Arkib Kategori: EV

BMW iX3 50L dipandu lebih 1 ribu km tanpa cas!

BMW iX3 50L berjaya mencatat rekod jarak perjalanan baharu untuk kenderaan elektrik (EV) BMW.

Model itu berjaya menempuh jarak 1,030.2 kilometer tanpa mengecas bateri.

Ujian tersebut dilakukan dari pusat pengeluaran BMW di Shenyang ke Pusat R&D BMW di Beijing, China.

Satu lagi yang menarik, BMW iX3 50L tiba di destinasi dengan baki bateri sebanyak 5 peratus.

Untuk makluman, BMW iX3 telah dilancarkan di Malaysia namun berbeza dengan iX3 50L yang memiliki jarak roda lebih panjang.

Jualan awal BMW iX3 50L di China sudah pun dibuka pada 21 Ogos 2026.

Selepas Rekod 805 Km, BMW iX3 Dipandu Sehingga 1,030.2 Km

Pencapaian terbaharu ini hadir selepas BMW iX3 berjaya merekodkan jarak 805 km pada Jun lalu di sekitar Tasik Qinghai.

BMW kemudian menjalankan ujian jalan raya dari Shenyang ke Beijing untuk menilai kecekapan sistem dan pengurusan tenaga dalam perjalanan jarak jauh.

Sebelum ujian, pasukan kejuruteraan BMW membuat simulasi berdasarkan laluan, kelajuan, penggunaan tenaga dan status bateri.

Hasilnya, BMW iX3 50L berjaya menempuh 1,030.2 km tanpa mengecas.

Di sebalik rekod tersebut, BMW menjelaskan jarak sebenar boleh berubah mengikut keadaan cuaca, jalan, suhu, muatan, gaya pemanduan dan penggunaan penghawa dingin.

Jarak Rasmi 919 Km Mengikut CLTC

BMW iX3 50L mempunyai jarak rasmi 919 km mengikut piawaian CLTC.

Bagaimanapun, ujian dalaman BMW menunjukkan model itu mampu mencapai jarak yang lebih jauh dalam keadaan ujian tertentu.

BMW menegaskan jarak bukan sekadar angka pada helaian spesifikasi.

Sebaliknya, kecekapan sebenar kenderaan turut bergantung kepada pengurusan tenaga, keadaan pemanduan dan kecekapan keseluruhan sistem.

BMW eDrive Generasi Keenam

Pencapaian jarak lebih 1,000 km itu bukan hanya disebabkan penggunaan bateri berkapasiti besar.

BMW iX3 generasi baharu menggunakan teknologi pacuan elektrik BMW eDrive generasi keenam.

Teknologi ini menggabungkan beberapa aspek untuk meningkatkan kecekapan tenaga.

Antaranya ialah:

  • Kecekapan sistem pacuan elektrik.
  • Pemulihan tenaga.
  • Pengurusan haba.
  • Aerodinamik.
  • Reka bentuk ringan.
  • Sistem kawalan tenaga pintar.
  • Seni bina pacuan elektrik bersepadu tinggi.

BMW membangunkan sistem tersebut berdasarkan keperluan utama kenderaan elektrik seperti jarak perjalanan, penggunaan tenaga, pengecasan, keselamatan, pemanduan dan kebolehpercayaan.

Bateri Cell-To-Pack Dan Platform 800 Volt

BMW iX3 baharu turut menggunakan sistem bateri voltan tinggi baharu yang menggunakan reka bentuk cell-to-pack (CTP).

Sel bateri diintegrasikan terus ke dalam struktur tegar pek bateri.

Menurut BMW, pendekatan ini meningkatkan penggunaan ruang dan tahap integrasi sistem.

Ia juga membantu meningkatkan ketumpatan tenaga.

Pada masa sama, berat dapat dikurangkan dan pusat graviti kenderaan dioptimumkan.

Sistem bateri tersebut turut digabungkan dengan platform voltan tinggi 800 volt.

Sistem kawalan tenaga pintar BMW dan seni bina pacuan elektrik bersepadu turut membantu meningkatkan kecekapan tenaga keseluruhan.

Sel Bateri Silinder 46 Mm

BMW iX3 baharu menjadi model pertama di pasaran China yang menggunakan sel bateri silinder besar yang dihasilkan secara besar-besaran.

Sel tersebut mempunyai diameter 46 mm dan menggunakan kimia nikel tinggi 9-siri.

