Arkib Tag: Perodua

MCE raih kontrak RM54.28 juta bekal komponen audio & ADAS untuk Perodua

MCE Holding Berhad (MCE) meraih kontrak bernilai RM54.28 juta daripada Perodua untuk tempoh 40 bulan.

Sepanjang tempoh tersebut, MCE akan membekalkan pelbagai komponen elektronik dan mekatronik automotif untuk kenderaan berenjin pembakaran dalaman (ICE) termasuklah:

  • sistem paparan audio
  • kamera undur
  • komponen berkaitan sistem ADAS

Projek ini menjadi tugasan pertama MCE untuk kenderaan ICE, selepas sebelum ini terlibat dengan sistem infohibur untuk EV.

Perkukuh usaha lokalisasi

Menurut Datuk Wira Dr. Goh Kar Chun, Pengarah Urusan Kumpulan MCE berkata, “Hubungan jangka panjang kami dengan Perodua membuka peluang untuk MCE berkembang bersama mereka.

“Ini membolehkan kami mengambil projek yang lebih kompleks, membina keupayaan reka bentuk dan pembuatan serta bergerak lebih jauh dalam rantaian nilai automotif.

“Kami komited bekerjasama rapat dengan Perodua bagi memperkukuh usaha lokalisasi komponen elektronik automotif, menyokong aspirasi kerajaan untuk membina ekosistem lebih kompetitif dan menjadikan Malaysia hab serantau bagi kenderaan generasi baharu.”

Pengeluaran bermula 2027

Kontrak berkenaan dianugerahkan kepada anak syarikat milik penuh MCE, Multi-Code Electronics Industries (M) Bhd.

Pengeluaran dijadualkan bermula pada suku keempat tahun kewangan berakhir 31 Julai 2027.

Operasi pengeluaran akan dijalankan di fasiliti baharu kumpulan, MCE Auto Hub di Serendah, Selangor dengan jumlah pelaburan dianggarkan RM4.95 juta.

Perodua turunkan harga Axia sehingga RM4,700, harga baharu bermula dari RM33,900

Perodua baru-baru ini mengumumkan penurunan harga jualan bagi model kompak Axia sehingga RM4,700 berkuat kuasa serta merta.

Ini bermakna, harga jualan baharu bagi model Axia kini bermula serendah RM33,900 berbanding harga asal RM38,600.

Berikut merupakan senarai harga baharu untuk Perodua Axia:

  • Axia 1.0G – RM33,900 (-RM4,700)
  • Axia 1.0X – RM38,500 (-RM1,500)
  • Axia 1.0SE – RM43,000 (-RM1,000)
  • Axia 1.0AV – RM49,000 (-RM500)

Menurut Dato’ Sri Zainal Abidin Ahmad, Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Perodua berkata harga baharu ini adalah antara usaha untuk mengurangkan tekanan kos yang dihadapi rakyat Malaysia.

“Langkah ini juga mencerminkan usaha kami untuk terus menambah baik kecekapan operasi, terbukti sebelum ini menerusi pengurangan kos servis dan harga QV-E, serta pakej Battery as a Service (BaaS) yang ditawarkan.”

Perodua menjamin spesifikasi dan standard kualiti Perodua Axia kekal tidak berubah.

Malah, penjimatan yang diperoleh adalah sepenuhnya daripada penambahbaikan proses dan kecekapan operasi.

“Pengurangan harga yang dibuat adalah hasil inisiatif penambahbaikan yang berterusan dan mampan, serta kerjasama baik dengan pembekal dan rakan kongsi kami dalam ekosistem automotif,” jelasnya lagi.

Baca: Spesifikasi Perodua Axia

Perodua Ativa tersingkir daripada 10 model teratas 1H 2026, diganti Traz!

Prestasi Perodua Ativa yang hebat daripada Januari hingga Jun tahun 2025 (1H) nampaknya tidak berjaya diulangi pada tahun ini.

Bulan lalu, kami melaporkan bagaimana Ativa berjaya memintas pendaftaran bulanan Traz pada bulan Mei.

Ativa kembali berada di tangga kesepuluh carta pendaftaran terkumpul (YTD) namun kedudukan itu tidak bertahan lama.

Memasuki data penutup H1 2026, Ativa terpaksa akur apabila terkeluar terus daripada kelompok 10 pendaftaran tertinggi di Malaysia.

Tempat Ativa kini digantikan oleh saudara baharu, Perodua Traz.

Penurunan Ketara Ativa: Perbandingan 1H 2025 vs 1H 2026

Jika menyingkap kembali prestasi separuh pertama tahun lalu, Ativa merupakan antara watak utama yang mendominasi carta dengan angka pendaftaran yang sangat kukuh.

Namun, dalam tempoh setahun sahaja, angka tersebut merosot dengan sangat ketara.

Berikut adalah perbandingan prestasi pendaftaran terkumpul (YTD) Ativa bagi tempoh Januari hingga Jun:

  • Januari – Jun 2025 (1H 2025): Ativa berada di tangga No. 6 keseluruhan dengan jumlah 16,740 unit.
  • Januari – Jun 2026 (1H 2026): Ativa jatuh ke tangga No. 11 keseluruhan dengan jumlah 10,110 unit.

Kehilangan sebanyak 6,630 unit (kemerosotan hampir 39.6%) dalam tempoh setahun ini memberi isyarat jelas bahawa perhatian pembeli sedang beralih arah.

Meskipun tidak berada dalam kelompok sepuluh teratas 1H 2026, Ativa sebenarnya berjaya menduduki tempat kesepuluh pendaftaran tertinggi bulan Jun 2026 dengan 1,834 unit.

Traz pula satu tangga di atas sebanyak 1,904 unit.

Perodua Traz Ambil Alih Tugas Sebagai Senjata Utama

Sebab utama di sebalik kemerosotan ini tidak lain tidak bukan adalah kehadiran Perodua Traz.

SUV kompak terbaharu Perodua yang dipacu enjin 1.5L aspirasi natural (NA) ternyata berjaya memikat pembeli yang mahukan praktikaliti mesra keluarga.

Setakat 1H 2026, Traz berjaya memintas Ativa untuk berada di dalam kelompok 10 teratas:

  • Perodua Traz (No. 9 YTD): 10,753 unit
  • Perodua Ativa (No. 11 YTD): 10,110 unit

Persaingan antara kedua-dua saudara ini sebenarnya masih sangat sengit apabila Traz berjaya memintas Ativa dengan jurang yang tipis, iaitu sebanyak 643 unit sahaja.

Ativa dilihat masih unggul dengan sesaran enjin kecil tetapi bertenaga, harga menarik dan pakej keselamatan yang lebih lengkap berbanding Traz.

Seteru utama mereka, Proton X50, pula kekal selesa menerajui segmen di tangga ke-6 keseluruhan dengan 13,646 unit.

Strategi Dua Penjuru Perodua Bakal Digugat SUV Baharu Proton?

Walaupun Ativa terkeluar daripada kedudukan 10 pendaftaran tertinggi, strategi dua penjuru Perodua sebenarnya masih berjalan lancar.

Gabungan pendaftaran terkumpul duo SUV kompak ini (Traz + Ativa) telah mencecah 20,863 unit bagi separuh pertama 2026.

Pendaftaran Traz sebanyak 1,904 unit dan Ativa dengan 1,834 unit pada Jun begitu rapat mengikuti X50 sebanyak 2,016 unit.

Angka pendaftaran SUV Perodua jauh meninggalkan X50 dengan jumlah 13,646 unit sekali gus membantu Perodua mengekalkan cengkaman sebagai raja automotif tanah air.

Di sebalik gandingan tersebut, Proton sebenarnya sedang giat menyiapkan SUV baharu yang kerap disebut sebagai Saga Cross.

Mampukah Proton menyaingi Perodua selepas ini? Persaingan di antara gergasi pengeluar kebangsaan semakin menarik!

Sumber Data: data.gov.my

Pelajar UiTM menang cabutan bertuah P-Circle, bawa pulang Myvi baru!

Pelajar Universiti Teknologi Mara (UiTM), Nik Akmal Afifah binti Nik Mohd Fuad, 22 tahun, dipilih sebagai pemenang hadiah utama Cabutan Bertuah P-Circle yang berlangsung baru-baru ini di KLIMS 2026.

Sepanjang tempoh 12-21 Jun 2026, pertandingan tersebut menyaksikan ribuan pengunjung memuat turun aplikasi super P-Circle dan mengaktifkan ciri e-wallet (P-Duit).

P-Circle merupakan aplikasi super yang menawarkan servis yang komprehensif merangkumi P-Duit, ciri kesihatan, ciri keselamatan, jual beli dalam talian serta platform penstrimannya sendiri.

Aplikasi ini kini tersedia di App Store dan Google Play Store.

Maklum balas positif

Menurut Dato’ Sri Zainal Abidin Ahmad selaku Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Perodua, “Secara keseluruhannya, penyertaan kami di KLIMS 2026 mendapat maklum balas yang amat memberangsangkan.

“Seramai 37,786 pengunjung berdaftar di reruai kami dan mencuba pelbagai tarikan yang disediakan semasa pameran itu berlangsung.

“Pertandingan Cabutan Bertuah P-Circle ini juga menarik perhatian ramai generasi muda dan Nik Akmal Afifah adalah pemenang bertuah yang terpilih,” tambahnya lagi.

