapai sasaran 240,000 unit tahun ini di sebalik permintaan yang kekal kukuh bagi semua model,” kata Zainal Abidin.
Menerusi satu kenyataan, Zainal turut mengucapkan terima kasih kepada kerajaan kerana melanjutkan tempoh pengecualian cukai jualan sehingga akhir tahun.
Keputusan itu sedikit sebanyak membantu Perodua menampung permintaan menggalakkan selain mengekalkan ekosistem automotif Malaysia.
Untuk rekod, Perodua telah menghasilkan 18,283 unit kenderaan pada Mei sekaligus menjadikan jumlah pengeluaran keseluruhan setakat ini sebanyak 98,944 unit.
PANDEMIK Covid-19 melanda negara menyaksikan banyak syarikat tampil membantu meringankan beban orang ramai khusus pihak hospital.
Antara syarikat memberi sumbangan termasuk Perusahaan Otomobil Kedua Sdn Bhd atau Perodua.
Semalam, Perodua memberi sumbangan peralatan perubatan bernilai lebih RM80,000 kepada Hospital Sungai Buloh.
Antara bekalan perubatan disumbangkan termasuk 5,000 pelindung muka, kerusi roda, kerusi tandas duduk dan papan pemindahan pesakit.
Selain itu, Perodua turut menyumbangkan rel katil pesakit, kerusi pemulihan, rangka bantu berjalan, tongkat dan meja miring.
Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Perodua Datuk Zainal Abidin Ahmad berkata, pihaknya akan terus komited memberi sumbangan kepada pihak memerlukan.
Jelasnya, ia merupakan salah satu tanggungjawab sosial yang perlu digalas Perodua.
“Perodua akan terus berkomunikasi dengan institusi awam utama bagi menentukan di mana sumbangan secara strategik boleh dilakukan untuk membantu negara.
“Perodua juga mengucapkan jutaan terima kasih kepada wira dan wirawati negara yang berkhidmat untuk kita semua tanpa mengenal penat lelah,” katanya.
Terdahulu, Perodua turut menyumbangkan pelindung muka kepada sekolah, klinik, pejabat kerajaan, pihak berkuasa tempatan dan golongan penjaja.
Pada Perintah Kawalan Pergerakan (PKP) 1.0, Perodua juga telah menyumbangkan pelbagai keperluan termasuk tilam, bantal, dan kasut getah kepada Hospital Sungai Buloh.
MODEL Perodua Myvi dan Proton Iriz boleh dilihat di mana-mana sahaja di seluruh pelosok negara.
Faktor reka bentuk, teknologi dan size yang ideal menyebabkan dua model ini begitu ‘laku keras’ berbanding kenderaan jenama lain.
Selain itu, majoriti pengguna membeli Myvi dan Iriz juga adalah disebabkan faktor harganya yang berpatutan selain kos servis yang rendah.
Betul ke?
Di sini penulis ingin menjelaskan beberapa tips kewangan melibatkan kos secara purata bagi Myvi dan Iriz.
Perodua Myvi 1.3 vs Proton Iriz 1.3
Servis 10,000 kilometer
Berdasarkan servis bagi perjalanan setiap 10,000 kilometer, kos bagi Iriz dilihat lebih murah berbanding Myvi.
Hal ini kerana terdapat perbezaan bagi minyak enjin digunakan.
Myvi menggunakan minyak jenis OW-20 iaitu jenis full syntetic bernilai sekitar RM162.00 bagi empat liter. Manakala minyak enjin bagi Iriz hanya bernilai RM104.83 sahaja.
Servis 20,000 kilometer
Menerusi rekomendasi daripada Proton, servis bagi perjalanan setiap 20,000 kilometer memerlukan penukaran penapis udara berharga RM17.78.
Manakala Perodua masih mengekalkan kos servis biasa bagi perjalanan 20,000 kilometer namun, mengenakan kos upah sebanyak RM33.60.
Ini bermakna kos Myvi lebih mahal iaitu Rm213.32 manakala Iriz kekal sedikit rendah iaitu RM138.69 sahaja.
Servis 30,000 kilometer
Servis bagi perjalanan lebih 30,000 kilometer menyaksikan berlaku peningkatan kos untuk Iriz.
Kira-kira yang penulis lakukan mendapati kos meningkat mencecah skitar Rm383.23.
Hal ini disebabkan terdapat beberapa pertukaran beberapa kompenan antaranya spark plug, penyejuk radiator dan penapis bahan api.
Kos upah juga dikenakan sebanyak RM120.00.
Perodua pula hanya menetapkan pertukaran cabin filter bagi Myvi.
Kesimpulannya untuk kos servis 30,000 Myvi sedikit murah berbanding Iriz.
Servis 40,000 kilometer
Memandangkan terdapat beberapa komponen telah ditukar sebelum ini, tidak banyak penambahan bagi Iriz untuk servis 40,000 kilometer.
Apa yang perlu ditukar adalah penapis udara dan cecair brek.
Harga keseluruhan servis adalah RM267.35 yang mana ia termasuk kos upah sebanyak RM84.00.
Sementara itu, banyak komponen yang perlu ditukar bagi Myvi untuk servis kali ini.
Antara yang perlu ditukar termasuk minyak gear ATF, air filter dan lain-lain.
Maka itu kos servis Perodua bagi 40,000 kilometer adalah RM539.46 termasuk kos upah RM126.00.
Servis 50,000km
Servis Myvi dan Iriz kembali ‘normal’ untuk jarak pebatuan 50,000 kilometer.
Ini bermaksud kedua model ini hanya memerlukan servis minium iaitu hanya membabitkan penukaran minyak enjin, gasket dan oil filter.
Iriz masih kekal rendah dengan kos servis hanya RM190.87 sahaja dan Myvi pula sedikit mahal iaitu RM213.32.
Kos upah masih dikenakan kepada kedua-dua model ini.
Bagaimanapun, di antara kedua model ini yang manakah paling mendapat tempat di hati pengguna?
Adakah Myvi lebih menjimatkan atau Iriz lebih ‘menyelamatkan’ poket anda?
Untuk penjelasan lanjut saksikan episod Tips kira kira: Myvi 1.3 vs Iriz 1.3 bersama Cikgu Mas’od!