BMW mendakwa ketumpatan tenaganya kira-kira 20 peratus lebih tinggi berbanding sel bateri prismatic BMW eDrive generasi kelima.

Reka bentuk all-tab pada sel silinder tersebut turut membantu meningkatkan kecekapan pengecasan dan nyahcas.

BMW juga menyediakan beberapa konfigurasi bateri untuk generasi baharu iX3.

Pengguna boleh memilih konfigurasi berdasarkan keperluan jarak perjalanan dan tabiat pemanduan masing-masing.

 

BMW X5 dan BMW iX5 Long Wheelbase 2027, jarak roda lebih panjang, bampar depan baharu untuk pelanggan China

BMW memperkenalkan BMW X5 Long Wheelbase baharu bersama model elektrik pertama BMW iX5 Long Wheelbase, yang dibangunkan secara eksklusif untuk pasaran China.

Kedua-dua model menggabungkan evolusi reka bentuk BMW X5 dengan teknologi terkini daripada platform Neue Klasse, selain disesuaikan mengikut kehendak pelanggan di sana.

Perbezaan utama model ini ialah jarak roda lebih panjang 130mm berbanding BMW X5 global, menjadikan ukuran keseluruhan mencecah 3,165mm.

Jarak roda yang dipanjangkan itu bukan sahaja meningkatkan kestabilan serta keselesaan pemanduan.

Pada masa sama, ia menyediakan ruang kaki lebih luas terutama untuk penumpang barisan belakang, selain menyerlahkan lagi imej SUV mewah dengan penampilan yang lebih anggun.

Reka Bentuk Eksklusif untuk Pasaran China

BMW X5 dan BMW iX5 Long Wheelbase menerima beberapa elemen reka bentuk yang tidak ditawarkan pada model global.

Antaranya ialah grafik lampu hadapan baharu dengan ikon cahaya berbentuk diagonal.

Pemilik juga boleh memilih grafik alternatif berbentuk Double X mengikut cita rasa masing-masing.

Turut melengkapkan bahagian hadapan ialah jalur pencahayaan tambahan yang menghubungkan ikon lampu dengan BMW Kidney Iconic Glow.

Ciri itu menghasilkan kesan visual yang lebih mendalam, selain menyokong animasi sambutan (Welcome) dan perpisahan (Goodbye).

Bagi BMW X5, bampar hadapan turut direka semula khas untuk memenuhi cita rasa pelanggan China.

Kabin Lebih Mewah dengan Teknologi Neue Klasse

Bahagian dalaman menampilkan konsep reka bentuk serba baharu yang lebih kemas dengan permukaan minimalis, kemasan premium serta susun atur yang lebih moden.

BMW turut memperkenalkan tema warna monokrom baharu yang memberikan suasana kabin lebih tenang dan eksklusif.

Kerusi hadapan dan belakang juga direka khas untuk meningkatkan keselesaan perjalanan, manakala penggunaan bahan premium seperti batu slate dan kaca menyerlahkan lagi imej mewah.

Salah satu tarikan utama ialah jalur hiasan tiga dimensi bercahaya dengan lampu ambien terbina dalam yang diinspirasikan daripada teknologi Neue Klasse.

BMW Panoramic iDrive Generasi Baharu

BMW X5 dan BMW iX5 turut menjadi antara model terawal yang menerima sistem BMW Panoramic iDrive baharu berasaskan BMW Operating System X.

Sistem tersebut merangkumi:

  • BMW Panoramic Vision
  • Paparan tengah terapung (Free Cut Central Display)
  • BMW Passenger Screen yang ditawarkan buat kali pertama pada BMW X5

BMW turut menyesuaikan fungsi digital khas mengikut keperluan pengguna di China bagi memberikan pengalaman penggunaan yang lebih intuitif.

Untuk penumpang belakang, generasi baharu BMW Theatre Screen menawarkan hiburan penstriman 8K, permainan serta fungsi panggilan video.

Suspensi Udara Standard dan Sistem Bantuan Pemandu Berasaskan AI

Semua varian BMW X5 dan BMW iX5 Long Wheelbase dilengkapi Suspensi Udara Adaptif Dua Gandar (Adaptive Two Axle Air Suspension) sebagai ciri standard.

Sistem itu membantu menyerap ketidaksempurnaan permukaan jalan bagi menghasilkan pemanduan lebih selesa tanpa mengira jenis trenkuasa.