Nik Akmal Afifah membawa pulang sebuah Perodua Myvi 1.3G berwarna Ivory White.

“Sudah tentu kereta ini lebih baik daripada Perodua Axia yang saya pandu pada masa ini. Terima kasih Perodua. Anda memang terbaik!,” katanya ketika ditemui pada majlis penyerahan hadiah di ibu pejabat Perodua pada 3 Julai lalu.

Selain daripada Perodua Myvi sebagai hadiah utama, Perodua turut menyerahkan 100 unit jam pintar P-Go kepada pemenang cabutan bertuah yang lain.

Perodua turut mempamerkan kereta konsep terbaharunya yang dinamakan Chapter 2 atau C2.

Konsep tersebut mewakili gaya reka bentuk berbeza, dilengkapi dengan teknologi terbaharu serta dicipta oleh pereka muda dan berbakat yang mencerminkan visi mereka terhadap masa depan kenderaan elektrik.

Perodua turunkan harga alat ganti, kos buruh sebanyak 10 peratus

Perodua menawarkan penurunan harga ke atas alat ganti komponen penyelenggaraan termasuk kos buruh sebanyak 10 peratus bermula 19 Jun.

Ini merupakan sebahagian daripada usaha untuk membantu rakyat Malaysia berdepan dengan kos sara hidup yang semakin meningkat.

Sah untuk semua model Perodua

Kempen terbaharu ini ditawarkan kepada semua model kenderaan Perodua, termasuklah EV QV-E.

Ia merangkumi aspek pemeriksaan, gantian komponen serta kos buruh yang berkaitan dengan penyelenggaraan kenderaan.

Menurut Dato’ Sri Zainal Abidin Ahmad, Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Perodua berkata, “Kami percaya penurunan kos penyelenggaraan ini akan membantu pelanggan mengurangkan kos mobiliti mereka.”

“Kami mengalu-alukan pelanggan untuk datang ke pusat servis bertauliah Perodua bagi mengetahui lebih lanjut mengenai tawaran ini, serta menggunakan alat ganti tulen agar kenderaan kekal cekap dan dipercayai sepanjang masa.”

“Berdasarkan data dalaman kami, terdapat lebih daripada 5 juta kenderaan Perodua di atas jalan dan kami percaya menerusi kempen ini kami boleh memberikan servis penyelenggaraan kepada lebih ramai rakyat Malaysia,” ujarnya lagi.

Sepanjang tahun 2025, sejumlah 3.7 juta kenderaan diselenggara di pusat servis Perodua di seluruh negara.

Perodua turunkan harga QV-E, kini bermula dari RM63,449

Perodua telah menyemak semula harga jualan bagi SUV elektrik QV-E.

Perkara tersebut diumumkan oleh Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Perodua, Dato’ Sri Zainal Abidin dalam satu siaran media baru-baru ini.

Harga tempoh terhad

Untuk tempoh terhad sehingga 30 September 2026, QV-E ditawarkan pada harga RM87,499 untuk pemilikan penuh.

Menerusi pakej Battery as a Service (BAAS), harga jualan QV-E bermula dari RM63,449 dengan bayaran bulanan tambahan RM215 selama 9 tahun.

Selepas tempoh tersebut, Perodua QV-E ditawarkan pada harga RM93,999 untuk pemilikan penuh, atau RM69,999 untuk pakej BAAS.

Pakej BAAS merupakan pakej komprehensif merangkumi perlindungan untuk bateri, penghapusan dan penggantian serta insurans bateri sepanjang tempoh sewaan 9 tahun.

Ia direka untuk memberikan ketenangan kepada pelanggan, di mana Perodua akan menguruskan sepenuhnya bateri EV sepanjang tempoh tersebut.

Dato’ Sri Zainal menambah, Perodua juga menawarkan pembelian semula bateri apabila komponen tersebut sudah tiba masanya untuk dilupuskan.

Pulangan wang semula untuk pelanggan sedia ada

Pelanggan QV-E sedia ada akan mendapat pulangan wang khas selaras dengan pengumuman terbaharu ini.

Penasihat jualan Perodua akan menghubungi pelanggan secepat mungkin di mana mereka bakal menikmati pengurangan komitmen bulanan daripada RM275 sebelum ini.

Bayaran baharu ini akan berkuatkuasa untuk tempoh pembayaran seterusnya.

Tingkat produksi kepada lebih 500 unit/bulan

Perodua bersama-sama ekosistem automotifnya telah melakukan perubahan dalam kandungan tempatan pada model QV-E.

“Perodua dan vendor-vendor tempatan telah berjaya mengeluarkan komponen alat ganti dalam jumlah yang signifikan.

“Ini bermakna, kami boleh terus melindungi pekerjaan tempatan dan mengurangkan kebergantungan terhadap teknologi dan bekalan rantaian asing,” kata Dato’ Sri Zainal.

“Perkembangan ini penting kerana kami kini boleh menyimpan inventori komponen alat ganti yang lebih besar – terutama bahagian badan kenderaan – untuk memastikan pelanggan boleh bergantung kepada alat ganti yang sudah tersedia di peringkat domestik.

“Peningkatan dalam kandungan tempatan itu membolehkan kami mengoptimumkan operasi dan kami kini mahu berkongsi manfaat tersebut dengan pelanggan yang dihargai,” ujarnya lagi.

Perodua Ativa pintas Traz lagi pada Mei 2026, Proton X50 kekal raja SUV Malaysia!

Pasaran SUV kompak di Malaysia bagi bulan Mei 2026 terus menyajikan drama persaingan tiga segi di antara Perodua Ativa, Traz dan Proton X50.

Selepas pendaftaran terkumpul (YTD) Mac dan April memperlihatkan pergerakan agresif, kedudukan carta kini mula menunjukkan corak penguasaan yang semakin menarik untuk diteliti, terutamanya dalam kem Perodua.

Walau bagaimanapun, takhta kejuaraan secara individu masih lagi milik mutlak Proton X50 yang kekal kebal sebagai SUV paling laris di tanah air.

Proton X50 Kekal Mendominasi, Dekati Angka 12k Unit

Meskipun pasaran berdepan asakan hebat daripada lambakan SUV hibrid dan elektrik (EV) baharu dari China, keutamaan pengguna Malaysia terhadap Proton X50 nyata sukar digugat.

Bagi bulan Mei 2026, SUV segmen-B ini mencatatkan pendaftaran sebanyak 2,073 unit (menurun berbanding 2,468 unit pada April akibat faktor selepas raya).

Prestasi bulanan Proton X50 setakat lima bulan pertama 2026:

  • Januari: 1,891 unit
  • Februari: 2,340 unit
  • Mac: 2,858 unit
  • April: 2,468 unit
  • Mei: 2,073 unit

Jumlah Terkumpul (YTD Mei): 11,630 unit

Keupayaan enjin 1.5L Turbo yang digandingkan dengan transmisi DCT ini membuktikan pilihan rangkaian kuasa konvensional Proton masih memegang kepercayaan tertinggi dalam kalangan pembeli tempatan.

Seteru Seperjuangan: Ativa Pintas Bulanan, Traz Menang YTD!

Di kem Perodua, persaingan antara Perodua Traz dan Perodua Ativa menjadi semakin membara.

Di atas kertas, Ativa membuktikan ia masih bertaring apabila berjaya memintas pendaftaran bulanan Traz buat kali kedua berturut-turut pada bulan Mei dengan kelebihan 223 unit.

Angka pendaftaran bulanan bagi bulan Mei 2026 sahaja:

  • Perodua Ativa: 1,762 unit (April: 2,230 unit)
  • Perodua Traz: 1,539 unit (April: 2,220 unit)

Namun begitu, dari segi pendaftaran keseluruhan (YTD), Traz yang dipacu enjin 1.5L NA kekal di hadapan hasil daripada momentum konsisten pada awal suku pertama yang lalu.

Prestasi pendaftaran terkumpul (YTD sehingga 31 Mei 2026):

  • Perodua Traz (No. 9 YTD): 8,849 unit
  • Perodua Ativa (No. 10 YTD): 8,276 unit

Strategi Dua Penjuru Perodua ‘Tapau’ Proton

Kewujudan serentak Traz dan Ativa dalam portfolio Perodua ternyata merupakan satu langkah taktikal yang sangat berbisa.

Gabungan pendaftaran terkumpul duo SUV kompak Perodua kini sudah pun mencecah 17,125 unit (YTD).

Angka keseluruhan ini bukan sahaja jauh meninggalkan pencapaian individu Proton X50 (11,630 unit), malah menjadi nadi dalam membantu mengukuhkan cengkaman apabila jumlah pendaftaran keseluruhan Perodua mencecah 130,778 unit setakat Mei 2026.

Statistik Pendaftaran Kenderaan (YTD Mei 2026)

Kejutan terbesar pada bulan ini menyaksikan Honda City terpaksa akur terkeluar daripada kelompok 10 kenderaan, sekali gus membolehkan Perodua Ativa kembali membuat kemunculan semula dan berada di tangga kesepuluh:

  1. Perodua Bezza: 39,465 unit
  2. Proton Saga: 37,234 unit
  3. Perodua Axia: 30,940 unit
  4. Perodua Myvi: 23,894 unit
  5. Perodua Alza: 15,677 unit
  6. Proton X50: 11,630 unit
  7. Proton S70: 10,525 unit
  8. Proton e.MAS 5: 9,356 unit
  9. Perodua Traz: 8,849 unit
  10. Perodua Ativa: 8,276 unit

Sumber Data: data.gov.my

Perodua lancar aplikasi sewa kenderaan UCar-e di tiga universiti tempatan

Perodua memperkenalkan aplikasi perkhidmatan sewa kenderaan UCar-e yang direka khas untuk keperluan pelajar dan kakitangan universiti.