BMW turut memperkenalkan sistem bantuan pemandu pintar generasi baharu yang dibangunkan khusus untuk China menerusi kerjasama dengan syarikat teknologi tempatan, Momenta.

Gabungan kepakaran BMW dalam aspek keselamatan dengan kecerdasan buatan (AI) tempatan menghasilkan sistem bantuan pemanduan Address to Address.

Sistem itu mampu membantu pemanduan berpandukan navigasi dari destinasi permulaan hingga ke lokasi akhir.

Sistem tersebut dikendalikan oleh komputer pusat pemanduan automatik yang beroperasi bersama sistem kawalan dinamik Heart of Joy.

BMW iX5 Long Wheelbase Mampu Mencecah Lebih 1,000km

Buat pertama kali di China, BMW akan menawarkan BMW X5 enjin pembakaran dalaman bersama BMW iX5 Long Wheelbase elektrik.

BMW iX5 menggunakan teknologi BMW eDrive Generasi Keenam, dipadankan dengan seni bina bateri voltan tinggi baharu bagi memberikan jarak gerak melebihi 1,000km (kitaran CLTC).

Pelancaran rasmi kedua-dua model ini ke pasaran China dijadualkan pada tahun 2027.

Nissan LEAF NISMO 2026 dilancar di Jepun – talaan khas NISMO, sehingga 215 hp, harga bermula RM165k

Nissan secara rasmi melancarkan Nissan LEAF NISMO 2026 di Jepun, sekali gus mengembangkan lagi barisan model prestasi NISMO berasaskan kenderaan elektrik (EV).

LEAF generasi ketiga diperkenalkan di Jepun pada Januari 2026 dengan platform EV baharu, jarak pemanduan lebih baik, prestasi dipertingkat dan teknologi terkini.

Sejak LEAF diperkenalkan pada 2010, model itu sudah terjual kira-kira 700,000 unit di seluruh dunia.

Berasaskan LEAF serba baharu, versi NISMO dibangunkan mengikut falsafah yang menggabungkan prestasi berinspirasikan sukan permotoran dengan keselesaan penggunaan harian.

Casis ditala semula, lebih lincah dan responsif

Nissan membangunkan LEAF NISMO berasaskan konsep Agile Intelligent Sport Crossover, dengan pelbagai talaan khas bagi memberikan pengendalian yang lebih tajam dan responsif.

Antara naik taraf utama ialah:

  • Pegas NISMO khas.
  • Bar penstabil khas.
  • Member bush pilihan bagi meningkatkan kekakuan casis.
  • Penyerap hentak jenis Swing Valve, sama seperti Nissan X-Trail NISMO.

Menurut Nissan, kombinasi itu mengurangkan olengan badan ketika memasuki selekoh, sambil memastikan suspensi masih mampu menyerap permukaan jalan yang tidak rata dengan baik.

LEAF NISMO turut menggunakan tayar Michelin Pilot Sport 5 bersama rim aloi ringan 19 inci Enkei, sekali gus meningkatkan cengkaman, kestabilan dan ketepatan stereng.

Mod NISMO khas untuk prestasi maksimum

LEAF standard menawarkan empat mod pemanduan iaitu Standard, ECO, Sport dan Personal.

LEAF NISMO pula lebih istimewa dengan menerima talaan khas untuk mod Standard, ECO dan Sport.

Mod Sport kini dikenali sebagai NISMO Mode, dengan talaan yang menghasilkan pecutan lebih linear dan lebih agresif, memanfaatkan karakter motor elektrik.

Selain itu, LEAF NISMO menjadi model EV NISMO pertama yang menerima pedal kawalan brek regeneratif dengan talaan khusus.

Empat tahap brek regeneratif disediakan:

  • Tahap 1 menawarkan nyahpecutan lebih rendah berbanding model biasa.
  • Tahap 2 hingga Tahap 4 pula memberikan kesan brek regeneratif yang lebih kuat untuk pengalaman pemanduan lebih menyeronokkan.

Rangkaian kuasa

Varian B5 NISMO dijana oleh motor elektrik yang menghasilkan kuasa sebanyak 130kW bersamaan 175hp, manakala julat tork maksimumnya mencecah 345Nm.