Untuk itu, Perodua menjalin kerjasama dengan tiga universiti tempatan iaitu:

  • Universiti Utara Malaysia (UUM)
  • Universiti Putra Malaysia (UPM)
  • Universiti Teknologi Malaysia (Malaysia-Japan International Institute of Technology)

Ia merupakan inisiatif terbaharu Perodua di bawah konsep Mobiliti sebagai Gaya Hidup yang menekankan penyelesaian mobiliti lebih berasaskan perkhidmatan.

Majlis pelancaran tersebut dibuat di Inasis Perodua, UUM dan turut dihadiri oleh Dato’ Sri Zainal Abidin Ahmad, Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Perodua, serta Prof. Dr. Ahmad Martadha Mohamed selaku Naib Canselor UUM.

50 unit permulaan


Dato’ Sri Zainal Abidin Ahmad berkata, sebanyak 50 unit kenderaan Perodua akan disediakan untuk permulaan kepada universiti terlibat.

“Kenderaan ini boleh digunakan oleh pelajar-pelajar dan kakitangan di mana mereka boleh membuat tempahan, mengakses dan menggunakan kenderaan tersebut untuk bergerak daripada hostel ke dewan kuliah dalam kawasan universiti.”

Jelasnya lagi, aplikasi UCar-e membolehkan pengguna mengesan kenderaan yang diletakkan di tapak parkir yang telah ditetapkan dalam kampus.

Pengguna juga akan diberikan panduan spesifik berkenaan zon parkir yang boleh digunakan untuk memulangkan kenderaan selepas pemanduan.

Dalam pada itu, Perodua juga akan bekerjasama rapat dengan wakil universiti untuk melantik pelajar-pelajar menguruskan kenderaan sewa termasuklah:

  • memastikan kenderaan kekal bersih
  • bekalan petrol di tahap sepatutnya
  • memastikan kenderaan sentiasa terjaga

Sebagai pulangan, pelajar terbabit akan menerima bayaran dalam bentuk komisen.

“Dengan melantik pelajar sebagai ejen pengurusan kenderaan, ia memberi peluang kepada mereka untuk mengasah bakat keusahawanan dalam diri, selain memberi pendedahan kepada generasi muda,” ujarnya lagi.

Perkhidmatan UCar-e ini dijangka bermula pada Jun 2026 dan dilaksanakan secara berperingkat bergantung kepada kesediaan pihak universiti.

Usaha Perodua kembang perniagaan automotif

gambar sekadar hiasan

Beliau berkata, pengenalan UCar-e adalah sebahagian daripada usaha Perodua untuk mengembangkan perniagaan automotifnya menerusi perkhidmatan mobiliti inovatif.

Ia adalah selaras dengan tingkah laku pengguna serta pilihan gaya hidup yang semakin berubah.

“Kami sedar golongan muda kini lebih berminat untuk merasai pelbagai pengalaman pemanduan berbanding memiliki kenderaan sendiri disebabkan oleh isu-isu seperti kos penyelenggaraan, tapak parkir yang terhad serta kesesakan trafik dan ini membuatkan mereka mencari alternatif penyelesaian mobiliti,” katanya.

Dato’ Sri Zainal juga meluahkan keyakinannya bahawa UCar-e boleh membantu mengatasi isu-isu berkenaan di samping membuka jalan untuk peluasan perkhidmatan berkaitan mobiliti di masa hadapan di bawah ekosistem perniagaan Perodua yang semakin berkembang.

Perodua rancang pasang Ativa Hybrid di Malaysia

Perodua merancang untuk melakukan pengeluaran model Ativa Hybrid secara tempatan, lapor Bernama.

Datuk Seri Zainal Abidin Ahmad, Presiden dan CEO Perodua berkata, pihaknya sedang memuktamadkan perbincangan membabitkan perkara termasuklah tempoh pengeluaran, penetapan harga dan butiran lain.

“Sebaik sahaja dapat memuktamadkan perkara-perkara berkaitan, kami akan membuat pengumuman rasmi kemudiannya.

“Apa yang pasti, model Ativa hibrid ini akan dikeluarkan di peringkat tempatan,” katanya pada sidang media bersempena lawatan Duta Besar Jepun ke Malaysia, Noriyuki Shikata ke kilang Perodua baru-baru ini.

Difahamkan, Perodua menerima pelaburan bernilai 1.5 bilion yen (lebih RM37 juta) daripada Global South Fund bagi menyokong teknologi hibrid Jepun di sini.

Perodua Ativa dilancarkan secara rasmi pada tahun 2021, dan merupakan model pertama Perodua yang dibina berdasarkan platform DNGA.

Buat masa ini, Ativa hanya ditawarkan dengan enjin 1.0 liter turbo 1KR-VET yang dipadankan dengan transmisi D-CVT.

Ativa Hybrid pernah ada di Malaysia

Pada September 2022, Perodua melancarkan kajian terhadap mobiliti kenderaan elektrik melibatkan 300 orang pelanggan.

Menerusi program ini, sebanyak 300 unit Ativa Hybrid disediakan di mana kesemuanya merupakan unit CBU daripada pasaran Jepun.

Perodua Ativa Hybrid menggunakan trenkuasa sistem hibrid bersiri di mana hanya motor elektrik digunakan untuk menggerakkan roda kenderaan.

Manakala enjin 1.2 liter WA-VEX hanya bertindak sebagai unit penjana kuasa untuk mengecas bateri dan menggerakkan motor elektrik.

Kembarnya di Jepun (Daihatsu Rocky Hybrid) ditawarkan dengan e-Smart Hybrid terdiri daripada:

  • enjin tiga-silinder 1.2 liter WA-VEX (102 hp/105 Nm)
  • motor elektrik 106 hp/170 Nm
  • pek bateri 4.3 Ah

Proton X50 raja SUV, Perodua Traz kalah 10 unit dengan Ativa pada April 2026

Pasaran SUV Malaysia bagi bulan April 2026 terus memperlihatkan penguasaan Proton X50 yang sukar digugat.

Meskipun pasaran kini dibanjiri dengan pelbagai model baharu sama ada dari jenama tempatan atau China, Proton X50 membuktikan kredibilitinya apabila kekal konsisten sebagai SUV paling laris di tanah air.

Sementara itu, dalam kem Perodua, perhatian terarah kepada model baharu Traz, yang kini secara rasmi memintas kedudukan pendaftaran terkumpul (YTD) saudaranya, Ativa.

Prestasi Proton X50 April 2026

Berdasarkan data pendaftaran sehingga 30 April 2026, Proton X50 kekal stabil dengan pendaftaran sebanyak 2,468 unit bagi bulan April.

Meskipun mencatat penurunan berbanding Mac, momentum X50 masih jauh di hadapan pencabar SUV segmen-B yang lain secara individu.

Prestasi konsisten ini menunjukkan model pembakaran dalaman (ICE) dengan kuasa turbo keluaran Proton masih memegang kepercayaan tinggi pengguna Malaysia.

Berikut adalah prestasi bulanan Proton X50 (Januari – April 2026):

  • Januari: 1,891 unit
  • Februari: 2,340 unit
  • Mac: 2,858 unit
  • April: 2,468 unit
  • Jumlah Terkumpul (YTD): 9,557 unit

Perodua Traz Mula Memintas Ativa

Satu perkembangan yang sangat menarik bagi suku kedua (Q2) 2026 adalah prestasi Perodua Traz yang bersaing dengan Perodua Ativa.

Model ini mempamerkan momentum yang cukup kuat apabila merekodkan pendaftaran sebanyak 2,220 unit pada bulan April, sekali gus memintas kedudukan YTD Ativa.

Data pendaftaran bulanan bagi model Perodua Traz:

  • Januari: 1,520 unit
  • Februari: 1,850 unit
  • Mac: 1,720 unit
  • April: 2,220 unit
  • Jumlah Terkumpul (YTD): 7,310 unit

Manakala prestasi Perodua Ativa menyaksikan persaingan yang cukup sengit sejak Januari 2026:

  • Januari: 1,650 unit
  • Februari: 1,254 unit
  • Mac: 1,380 unit
  • April: 2,230 unit
  • Jumlah Terkumpul (YTD): 6,514 unit

Berdasarkan jualan April, dapat diperhatikan kedua-dua model ini sama kuat dengan Ativa berjaya memintas Traz sebanyak 10 unit.

Strategi SUV Perodua dan Penguasaan Pasaran

Bagi Perodua, kewujudan serentak Traz dan Ativa sebenarnya merupakan satu kelebihan taktikal yang sangat berbisa.

Persaingan sihat antara kedua-dua model ini memberikan kepelbagaian pilihan dalam segmen SUV kompak buat pembeli di Malaysia.

Pengguna boleh memilih sama ada mahukan teknologi turbo pada Ativa atau praktikaliti enjin 1.5L NA pada Traz.

Secara strategik, gabungan pendaftaran Traz dan Ativa kini mencecah 13,824 unit (YTD).

Angka ini ternyata jauh lebih tinggi berbanding pencapaian individu Proton X50 yang mencatatkan 9,557 unit (YTD).

Malah, jika dibandingkan dengan gabungan tiga model SUV utama Proton (X50, X70, X90) sebanyak 12,761 unit (YTD), duo SUV Perodua ini masih lagi mendahului dengan kelebihan 1,063 unit.

Setakat April, penguasaan Perodua dalam pendaftaran keseluruhan sudah pun mencecah angka 106,298 unit.

Gabungan Traz dan Ativa terbukti menjadi penyumbang dalam mengukuhkan cengkaman Perodua dalam pasaran SUV negara.

Statistik Pendaftaran Kenderaan (YTD April 2026)

Berikut adalah kedudukan 10 model paling popular mengikut pendaftaran terkumpul bagi tempoh Januari hingga April 2026:

  1. Perodua Bezza: 32,386 unit
  2. Proton Saga: 29,897 unit
  3. Perodua Axia: 24,955 unit
  4. Perodua Myvi: 19,478 unit
  5. Perodua Alza: 12,806 unit
  6. Proton X50: 9,557 unit
  7. Proton e.MAS 5: 8,473 unit
  8. Proton S70: 8,175 unit
  9. Perodua Traz: 7,310 unit
  10. Honda City: 6,730 unit

Sumber Data: data.gov.my

Perodua, UTM jalin kerjasama laksana Program Kejuruteraan xEV

Perodua baru-baru ini menandatangani memorandum perjanjian (MoA) dengan Universiti Teknologi Malaysia (UTM) bagi pelaksanaan Program Kejuruteraan xEV Perodua-UTM.

Kolaborasi strategik selama lima tahun ini memfokuskan kepada pemerkasaan modal insan dan penyelidikan teknologi kenderaan elektrik (xEV).

Program khas di bawah seliaan Perodua

Seramai 10 hingga 15 pelajar cemerlang daripada program Sarjana Muda Kejuruteraan Elektrik dengan Kepujian akan dipilih setiap tahun untuk program khas ini.

Program selama satu tahun setengah ini akan bermula pada semester kedua tahun ketiga pengajian.

Antara manfaat yang bakal diterima oleh pelajar yang menyertai program ini ialah:

  • Peluang untuk menjalani latihan industri di Perodua selama 10 minggu
  • Peluang memperoleh pensijilan antarabangsa Tahap 3 daripada Institute of the Motor Industry (IMI)
  • Projek Sarjana Muda (FYP) akan diselia secara bersama oleh jurutera pakar Perodua

Perodua sumbang 2 QV-E untuk tujuan pembelajaran

Sebagai sokongan kepada program tersebut, Perodua akan menyumbangkan peralatan teknikal untuk digunakan di Makmal Kejuruteraan xEV Perodua-UTM.

Tidak cukup dengan itu, dua unit EV Perodua QV-E akan turut disumbangkan untuk tujuan pembelajaran praktikal.

Pelaburan jangka panjang

Naib Canselor UTM, Prof. Ts. Dr. Mohd Shafry Abdul Rahim menyifatkan kolaborasi ini sebagai anjakan paradigma dalam merapatkan jurang antara akademik dan keperluan industri.

“Melalui penubuhan Makmal Kejuruteraan xEV Perodua-UTM yang dilengkapi peralatan canggih, graduan kami akan memiliki kelebihan daya saing yang tinggi.

“Integrasi kursus elektif kejuruteraan kenderaan elektrik bateri (BEV) dalam kurikulum dan akses kepada teknologi simulasi terkini seperti sistem Hardware in the Loop (HIL) pula akan menjadikan graduan UTM sentiasa relevan dan ‘future-ready‘,” jelas beliau.

Sementara itu, Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Perodua, Dato’ Sri Zainal Abidin Ahmad berkata, inisiatif itu adalah langkah proaktif syarikat dalam membina ekosistem xEV yang mampan serta kompetitif di peringkat global.

“Kerjasama ini bukan sekadar pemindahan teknologi, malah ia adalah pelaburan jangka panjang untuk melahirkan jurutera ‘masa hadapan’ yang mahir dalam kejuruteraan EV.

“Dengan bimbingan terus daripada jurutera kami, pelajar akan didedahkan kepada realiti sebenar industri automotif moden,” katanya.

Perodua sokong komitmen MITI terhadap industri automotif Malaysia

Perodua menyambut baik penjelasan Kerajaan menerusi Kementerian Pelaburan, Perdagangan dan Industri (MITI) mengenai pendiriannya terhadap Dasar Automotif Negara (NAP).

Tujuan dasar berkenaan diperkenalkan adalah untuk menggalakkan pelaburan yang boleh memberi manfaat kepada negara.

Dengan adanya panduan yang selari dengan NAP, ekosistem industri automotif akan menjadi lebih kukuh.

Hasilnya, ia boleh mewujudkan limpahan ekonomi yang signifikan seterusnya memberi kebaikan kepada semua pihak yang berkepentingan.

Ini termasuklah membuka peluang pekerjaan yang mampan dalam jangka masa panjang, pelaburan dalam prasarana, memperkaya modal insan, serta penyelidikan dan pembangunan (R&D).

Selain itu, ia juga memperkukuh komitmen terhadap perkongsian teknologi dan teknikal serta pembangunan usahawan tempatan membabitkan pembekal dan pengedar tempatan.

Visi ‘Next Generation Vehicle (NxGV)’ yang digariskan di dalam NAP membolehkan rakyat Malaysia menikmati nilai dan inovasi yang lebih hebat seperti:

  • tawaran perkhidmatan lebih meluas dan memenuhi permintaan pelanggan
  • aspek keselamatan dipertingkat
  • integrasi mudah alih berasaskan teknologi Internet

Perodua menyifatkan pelan hala tuju sedia ada berfungsi sebagai panduan yang komprehensif, telus dan konsisten untuk pemain industri automotif.

Jenama itu turut memuji MITI atas visi yang menyeimbangkan kemajuan dan keterbukaan untuk manfaat semua pihak, sekali gus menjadikan industri automotif Malaysia progresif.

Komitmen MITI turut disokong penuh oleh Persatuan Pengedar Perodua (PDA) dan Persatuan Pembekal Perodua (P2SA).

Dalam satu kenyataan, P2SA menjelaskan syarat yang dikenakan oleh MITI secara konsistem merangkumi semua jenama itu dapat  memastikan pertumbuhan sektor kenderaan elektrik (EV) tidak akan menjejaskan ekosistem tempatan sedia ada.

Perodua Traz 10 terlaris pada Feb, Ativa terkeluar sejak Jan 2026!

Luar biasa! Landskap automotif Malaysia menyaksikan anjakan besar dengan Perodua Traz membuktikannya kalis kecaman manakala Proton Saga dan Perodua Bezza terus bersaing sengit.

Segmen SUV kompak kini menjadi tumpuan Traz terus mengukuhkan kedudukan dalam kelompok 10 terlaris, meninggalkan Ativa yang terkeluar dari radar kelompok elit sejak Januari 2026.

Dalam masa yang sama, persaingan dua model sedan paling ikonik negara, Saga dan Bezza terus menjadi drama kejar-mengejar sengit setakat tahun ini.

Drama Saga vs Bezza: Siapa Sebenarnya Raja?

Permulaan tahun ini memihak kepada Proton apabila Saga 2026 berjaya mengejutkan pasaran dengan kemenangan besar pada bulan Januari.

Namun, Perodua tidak menunggu lama untuk melakukan serangan balas pada bulan berikutnya.

  • Januari (Kemenangan Proton): Saga mendominasi dengan 10,285 unit, manakala Bezza tertinggal di belakang dengan 8,431 unit.
  • Februari (Kebangkitan Perodua): Bezza merampas kembali takhta bulanan dengan 7,031 unit, memintas Saga yang mencatatkan 6,007 unit.
  • Keputusan Keseluruhan (YTD): Walaupun Bezza menang di Februari, Proton Saga masih memegang gelaran Raja 2026 setakat ini dengan jumlah terkumpul 16,292 unit berbanding Bezza 15,462 unit.

Proton e.MAS 5: Dominasi Mutlak Pasaran EV

Satu lagi pencapaian yang wajib diberi perhatian adalah prestasi Proton e.MAS 5.

Model ini secara konsisten menjadi pilihan utama pengguna yang mahu beralih kepada teknologi elektrik daripada model petrol tradisional.

Setakat Februari 2026, e.MAS 5 telah merekodkan pendaftaran sebanyak 4,630 unit (YTD).

Kedudukannya yang kukuh di tangga ke-6 keseluruhan pasaran membuktikan bahawa Proton kini adalah peneraju sebenar pasaran EV massa di Malaysia, jauh meninggalkan pencabar EV dari jenama asing.

Satu-Satunya Wakil Luar: Toyota Hilux

Dalam keghairahan jenama nasional menguasai carta, satu fakta yang mengejutkan adalah bagaimana jenama asing tradisional semakin terhimpit.

Daripada 10 kedudukan teratas model paling laris, sembilan daripadanya didominasi sepenuhnya oleh Proton dan Perodua.

Toyota Hilux muncul sebagai pejuang tunggal jenama luar yang berjaya menyelit di kedudukan ke-10 dengan 3,015 unit pendaftaran (YTD).

Jenama Jepun lain yang dahulunya gah kini terpaksa akur berada di luar kelompok elit model individu bagi tahun 2026.