Bagi varian yang lebih tinggi iaitu B7 NISMO dan B7 NISMO RECARO, kedua-duanya menerima unit trenkuasa yang lebih berkuasa iaitu 160kW bersamaan 215hp dengan imbangan tork setinggi 355Nm.

Rekaan lebih agresif dengan aerodinamik dipertingkat

Dari segi luaran, LEAF NISMO menampilkan kit badan eksklusif yang bukan sekadar untuk penampilan, malah turut meningkatkan kecekapan aerodinamik.

Antara perubahan utama termasuk:

  • Bampar hadapan baharu dengan saluran udara (air guide).
  • Kemasan bawah pintu eksklusif.
  • Bampar belakang khas dengan boat hull under spoiler.
  • Spoiler belakang jenis ducktail yang dipanjangkan.

Menurut Nissan, kombinasi komponen tersebut menghasilkan daya mendap (downforce) tambahan tanpa meningkatkan rintangan angin berbanding LEAF standard.

Kemasan merah Arterial Magma turut digunakan di sekeliling badan, manakala cermin sisi berwarna hitam berkilat menerima jalur merah sebagai identiti NISMO.

Enam pilihan warna

LEAF NISMO ditawarkan dengan enam warna badan:

  • Empat warna daripada LEAF standard.
  • Dua variasi warna eksklusif NISMO Stealth Gray yang hanya ditawarkan pada model NISMO.

Kabin lebih sporti

Bahagian dalaman menampilkan tema hitam dengan sentuhan merah bagi mewujudkan suasana pemanduan yang lebih sporti.

Elemen khas NISMO merangkumi:

  • Paparan meter kuasa.
  • Kemasan papan pemuka.
  • Suis kuasa eksklusif.

Stereng dibalut bahan sintetik TailorFit yang menyerupai kulit Nappa, lengkap dengan penanda tengah merah serta jahitan merah.

Tempat duduk hadapan menerima kemasan berliang merah dan sulaman logo NISMO.

Varian B7 NISMO RECARO pula dilengkapi kerusi sport RECARO talaan khas NISMO dengan fungsi pelarasan elektrik bagi meningkatkan sokongan badan ketika memandu.

Dimensi Nissan LEAF NISMO 2026

  • Panjang: 4,415 mm
  • Lebar: 1,810 mm
  • Tinggi: 1,550 mm (1,565 mm untuk varian ProPILOT 2.0)
  • Jarak roda: 2,690 mm
  • Kelegaan bumi: 135 mm

Spesifikasi motor elektrik

B7 NISMO / B7 NISMO RECARO

  • Kuasa maksimum: 160 kW
  • Tork maksimum: 355 Nm

B5 NISMO

  • Kuasa maksimum: 130 kW
  • Tork maksimum: 345 Nm

Berat kenderaan pula ialah:

  • 1,920 kg (B7 NISMO)
  • 1,900 kg (B7 NISMO RECARO)
  • 1,820 kg (B5 NISMO)

Kesemua varian menggunakan tayar bersaiz 235/45 R19.

Harga Nissan LEAF NISMO di Jepun

Nissan LEAF NISMO mula dijual di pasaran Jepun bermula hari ini. Berikut varian dan harga LEAF NISMO:

  • B5 NISMO: ¥6,601,100 (RM165,489)
  • B7 NISMO: ¥6,952,000 (RM174,286)
  • B7 NISMO RECARO: ¥7,227,000 (RM181,179)

Kredit gambar: Nissan

Farizon SV Sport 2026, van kerja tampil sporti!

Farizon New Energy Commercial Vehicle Group, iaitu syarikat kenderaan komersial di bawah Geely Holding Group memperkenalkan Farizon SV Sport 2026.

SV Sport menerima peningkatan reka bentuk luaran menerusi kit badan khas hasil kerjasama CPD Bodies iaitu syarikat pengubah kenderaan rasmi Farizon

Di United Kingdom, van dengan penampilan sporti begini biasa ditawarkan seperti yang ditunjukkan oleh Ford dan Volkswagen.

SV Sport menggabungkan penampilan bergaya dengan praktikaliti serta spesifikasi tinggi model standard SV.

Farizon SV merupakan finalis International Van of the Year 2026 dan turut memenangi anugerah Trade Van Driver bagi kategori Best Technical Innovation serta Best Large Zero Emission Van.

Pakej Gaya Eksklusif Sentuhan British

SV Sport menerima pakej gaya eksklusif yang direka dan dikilangkan sepenuhnya di Britain, tampil lebih sporti tanpa menjejaskan keupayaan kerja harian.