Fenomena Jenama China: Pintas Gergasi Jepun

Bukan sekadar model individu, landskap pengeluar  juga berubah drastik. Jenama dari China kini mula mencabar dominasi tradisi jenama Jepun yang sudah lama bertapak di Malaysia:

  • Chery: Kini melonjak ke kedudukan ke-5 jenama paling laris dengan 5,101 unit, menghampiri Honda yang berada di tangga ke-4 (6,556 unit).
  • BYD: Berjaya menduduki tangga ke-7 dengan 1,382 unit, secara rasminya memintas jenama Jepun seperti Mazda (1,285 unit).

Perodua Traz vs Ativa: Jurang Semakin Rapat!

Di segmen SUV kompak, Perodua Traz terus membuktikan dirinya sebagai model yang kalis kecaman.

Walaupun dihujani kritikan netizen berkaitan spesifikasinya di media sosial, angka jualan menunjukkan realiti yang berbeza apabila Traz kekal utuh dalam kelompok Top 10 pasaran Malaysia bagi dua bulan berturut-turut.

Prestasi Perodua Traz (Kekal No. 8):

  • Januari: Mencatatkan 1,901 unit (Kedudukan No. 8).
  • Februari: Kekal kukuh dengan 1,710 unit (Kedudukan No. 8).
  • Jumlah Terkumpul (YTD): Sebanyak 3,611 unit, mengukuhkan statusnya sebagai antara SUV paling diminati rakyat Malaysia ketika ini.

Prestasi Perodua Ativa (Daripada 11 ke 15):

  • Januari: Bermula perlahan dengan 1,012 unit, menyebabkannya tercampak ke kedudukan ke-15.
  • Februari: Menunjukkan sinar kebangkitan dengan 1,352 unit.
  • Pertumbuhan: Pendaftaran melonjak drastik sebanyak 33.6% dalam tempoh sebulan.
  • Status Semasa: Melonjak naik ke tangga ke-11 dan berada di pintu Top 10.

Fakta Menarik (Jan – Feb 2026)

  • Saga Kekal Takhta Nombor 1: Walaupun tewas pada Februari, Proton Saga masih mendahului carta keseluruhan tahun 2026 dengan 16,292 unit.
  • Bezza Comeback: Perodua Bezza membuktikan taring terus berbisa dengan merampas kedudukan No. 1 Februari melalui 7,031 unit pendaftaran.
  • Lonjakan Ativa: Ativa mencatatkan pertumbuhan pendaftaran bulanan tertinggi dalam kem Perodua iaitu sebanyak 33.6% pada Februari.
  • Fenomena e.MAS 5: Satu-satunya model EV dalam Top 10 Malaysia dengan 4,630 unit atau separuh daripada pendaftaran Myvi.
  • Hilux Bertahan: Toyota Hilux menjadi satu-satunya model bukan kebangsaan dalam kelompok Top 10 dengan 3,015 unit.
  • Chery Himpit Honda: Jenama Chery kini hanya dibezakan sekitar 1,400 unit sahaja untuk merampas kedudukan ke-4 keseluruhan daripada Honda.
  • Dominasi Tempatan: 9 daripada 10 kereta paling laris di Malaysia bagi tahun 2026 setakat ini dari jenama kebangsaan.

Sumber: data.gov.my

Perodua Traz 2026: SUV urban yang ideal – pandu uji

Katakanlah (baca: kecam) apa jua yang anda mahu tentang Perodua Traz, tapi ini adalah SUV Perodua yang paling hensem pernah dihasilkan.

Walaupun tiba agak lewat di pasaran, kembar kepada Toyota Yaris Cross ini masih cuba untuk mengekalkan DNA Perodua yang dikenali ramai.

Ia ada pakej ruang yang selesa, praktikal, dan dalam masa yang sama hadir dengan teknologi moden.

Kami berkesempatan untuk memandu uji SUV ini selama beberapa hari, dan berikut merupakan penemuan kami:

 

Rupa Traz yang ganazz

Tidak dinafikan, Perodua Traz banyak berkongsi komponen dengan kembarnya Toyota Yaris Cross.

Almaklumlah, platform pun sama, guna DNGA-B macam Toyota Vios, Toyota Velos dan Perodua Alza.

Cuma, penampilannya boleh dibezakan dengan rekaan jeriji, serta rekaan rim 17 inci yang lebih agresif.

Penulis menggemari rupa paras luaran Traz yang tampak berkotak dan bersegi, terutama bila diperhatikan pada bahagian belakang.

Seakan sebuah SUV Lexus yang diberikan lencana Perodua.

Mahukan yang lebih menonjol, pilih sahaja kit badan GearUp.

 

Dimensi

Secara asasnya, Traz membawakan ukuran dimensi yang jauh lebih besar berbanding Ativa.

Dengan panjang sekitar 4,310 mm dan jarak antara roda 2,620 mm, Traz menawarkan ruang kabin yang besar dan selesa.

Jarak kelegaan tanah pula setinggi 210 mm, cukup memadai untuk digunakan di atas jalan raya Malaysia.

Antara kelebihan utama Traz ialah ruang kargo yang cukup besar, sekitar 471 liter.

Rebahkan sahaja tempat duduk baris kedua, dan anda akan disediakan ruang barang yang lebih besar dengan lantai hampir rata.

Radius putaran sekecil 5.2 meter pula memberikan kelebihan yang tersendiri terutama ketika memandu dalam kawasan urban yang sempit.

 

Kabin moden

Melengkapi imej sporti Traz ialah susun atur papan pemuka berorientasikan pemandu.

Sejujurnya, kehadiran ciri olskool seperti meter analog merupakan satu perkara yang amat dihargai oleh penulis.

Ringkas, mudah untuk dibaca.

Terdapat skrin paparan TFT sekecil 4.2 inci, itu pun sudah cukup untuk memaparkan info tambahan yang diperlukan.

Butang kawalan juga besar dan mudah untuk dicapai.

Jadi, penulis tidak berdepan masalah langsung untuk mencapai butang kawalan dan mengaktifkan ciri yang diinginkan semasa memandu.

Kualiti alunan bunyi yang dilontarkan oleh sistem audio Traz juga tidak mengecewakan untuk telinga seorang yang bukan audiophile.

Ada sokongan Apple CarPlay dan Android Auto pada skrin 9 inci untuk memudahkan urusan harian yang memerlukan bantuan sistem navigasi.

Cuma, apa yang perlu Perodua buat ialah kurangkan penggunaan aksen merah pada papan pemuka, kerana ia dilihat agak keterlaluan pada pandangan mata.

 

Pemanduan tidak sporti yang disangka

“Tekan, tekan, pergi” bukanlah moto Traz jika dibandingkan dengan Ativa yang hadir dengan enjin turbo.

Traz berkongsi enjin 1.5 liter (2NR-VE) yang sama wujud pada Perodua Myvi dan Toyota Vios.

Jadi, usah harapkan pecutan sepantas kilat di persimpangan lampu isyarat saat lampu merah bertukar hijau.

Dengan padanan transmisi D-CVT, Traz direka untuk pemanduan yang lebih santai, dan lebih mengutamakan keselesaan.

Mahukan pecutan yang lebih bertenaga, tukar saja kepada mod Power.

Biarpun hadir tanpa enjin turbo, penulis lebih gemar aspek pemanduan Traz yang rasa lebih stabil berbanding Ativa.

Prestasi brek juga meyakinkan, namun ia tidak diseimbangkan dengan talaan stereng yang lebih tajam.

Pengendaliannya terasa sedikit kaku dan tidak responsif seperti yang diharapkan, terutama pada kelajuan lebuh raya yang lebih tinggi.

Namun ia bukanlah satu masalah besar bagi kebanyakan demografik pengguna Traz.

Disebabkan casis yang lebih stabil, Traz juga sebenarnya seronok dipandu di laluan yang berliku walaupun sekadar dibantu dengan tayar standard Proxes CR1.

Kurang olengan casis dirasakan, dan pada kelajuan yang dibenarkan Traz ini boleh dipandu melekat sepanjang selekoh.

 

Keselesaan

Seperkara yang harus dipuji ialah tempat duduk Traz yang cukup besar dan selesa untuk penumpang dewasa, baik baris depan mahupun belakang.

Tidak seperti Ativa di mana pemandu perlu duduk menegak, posisi pemanduan Traz dirasakan lebih natural.

Sejujurnya, ini antara tempat duduk Perodua yang paling sedap pernah dihasilkan setakat ini.

Dengan sokongan kusyen untuk bahagian peha yang lebih panjang, ia membantu mengurangkan keletihan terutama ketika perjalanan jauh.

Larasan manual? Tidak menjadi masalah.

Setidak-tidaknya, ia mengurangkan kebergantungan diri terhadap perkakasan elektronik dalam SUV ini.

Aspek NVH juga cukup baik di mana penulis dapat merasakan suasana kabin kekal senyap.

Cuma sekali sekala tumpuan sedikit terganggu akibat bunyi bising enjin yang dikerah secara paksa.

Talaan suspensi juga dirasakan agak baik untuk sebuah Perodua, sesuai untuk kebanyakan permukaan jalan raya di Malaysia.

Ia mampu menyerap ketidakrataan jalan, menapis dan mengurangkan gegaran bagi memastikan kabin kekal selesa. Terasa macam kereta rali pula sekali sekala.

 

Keselamatan

Dengan ciri ADAS, kamera 360 darjah, dashcam dan penarafan lima bintang ASEAN NCAP, Traz boleh jadi satu model yang patut dipertimbangkan.

Disebalik senarai yang dibekalkan, satu sahaja kekurangan yang ada pada Traz: tiada fungsi kawalan jelajah adaptif (ACC).

Ketiadaan ciri tersebut membuatkan roda stereng Traz terasa kosong, boleh membuatkan ramai pembeli prospek berbelah bagi.

Namun, cuba bilang dengan jari berapa kali anda perlukan (dan aktifkan) ciri tersebut setiap kali memandu.

Kebanyakan masa dihabiskan dalam kesesakan trafik, balik kampung pun sekali-sekala, kan?

 

Kesimpulan

Terdapat banyak pilihan SUV segmen B yang ada dipasaran pada ketika ini.

Dalam julat harga sekitar RM100,000 ada SUV yang terlebih kuasa, terlebih canggih, dan terlampau jimat minyak.

Ciri sebegini memang mengujakan majoriti demografik pembeli masa kini terutama golongan muda.

Namun, usah lupakan kelompok pengguna yang masih mendambakan kereta moden dengan ciri teknologi yang lebih ringkas, tahan lasak, mudah dipercayai dan lebih penting kos pemilikan yang lebih murah.

Jadi, Perodua Traz merupakan jawapan yang ideal sekiranya anda berada di persimpangan dilema untuk memilih SUV yang sesuai digunakan setiap hari.

 

Spesifikasi Perodua Traz 2026

  • Enjin 1.5 liter 2NR-VE
  • Kuasa  105 PS @ 6,000 rpm, daya kilas 138 Nm @ 4,200 rpm
  • Transmisi D-CVT
  • Pacuan roda depan
  • Suspensi topang MacPherson/torsion beam
  • Rim 17 inci

Proton Saga 2026 kalahkan Bezza pada Januari 2026!

Luar biasa! Landskap automotif Malaysia menyaksikan anjakan besar pada pembukaan tahun 2026. Selepas bertahun-tahun memberi laluan kepada Perodua, Proton Saga baharu merampas takhta sebagai kereta paling laris di Malaysia bagi bulan Januari 2026.

Bukan itu sahaja, model elektrik e.MAS 5, turut mencipta sejarah apabila berjaya memecah masuk ke kelompok lima teratas.

Kebangkitan Strategik Proton Melalui Saga Baharu

Sektor automotif Malaysia membuka tirai tahun 2026 dengan perubahan landskap yang signifikan. Data pendaftaran kenderaan bagi bulan Januari menunjukkan kebangkitan luar biasa jenama nasional Proton melalui model ikoniknya, Proton Saga.

Proton Saga Menguasai Takhta No. 1

Selepas sekian lama, Proton Saga secara rasmi menduduki carta model paling laris di Malaysia.

Peralihan kepada spesifikasi yang lebih moden serta penambahbaikan nilai keseluruhan telah melonjakkan permintaan sehingga mencatatkan 10,285 unit pendaftaran dalam tempoh sebulan.

Kejayaan ini disokong oleh momentum tempahan terkumpul yang kini dilaporkan telah mencecah angka 100,000 unit.

Fenomena e.MAS 5 dan Penerimaan EV Massa

Kejutan terbesar dalam carta lima model teratas adalah kemunculan Proton e.MAS 5. Sebagai model elektrik (EV) kompak pertama syarikat, pencapaian 3,068 unit pendaftaran dalam masa sebulan adalah rekod bersejarah.

Ia bukan sahaja membuktikan keberkesanan strategi elektrifikasi Proton, malah menandakan bermulanya era di mana kenderaan elektrik mula diterima secara meluas oleh pengguna arus perdana di Malaysia.

Statistik Pendaftaran Kenderaan (Januari 2026)

10 Model Paling Popular:

  1. Proton Saga: 10,285 unit

  2. Perodua Bezza: 8,431 unit

  3. Perodua Axia: 6,581 unit

  4. Perodua Myvi: 4,819 unit

  5. Proton e.MAS 5: 3,068 unit

  6. Perodua Alza: 3,012 unit

  7. Proton X50: 2,411 unit

  8. Perodua Traz: 1,901 unit

  9. Proton S70: 1,604 unit

  10. Toyota Hilux: 1,338 unit

Peralihan Kuasa: Kemaraan Jenama China Menghimpit Jenama Jepun

Analisis data menunjukkan perubahan dinamik dalam kategori jenama bukan nasional. Jenama dari China seperti Chery dan BYD kini dilihat mula mengambil alih pegangan pasaran yang dahulunya dikuasai secara tradisi oleh jenama Jepun.

Honda, sebagai contoh, kini berada di bawah tekanan hebat apabila tiada model individu mereka berjaya menembusi kelompok Top 10 pada bulan Januari.

Daripada sepuluh model paling popular pada Januari, Toyota Hilux menduduki tangga kesepuluh dan satu-satunya jenama asing di dalam senarai.

Kedudukan Jenama Januari 2026:

  1. Perodua: 26,128 unit

  2. Proton: 19,750 unit

  3. Toyota: 6,598 unit

  4. Honda: 3,177 unit

  5. Chery: 2,968 unit

  6. Mitsubishi: 1,191 unit

  7. BYD: 913 unit

  8. Mazda: 841 unit

  9. Mercedes-Benz: 677 unit

  10. Jetour: 593 unit

Prestasi Perodua Traz & Hala Tuju Proton

Meskipun Perodua Traz menerima pelbagai kritikan di platform media sosial mengenai spesifikasi teknikalnya, model ini terbukti mendapat sambutan dengan pendaftaran mencecah 1,901 unit.

Ini menunjukkan faktor kepercayaan terhadap jenama Perodua masih mengatasi sentimen negatif di dunia maya.

Bagi pihak Proton, sasaran jualan sebanyak 200,000 unit pada tahun 2026 (berbanding 157,976 unit pada 2025) dilihat sangat realistik.

Keyakinan ini diperkukuhkan lagi dengan perancangan pelancaran model kedua daripada platform AMA 02, yang sering dirujuk sebagai Saga Cross.

Dengan prestasi kukuh daripada model sedia ada seperti X50 dan S70, serta lonjakan daripada Saga baharu dan e.MAS 5, Proton kini dilihat berada di landasan yang tepat untuk mencapai sasaran jualan 2026.

Sumber: data.gov.my

Zeekr 009 Ultra Luxury rangkul anugerah Malaysia Car of The Year 2025

Anugerah keseluruhan Malaysia Car of The Year 2025 telah dianugerahkan kepada model MPV mewah Zeekr 009 Ultra Luxury.

Ini merupakan tahun kedua berturut-turut kenderaan elektrik menerima pengiktirafan tertinggi, mencerminkan perkembangan berterusan EV di dalam pasaran automotif Malaysia.

Zeekr 009 Ultra Luxury dipilih kerana ia meletakkan penanda aras baharu dari segi teknologi maju rangkaian kuasa elektri, tahap penghalusan yang tinggi, ciri keselamatan komprehensif serta ciri-ciri mewah moden yang hadir secara standard.

Proton X50 1.5TD Flagship pula terpilih meraih Anugerah “People’s Choice Award” 2025 mencerminkan sentimen pengguna terhadap teknologi, kecekapan tenaga, keselamatan dan nilai.

Sementara itu, Anugerah “Automotive Person of The Year (APOY) diberikan kepada Dato’ Seri Zainal Abidin Ahmad (Presiden dan Ketua Pegawai Eksekutif Perodua).

Di bawah kepimpinan beliau, Perodua secara konsisten mencatatkan prestasi jualan kukuh, menyumbang secara signifikan kepada Jumlah Keseluruhan Industri (TIV) Malaysia.

Beliau turut menyokong pembangunan industri yang lebih luas melalui pembangunan vendor, peningkatan kemahiran tenaga kerja serta penjajaran dengan dasar automotif dan kelestarian negara, sekaligus mengukuhkan peranan Perodua sebagai tonggak sektor automotif Malaysia.

Uniknya MCOTY 2025 ialah sebahagian besar penerima anugerah terdiri daripada kenderaan berelektrifikasi, khususnya model elektrik penuh.

Dalam masa yang sama, keputusan ini mencerminkan bagaimana rangkaian kuasa hibrid dan enjin pembakaran dalaman turbo moden telah menjadi kebiasaan baharu di kalangan kenderaan berprestasi tinggi.

“Anugerah Malaysia Car of the Year mencerminkan sejauh mana kemajuan industri automotif negara, bukan hanya dari segi skala, malah dari aspek inovasi dan kelestarian.

“Kehadiran kenderaan elektrik yang semakin ketara di kalangan pemenang anugerah utama menunjukkan kesediaan Malaysia untuk menerima penyelesaian mobiliti yang lebih bersih dan pintar,” kata Timbalan Perdana Menteri, YAB Dato’ Sri Haji Fadillah Haji Yusof.

Beliau turut menjelaskan bahawa ini selaras dengan aspirasi nasional dan juga serantau, sementara fokus berterusan kerajaan terhadap peralihan tenaga membuka peluang kepada pemain industri untuk melabur dalam teknologi hijau, memperkukuh keupayaan tempatan serta membangunkan penyelesaian mobiliti masa hadapan.

Pemenang MCOTY 2025 dipilih melalui proses penjurian yang telus dan menyeluruh, dikendalikan oleh panel wartawan automotif dan golongan profesional industri yang berpengalaman.