Model ini dibangunkan untuk pelanggan yang mahukan van dengan karakter lebih tersendiri tanpa mengorbankan ciri praktikal sebuah kenderaan kerja.

Pada bahagian hadapan, ia menampilkan bampar baharu yang dipadankan dengan pemisah depan bagi menghasilkan imej lebih agresif.

Rekaan tersebut diteruskan ke bahagian kanan dan kiri SV menerusi skirt sisi berukir yang turut dihiasi lencana eksklusif SV Sport.

Bahagian belakang pula menerima kit bampar baharu bersama difuser bersepadu serta lampu kabus belakang bawah.

Penampilan aerodinamik keseluruhan disempurnakan dengan spoiler pada bahagian belakang bumbung.

Ruang dalaman Farizon SV Sport menerima beberapa kemasan eksklusif termasuk pelapin ambang pintu khas SV Sport serta stereng dengan identiti Sport tersendiri.

Bahagian papan pemuka turut dilengkapi plak eksklusif yang memaparkan maklumat asal penukaran kenderaan serta nombor siri individu bagi setiap unit.

Rim Aloi 20-Inci dan Pilihan Warna Kusam dan Menyerlah

Profil sisi Farizon SV Sport tampil lebih gah menerusi penggunaan rim aloi rekaan khas bersaiz 20-inci yang dibalut tayar berprestasi tinggi 235/45ZR20 100W XL.

Bagaimanapun, pelanggan masih boleh memilih rim aloi bersaiz 18-inci tanpa kos tambahan sekiranya mahukan karakter pemanduan berbeza.

Bagi memberikan lebih banyak pilihan, Farizon menawarkan beberapa warna badan baharu termasuk:

  • Matte black dan matte green
  • Bright orange dan vampire red
  • Satin grey
  • Gloss blue dan gloss yellow

Rangkaian Kuasa Elektrik 170 kW dan Keupayaan Kerja

Dari segi mekanikal, Farizon SV Sport mengekalkan spesifikasi sama seperti model standard SV L1H1.

Ia menggunakan rangkaian kuasa elektrik yang menghasilkan kuasa maksimum 170 kW (231 PS) serta tork 336 Nm.

Model ini turut menggunakan teknologi moden termasuk sistem kawalan drive-by-wire dan teknologi pembungkusan bateri cell-to-pack.

Bagi kegunaan komersial, Farizon SV menawarkan kapasiti muatan (payload) sehingga 1,350 kg, ruang kargo maksimum 6.95 m³ serta ketinggian lantai pemuatan ultra-rendah hanya 550 mm.

Dari aspek pengendalian, van elektrik ini menggunakan sistem ampaian hadapan jenis independent dual wishbone yang pertama di dunia untuk sebuah van EV, bagi memberikan tahap keselesaan serta kawalan pemanduan lebih baik.

Selain itu, ia turut menawarkan keupayaan menunda (towing capacity – braked) sehingga 2,000 kg.

Kecekapan tenaga pula dipertingkat menerusi reka bentuk badan ringan yang dioptimumkan secara aerodinamik, dengan faktor heretan (drag factor) ultra-rendah hanya 0.29 Cd.

Kelengkapan Standard

Farizon SV Sport dilengkapi pelbagai ciri standard bagi meningkatkan keselesaan, kemudahan serta keselamatan pemandu.

Antara kelengkapan termasuk:

  • Tempat duduk hadapan dengan fungsi pemanas.
  • Stereng pelbagai fungsi dengan fungsi pemanas.
  • Sistem kamera pandangan sekeliling 360 darjah.
  • Teknologi bekalan kuasa luar Vehicle-to-Load (V2L).
  • Sistem pemantauan berat muatan (payload monitoring system).
  • Pengelap cermin automatik.
  • Cermin hadapan dengan fungsi pemanas.
  • Sistem bantuan pemandu ADAS yang komprehensif.

Buat peringkat awal, varian ini hanya ditawarkan untuk konfigurasi L1H1 sahaja.

Farizon SV Sport akan dijual menerusi rangkaian sembilan pengedar rasmi Farizon Auto UK yang meliputi kawasan pasaran dari North East sehingga South West.