Kenderaan dinilai berdasarkan lapan kriteria utama, iaitu Reka Bentuk, Keselamatan, Ergonomik, Nilai, Praktikaliti, Prestasi, Kecekapan Tenaga dan Jaminan. Rangka penilaian yang komprehensif ini memastikan anugerah diberikan kepada kenderaan yang benar-benar relevan dalam dunia sebenar serta menawarkan kecemerlangan yang seimbang.

Senarai penuh

Perodua tambah cawangan jualan untuk model QV-E

Perodua meluaskan jumlah cawangan jualan yang menerima tempahan kenderaan elektriknya, QV-E kepada 34 cawangan terpilih di Semenanjung Malaysia.

Sebelum ini, pelanggan hanya perlu berkunjung ke sembilan buah cawangan sahaja sekiranya berminat untuk memiliki EV pertama Perodua.

Menurut Dato’ Sri Zainal selaku Presiden & CEO Perodua, “Kami menerima maklum balas yang baik daripada pelanggan dari seluruh negara dan kami kini meluaskan jangkauan kami dengan menambah beberapa lokasi lagi supaya pelanggan boleh membuat pandu uji dan menempah Perodua QV-E.

Beliau berkata Perodua kini juga membuka tempahan secara manual untuk memudahkan proses berkenaan bagi pelanggannya.

“Sebelum ini, kami meminta pelanggan membuat tempahan menerusi super-app kami, P-Circle, tetapi menerusi maklum balas yang kami terima, pelanggan meminta untuk pilihan tempahan secara manual,” katanya lagi.

Terma dan syarat program sewaan bateri dikemas kini

 

Dalam masa yang sama, Perodua kini meringkaskan terma dan syarat bagi program sewaan baterinya.

Battery-as-a-service (BAAS) merupakan perkhidmatan bebas bertujuan untuk melindungi pelanggan dan alam sekitar dengan yuran langganan sebanyak RM275/bulan untuk tempoh 9 tahun (108 bulan).

Harga siling tersebut ditetapkan bagi memastikan pelanggan dilindungi daripada kenaikan harga pada masa depan.

Selepas tempoh sembilan tahun, bateri tersebut akan turut diselenggara sepenuhnya oleh Perodua untuk memberikan ketenangan minda kepada pemilik.

Bagi pemilik yang mahu menjual QV-E, mereka perlu memaklumkan kepada Jabatan Pre-Owned Vehicle Perodua untuk mengeluarkan nama daripada senarai langganan berkenaan dan mendaftar nama pemilik baharu.

Bayaran langganan selama 108 bulan itu juga boleh dipindahmilik, yang mana jika pemilik sedia ada sudah membuat bayaran selama 50 bulan, pemilik baharu hanya perlu meneruskan langganan selama 58 bulan di bawah pelan yang sama.

Tambah Dato’ Sri Zainal lagi, program BAAS adalah komitmen Perodua dalam menyediakan keselesaan kepada penggunanya, dan dalam masa yang sama membantu memelihara alam sekitar dengan mengambil tanggungjawab untuk mengendalikan bateri kenderaan EV.

 

Berapa kos penyelenggaraan Perodua Traz? Ini senarai sehingga 5 tahun!

Perodua Traz ditawarkan dalam dua varian, X dan H, dengan harga bermula dari RM76,100 hingga RM81,100.

SUV yang lebih besar daripada Atiza ini menggunakan rangkaian kuasa yang sudah dikenali dalam keluarga Perodua, sekali gus memberi gambaran awal bahawa kos pemilikan jangka panjang berada pada tahap terkawal.

Traz berkongsi enjin 2NR-VE 1.5 liter aspirasi semula jadi (NA) yang sama digunakan pada Perodua Myvi dan Alza.

Enjin ini menghasilkan kuasa 105 ps pada 6,000 rpm serta daya kilas 138Nm pada 4,200 rpm.

Penggunaan enjin NA juga jawapan kepada pengguna yang tidak mahukan enjin turbo seperti Atiza.

Kuasa disalurkan ke roda hadapan menerusi transmisi Dual Mode CVT (D-CVT) yang turut dilengkapi fungsi penukaran gear manual serta tiga mod pemanduan iaitu Normal, Eco dan Sport.

Dengan tangki petrol 42 liter, Perodua Traz mencatatkan penggunaan bahan api 21.3 km/liter (MDC).

Selain kecekapan bahan api, satu lagi aspek penting bagi bakal pembeli ialah kos penyelenggaraan.

Berikut adalah ringkasan kos yang perlu dibayar bagi setiap tempoh servis, berserta komponen yang perlu ditukar sepanjang lima tahun pertama.

1. Servis Tahun Pertama (1K km & 10K km)

  • 1K km (Bulan 1): Kos adalah RM0.00 bagi Semenanjung Malaysia (WM) dan Malaysia Timur (EM). Servis ini hanya melibatkan pemeriksaan menyeluruh dan ianya adalah percuma.
  • 10K km (Bulan 6): Kos adalah RM184.70 (WM) / RM193.00 (EM). Komponen yang ditukar ialah Minyak Enjin, Penapis Minyak dan Gasket Saliran (Drain Plug Gasket).
  • 20K km (Bulan 12): Kos adalah RM340.41 (WM) / RM350.71 (EM). Komponen yang ditukar ialah Minyak Enjin, Gasket Palam Saliran, Penapis Minyak dan Penapis Kabin.

2. Servis Tahun Kedua (30K km & 40K km)

  • 30K km (Bulan 18): Kos adalah RM256.24 (WM) / RM264.54 (EM). Komponen yang ditukar ialah Minyak Enjin, Penapis Minyak dan Gasket Saliran.
  • 40K km (Bulan 24): Kos adalah RM437.50 (WM) / RM452.30 (EM). Servis ini melibatkan penukaran Minyak Enjin, Gasket Saliran, Penapis Minyak, Bendalir Brek (1.0L), Penapis Kabin dan Penapis Udara.

3. Servis Tahun Ketiga (50K km & 60K km)

  • 50K km (Bulan 30): Kos adalah RM256.24 (WM) / RM264.54 (EM). Komponen yang ditukar ialah Minyak Enjin, Penapis Minyak dan Gasket Saliran.
  • 60K km (Bulan 36): Kos adalah RM340.41 (WM) / RM350.71 (EM). Servis ini melibatkan penukaran Minyak Enjin, Gasket Saliran, Penapis Minyak dan Penapis Kabin.

4. Servis Tahun Keempat (70K km & 80K km)

  • 70K km (Bulan 42): Kos adalah RM256.24 (WM) / RM264.54 (EM). Komponen yang ditukar ialah Minyak Enjin, Penapis Minyak dan Gasket Saliran.
  • 80K km (Bulan 48): Kos adalah RM437.50 (WM) / RM452.30 (EM). Servis ini melibatkan penukaran Minyak Enjin, Gasket Saliran, Penapis Minyak, Bendalir Brek, Penapis Kabin dan Penapis Udara.

5. Servis Tahun Kelima (90K km, & 100K km)

  • 90K km (Bulan 54): Kos adalah RM256.24 (WM) / RM264.54 (EM). Komponen yang ditukar ialah Minyak Enjin, Penapis Minyak dan Gasket Saliran.
  • 100K km (Bulan 60): Ini adalah servis major dengan kos RM769.38 (WM) / RM804.48 (EM).
  • Selain penukaran Minyak Enjin, Gasket dan Penapis Minyak, ia juga melibatkan penukaran Bendalir CVT, Gasket Saliran CVT, Penapis Kabin dan Palam Pencucuh Jenis Iridium.

Kos Penyelenggaraan 5 Tahun

Berdasarkan senarai harga servis, jumlah kos penyelenggaraan Perodua Traz sepanjang tempoh lima tahun atau sehingga 100,000 kilometer adalah RM3,179.86 bagi Semenanjung Malaysia (WM) dan RM3,301.66 bagi Malaysia Timur (EM).

Secara purata, kos penyelenggaraan tahunan adalah sekitar RM635.97 di Semenanjung Malaysia dan RM660.33 di Malaysia Timur.

Angka-angka ini memberikan panduan kepada pemilik mengenai peruntukan kewangan yang diperlukan untuk mengekalkan Traz mereka dalam tempoh jaminan atau lima tahun pertama.

Di sebalik kos tersebut, anda juga perlu memperuntukkan kos lain seperti penjajaran dan penggantian tayar, penyelenggaraan penyaman udara, bateri dan beberapa lagi sekiranya diperlukan.

Perodua Traz 2026 rasmi dilancarkan – dua varian, harga dari RM76,100

Selepas pelancaran SUV elektrik QV-E pada awal bulan yang lalu, Perodua kini melancarkan sebuah lagi SUV baharu yang dinamakan sebagai Perodua Traz.

Ditawarkan dalam dua varian (X dan H), Perodua Traz 2026 dijual pada harga bermula dari RM76,100 hingga RM82,000.

Berikut merupakan beberapa fakta ringkas yang perlu anda tahu:

 

1. Model keempat Perodua guna platform DNGA

Perodua Traz merupakan model keempat Perodua yang mengguna pakai pelantar DNGA (Daihatsu New Global Architecture) selepas Axia, Ativa dan juga Alza.

Seperkara yang harus anda tahu, Traz merupakan kembar kepada SUV segmen B Toyota Yaris Cross yang telah dijual di beberapa pasaran utama Asia Tenggara.