Tiga Pilihan Bateri Farizon SV

Farizon SV ditawarkan dalam tiga pilihan bateri dengan jarak pemanduan WLTP Gabungan sehingga 398 km dan WLTP Bandar sehingga 550 km.

Bateri 67 kWj

  • Jarak WLTP Gabungan 303 km
  • Pengecasan pantas DC 120 kW (20-80%) sekitar 36 minit dan pengecasan AC 11 kW sekitar 6.5 jam.

Bateri 83 kWj

  • Jarak WLTP Gabungan 377 km.
  • Pengecasan pantas DC 140 kW (20-80%) sekitar 36 minit dan pengecasan AC 11 kW sekitar 9 jam.

Bateri 106 kWj

  • Jarak WLTP Gabungan 398 km.
  • Pengecasan pantas DC 120 kW (20-80%) sekitar 40 minit dan pengecasan AC 11 kW sekitar 10.5 jam.

Awas Buaya! Alpine A290 Rallye 2026 hasil kerjasama Lacoste

Lacoste dan Alpine memperkenalkan sebuah model one-off dikenali sebagai Beware of the Crocodile – Alpine Lacoste A290 Rallye.

Projek itu menggabungkan dunia fesyen dan sukan permotoran menerusi sebuah jentera yang menampilkan prestasi, rekaan serta identiti kedua dua jenama Perancis tersebut.

Selain menghasilkan kereta unik, kerjasama ini turut melahirkan koleksi pakaian eksklusif yang mengambil inspirasi daripada dunia perlumbaan dan tenis.

Berasaskan Alpine A290 Rallye

Model ini dibangunkan menggunakan Alpine A290 Rallye, iaitu versi paling ekstrem dalam keluarga A290.

Alpine memilih platform tersebut bagi memastikan projek ini menjadi sebuah jentera rali sebenar dan bukannya sekadar gaya.

A290 Rallye dibangunkan untuk perlumbaan rali pelanggan sebagai sebahagian daripada komitmen Alpine dalam sukan permotoran elektrik.

Ia turut mewakili generasi baharu jentera prestasi yang lebih kompak, lincah dan mudah diakses.

Inspirasi daripada identiti Lacoste

Nama Beware of the Crocodile diambil daripada logo ikonik Lacoste. Keseluruhan konsep rekaan bermula daripada warna merah pada lidah buaya yang menjadi simbol jenama tersebut.

Bahagian luaran menampilkan trek roda lebih lebar, arca badan yang lebih menonjol, difuser besar, saluran udara pada bumbung, spoiler bersaiz besar serta penggunaan gentian karbon terdedah.

Lampu hadapan pula diberikan sentuhan yang menyerupai pandangan mata seekor buaya.

Kemasan badan menggunakan warna putih kebiruan yang diinspirasikan daripada salji, ais dan landskap Alpine.

BEWARE OF THE CROCODILE – ALPINE LACOSTE A290 RALLYE

Dibangunkan sebagai jentera rali

Menurut Alpine, projek ini mengekalkan karakter sebuah kereta rali sebenar sambil menggabungkan identiti reka bentuk Lacoste.

Model one-off ini mengekalkan asas teknikal Alpine A290 Rallye seperti berikut:

  • Casis yang dioptimumkan untuk meningkatkan ketegaran dan ketepatan pemanduan.
  • Suspensi khas untuk kegunaan rali.
  • Trek roda lebih lebar bagi meningkatkan kestabilan dan cengkaman.
  • Aerodinamik berfungsi untuk membantu penyejukan serta menghasilkan daya mendap.
  • Talaan khas trenkuasa elektrik yang memberikan tindak balas segera dan pecutan pantas.
  • Tetapan elektronik khusus bagi memastikan prestasi kekal konsisten.
  • Sistem brek diperkukuhkan bersama talaan yang memfokuskan ketepatan pengendalian.

Kabin bertemakan merah

Bahagian dalaman menggunakan tema monokrom merah bagi mewujudkan suasana seolah-olah pemandu berada di dalam mulut seekor buaya.

Di bahagian belakang kabin terdapat ilustrasi seekor buaya yang seolah-olah mengejar masa. Pemandu pula digelar sebagai Crocopilot.

Tempat duduk dan panel pintu menggunakan fabrik petit piqué yang sinonim dengan Lacoste.

Sulaman dihasilkan oleh Potencier, bengkel yang turut menghasilkan logo buaya bersulam pada baju polo Lacoste.