 

2. Dimensi

Traz diposisikan antara model Ativa dan juga Alza, dan disasarkan untuk golongan berpendapatan sederhana yang mahu naik taraf daripada sedan/hatchback kepada model SUV yang lebih praktikal dan bergaya.

Dari segi ukuran, Traz membawakan dimensi sepanjang 4,310 mm, lebar 1,770 mm, tinggi 1,655 mm dengan jarak antara roda sepanjang 2,620 mm.

Berbanding Ativa, Traz mempunyai kelebihan 245 mm lebih panjang, 60 mm lebih lebar, 20 mm lebih tinggi dan jarak antara roda 95 mm lebih panjang.

Jarak kelegaan tanah pula setinggi 210 mm sementara radius putaran adalah sekecil 5.2 meter.

Dengan dimensi panjang ruang kargo 955 mm, Traz boleh memuatkan barangan sehingga 471 liter.

 

3. Enjin

Traz nampaknya berkongsi enjin 2NR-VE yang sama dengan Perodua Myvi dan Alza, iaitu nadi 1.5 liter NA yang mampu menjana kuasa 105 PS @ 6,000 rpm dan daya kilas 138 Nm @ 4,200 rpm.

Kuasa itu disalurkan kepada sistem pacuan roda depan menerusi transmisi Dual Mode CVT (D-CVT), lengkap dengan fungsi penukaran gear secara manual.

Terdapat tiga mod pemanduan iaitu Normal, Eco dan Sport.

Dengan tangki bahan api sebesar 42 liter, Traz mampu menawarkan kadar penggunaan bahan api serendah 4.69 liter untuk setiap 100 km (21.3 km/liter).

 

4. Luaran

Traz hadir dengan kelengkapan seperti rim aloi 17 inci (tayar 215/60), lampu utama projektor LED berserta lampu nyalaan siang (DRL) LED, cermin sisi auto lipat, serta lampu belakang LED gaya Lexus.

Varian tertinggi pula didatangkan dengan lampu selamat datang, lampu kabus LED serta pintu tailgate bukaan elektrik dengan penderia kaki disertakan.

Terdapat empat warna disediakan seperti Cranberry Red, Ivory White, Glittering Silver dan Granite Grey.

Untuk varian H pula pembeli boleh mendapatkan pakej warna dua tona Glittering Silver atau Electric Blue dengan bumbung berwarna hitam.

 

5. Kabin

Secara standard, Traz hadir dengan kelengkapan seperti meter analog, skrin paparan TFT 4.2 inci, skrin Display Audio 9 inci, sokongan Apple CarPlay dan Android Auto, stereng larasan tilt & teleskopik, panel kawalan iklim dengan skrin digital serta corong angin untuk baris kedua.

Ruang kargo pula disediakan tonneau cover.

Varian X menawarkan ciri berikut:

  • empat pembesar suara
  • tempat duduk balutan fabrik dengan grafik separa
  • roda stereng urethane

Sementara varian H pula mendapat kelengkapan seperti:

  • tambahan dua pembesar suara (enam secara keseluruhan)
  • sistem pendingin hawa automatik
  • roda stereng balutan kulit
  • sistem kemasukan pintar bebas kunci

 

6. Keselamatan

Traz menawarkan sehingga enam beg udara, ABS, EBD, BA, brek parkir elektrik (EPB) dengan fungsi Hold, Kawalan Kestabilan Kenderaan (VSC), cagak ISOFIX, peringatan tali pinggang keledar penumpang belakang, kamera undur serta pendera parkir depan dan belakang.

Ciri keselamatan termaju pula merangkumi ciri berikut:

  • Amaran Pra-Pelanggaran
  • Bantuan Brek Pra-Pelanggaran (kenderaan dan pejalan kaki)
  • Amaran Pergerakan Hadapan (FDA)
  • Kawalan Salah Operasi Pedal (PMC)
  • Amaran Keluar Lorong (LDW)
  • Pengelakan Keluar Lorong (LDP)
  • Pemantauan Titik Buta (BSM)

Ciri kamera keliling 360 darjah dan kamera perakam pemanduan (DVR) pula dikhususkan untuk varian H sahaja.

Perodua Traz GearUp

5 Perkara yang kami jangka tentang Perodua Traz/Nexis (D66B) baharu

Dalam tempoh beberapa hari lagi Perodua akan memperkenalkan sebuah SUV baharu yang ketika ini dikenali melalui kod dalaman D66B, dengan nama komersial yang dikatakan sama ada Perodua Traz atau Perodua Nexis.

Model ini bakal mengisi ruang di atas Ativa dengan asas teknikal Toyota Yaris Cross versi Asia, bukannya versi Eropah. Sama seperti Aruz dan Alza, Toyota dijangka turut melancarkan versi tersendiri.

Pengguna di Thailand dan Indonesia terlebih dahulu dapat merasa Yaris Cross.

Berikut lima perkara awal yang boleh dirumuskan setakat ini.

1. Diasaskan Daripada Toyota Yaris Cross Versi Asia

Perodua Traz/Nexis ini berasaskan Toyota Yaris Cross seperti yang ditawarkan di Thailand dan Indonesia.

Ini bermakna ia menggunakan konfigurasi rangkaian kuasa, dimensi dan talaan yang disesuaikan untuk pasaran ASEAN, berbeza dengan Yaris Cross Eropah yang lebih kecil dan berorientasikan citarasa pengguna di sana.

Pendekatan ini selari dengan strategi Perodua yang menekankan praktikaliti, kos pemilikan dan kesesuaian penggunaan harian.

2. Pilihan Enjin 1.5L Petrol dan Hibrid

Berdasarkan spesifikasi pasaran Thailand, Yaris Cross versi Asia ditawarkan dengan sistem hibrid 1.5L menggunakan enjin 2NR-VEX:

  • Enjin 4-silinder sebaris DOHC 16-injap Dual VVT-i
  • Kapasiti: 1,496 cc
  • Kuasa enjin petrol: 91 hp @ 5,500 rpm
  • Tork enjin petrol: 121Nm @ 4,000 – 4,800 rpm
  • Kuasa gabungan sistem hibrid: 82 kW (111 hp)
  • Voltan bateri: 177.6 volt
  • Transmisi: E-CVT

Sementara itu, model Indonesia menggunakan dua pilihan enjin iaitu 1.5 liter 2NR-VE dan rangkaian kuasa hibrid 2NR-VEX seperti Thailand:

1.5 liter 2NR-VE

  • Kuasa maksimum: 105 ps @ 6,000 rpm
  • Tork maksimum: 138Nm @ 4,200 rpm
  • Transmisi: Manual dan CVT

Setakat ini tiada makluman atau petunjuk mengenai rangkaian kuasa Traz/Nexis. Untuk makluman, Perodua sebelum ini menawarkan rangkaian kuasa hibrid untuk Ativa secara pajakan buat pelanggan terpilih.

3. Dimensi 

Sebagai rujukan, berikut adalah dimensi Toyota Yaris Cross Thailand dan Indonesia.

  • Panjang: 4,310 mm
  • Lebar: 1,770 mm
  • Tinggi: 1,615 mm
  • Jarak roda: 2,620 mm
  • Kelegaan tanah: 210 mm
  • Radius pusingan minimum: 5.2 meter

Dimensi ini meletakkannya hampir dengan SUV segmen B+ dan menghampiri saiz beberapa SUV segmen C.

4. Perbandingan Awal Dengan Ativa dan Proton X50

Dari sudut kedudukan pasaran, Perodua D66B jelas berada di antara Perodua Ativa dan Proton X50, baik dari segi saiz mahupun penawaran.

Perodua Ativa kekal sebagai SUV paling kompak dalam barisan Perodua:

  • Panjang: 4,065 mm
  • Lebar: 1,710 mm
  • Tinggi: 1,635 mm
  • Jarak roda: 2,525 mm

Sebaliknya, Proton X50 sedikit panjang dan lebar dan jauh lebih berkuasa berbanding Yaris Cross.

  • Panjang: 4,330 mm
  • Lebar: 1,800 mm
  • Tinggi: 1,609 mm
  • Jarak roda: 2,600 mm
  • Enjin 1.5L turbo empat silinder menghasilkan 181 ps dan 290Nm
  • Dipadankan dengan transmisi DCT

Dalam konteks ini, walaupun Perodua D66B bakal bersaing secara langsung dengan X50 dari sudut saiz dan segmen, pendekatan Perodua jelas berbeza.

Traz/Nexis dijangka menekankan kecekapan bahan api dan kos pemilikan berbanding prestasi tinggi, memandangkan X50 menggunakan enjin turbo dan transmisi DCT yang lebih berorientasikan pemanduan.

 

5. Harga Pasaran Serantau

Sebagai rujukan pasaran luar:

  • Thailand (Yaris Cross Nightshade Hybrid):
    ฿919,000 (RM119,270.58)
  • Indonesia:
    Bermula daripada Rp358,700,000 (RM88,410.94)

Untuk pasaran Malaysia, harga Perodua Traz/Nexis berkemungkinan lebih tinggi daripada Ativa bagi mengelakkan pertindihan produk, namun masih kompetitif dalam segmen SUV-B+.

Ativa dijual pada julat harga sekitar RM62,000 sehingga RM73,000 dan menariknya Perodua sedang menawarkan rebat sehingga RM7,000.

Angka itu satu jumlah besar yang pernah ditawarkan Perodua atau mereka sedang membuat pelarasan harga?