Kabin turut menerima logo Alpine x Lacoste, kemasan merah beranod dan komponen tempat duduk yang dihasilkan menggunakan teknologi cetakan 3D oleh ERPRO.

Menurut Alpine, teknologi itu membolehkan komponen menjadi lebih ringan tanpa menjejaskan keselesaan dan prestasi.

Menariknya, sebanyak 290 logo buaya disepadukan ke dalam keseluruhan reka bentuk kenderaan.

Koleksi eksklusif Lacoste dan Alpine

COLLECTION CAPSULE- VESTE IMPERMEABLE

Lacoste dan Alpine turut memperkenalkan koleksi pakaian eksklusif yang menggabungkan inspirasi daripada gelanggang tenis dan litar perlumbaan.

Koleksi tersebut merangkumi baju polo, kemeja T, pakaian teknikal ringan, aksesori serta produk berjenama bersama.

Kesemuanya direka bagi menampilkan gabungan prestasi, fungsi, ketelitian dan gaya yang menjadi identiti kedua dua jenama.

BEWARE OF THE CROCODILE – ALPINE LACOSTE A290 RALLYE

Renault Megane E-Tech Electric 2026 – bateri LFP baharu, jarak sehingga 499km

Renault memperkenalkan Renault Megane E-Tech Electric 2026 dengan pelbagai penambahbaikan melibatkan reka bentuk, teknologi dan kecekapan sistem elektrik.

Dari segi produk, Megane generasi kelima dikeluarkan sejak 2022 dan tanpa versi enjin pembakaran dalaman (ICE).

Megane R.S. yang pernah berhambat dengan Honda Civic Type R dalam mencipta rekod di Nürburgring sudah menjadi sejarah tanpa pengganti.

Megane E-Tech Electric 2026 menerima bateri LFP baharu, kuasa pengecasan lebih tinggi serta integrasi Google Gemini dalam sistem maklumat hibur.

Renault turut menyusun semula barisan varian bagi memudahkan pelanggan membuat pilihan.

Rekaan Luaran Lebih Tajam

Bahagian hadapan Renault Megane E-Tech Electric 2026 direka semula sepenuhnya kecuali lampu utama.

Bampar hadapan kini lebih menonjol dan memberikan penampilan lebih sporti.

Saluran udara sisi sebelum ini digantikan dengan lapan elemen lampu berbentuk berlian yang disusun dalam corak papan dam.

Gril tertutup hitam berkilat bersama corak berlian melengkapkan identiti baharu model ini.

Logo Renault pula kini diletakkan di bawah bonet bagi menonjolkan imej yang lebih agresif.

Lampu nyalaan siang (DRL) menerima grafik berlian baharu, manakala lampu belakang mengekalkan rekaan melintang penuh dengan elemen tiga dimensi.

Megane E-Tech Electric kini 20mm lebih tinggi berbanding model terdahulu kerana penggunaan bateri lebih besar.

Dua Varian Ditawarkan

Renault menyusun semula penawaran kepada dua varian sahaja iaitu techno dan esprit Alpine.

Varian techno dilengkapi bampar hadapan warna badan serta rim aloi 19 inci baharu.

Varian esprit Alpine pula menerima rim aloi 20 inci, elemen rekaan khas Alpine dan kemasan dalaman yang lebih premium.

Pelanggan boleh memilih enam warna badan termasuk warna baharu Satin Blue. Pilihan kemasan dua tona turut disediakan.

Motor 220hp dan Bateri LFP 67kWj

Renault Megane E-Tech Electric 2026 menggunakan motor segerak (Wound-Rotor Synchronous Motor) yang tidak memerlukan bahan nadir bumi.

Motor yang dihasilkan di Cléon, Perancis itu menjana:

  • Kuasa 220hp (160kW)
  • Tork 300Nm

Motor tersebut dipadankan dengan bateri LFP baharu berkapasiti boleh guna 67kWj.

Bateri menggunakan seni bina Cell-to-Pack dengan 232 sel bagi meningkatkan kecekapan pembungkusan dan kapasiti boleh guna.

Menurut Renault, model ini mampu mencapai jarak pemanduan sehingga 499km mengikut piawaian WLTP.

Pengecasan Lebih Pantas

Kuasa pengecasan pantas DC kini meningkat kepada 165kW.

Renault mendakwa bateri boleh dicas daripada 15 peratus ke 80 peratus dalam masa sekitar 24 minit.

Spesifikasi pengecasan adalah seperti berikut:

  • Pengecas AC 11kW
  • Pengecas DC sehingga 165kW
  • 15-80 peratus dalam 24 minit

Model ini turut dilengkapi fungsi Vehicle-to-Load (V2L) sehingga 3,700W serta Vehicle-to-Grid (V2G) bergantung kepada pasaran.

Casis dan Pengendalian Dipertingkat

Megane E-Tech Electric dibangunkan menggunakan platform RG Medium 1.0 yang sebelum ini dikenali sebagai AmpR Medium.

Bateri masih dipasang di bawah lantai bagi membantu pengagihan berat yang lebih seimbang serta pusat graviti lebih rendah.

Renault turut menala semula sistem stereng, pegas dan penyerap hentak untuk menyesuaikan penggunaan bateri baharu.

Suspensi belakang pelbagai pautan kekal digunakan bagi meningkatkan kestabilan dan kawalan.

Satu lagi ciri baharu ialah fungsi One Pedal yang membolehkan pemandu mempercepat dan memberhentikan kenderaan menggunakan pedal pemecut sahaja.

Google Gemini dan Lebih 100 Aplikasi

Ruang kabin dilengkapi sistem openR link yang menggabungkan:

  • Kluster instrumen digital 12.3 inci
  • Skrin multimedia 12 inci

Sistem Google Built-in menyediakan akses kepada Google Maps, Google Assistant dan Google Play.

Renault turut memperkenalkan Google Gemini yang membolehkan interaksi suara lebih semula jadi dan memahami konteks perbualan dengan lebih baik.

Lebih 100 aplikasi tersedia menerusi Google Play dan pengguna menerima tiga tahun sambungan internet tanpa caj tambahan.

Lebih 30 Sistem Bantuan Pemandu

Renault Megane E-Tech Electric 2026 menawarkan lebih daripada 30 sistem bantuan pemandu dan keselamatan.

Antara ciri utama termasuk:

  • Intelligent Adaptive Cruise Control
  • Emergency Stop Assist
  • Safety Score
  • Safety Coach
  • Safety Monitor
  • Predictive Eco Driving

Model ini juga menyokong aplikasi my rnlt yang membolehkan pengguna memantau status bateri, mengawal pengecasan dan menghantar laluan terus ke sistem navigasi kenderaan.

Spesifikasi Renault Megane E-Tech Electric 2026

Prestasi

  • Motor: 220hp (160kW)
  • Tork: 300Nm
  • Bateri: 67kWj LFP
  • Jarak pemanduan: sehingga 499km (WLTP)
  • Pengecasan AC: 11kW
  • Pengecasan DC: sehingga 165kW

Pecutan

  • 0-50km/j: 3.4 saat
  • 0-100km/j: 7.6 saat
  • Kelajuan maksimum: 159km/j

Dimensi dan Berat

  • Panjang 4,200mm, lebar 1,782mm, tinggi 1,522mm dan jarak roda 2,685mm.
  • Jarak roda: 2,685mm
  • 1,772kg

Ruang Kargo

  • 440 liter
  • 1,332 liter (tempat duduk belakang dilipat)

BYD jenama EV terlaris di UK setakat April 2026, Tesla, VW tewas!

BYD kini secara rasmi menjadi jenama kenderaan elektrik (EV) paling dominan di United Kingdom (UK) setakat April 2026.

Berdasarkan data terbaharu daripada SMMT, pengeluar dari China ini berjaya memintas nama-nama besar seperti Tesla, BMW, dan Volkswagen.

Di antara Januari hingga April 2026, BYD mencatatkan jualan sebanyak 12,754 unit kenderaan elektrik.

Prestasi luar biasa ini memberikan BYD penguasaan pasaran melebihi 7% dalam segmen EV di negara tersebut.

Dominasi Pembeli Persendirian

Satu pencapaian yang paling signifikan adalah populariti BYD dalam kalangan pembeli persendirian.

Walaupun tidak lagi menerima bantuan Geran Kereta Elektrik kerajaan UK, pengguna tetap memilih BYD sebagai pilihan utama berbanding jenama pesaing.

Selain kenderaan BEV, BYD turut mencatatkan jualan yang bagi model hibrid plug-in melalui teknologi DM-i.

Gabungan jualan BEV dan hibrid mencatatkan jualan 26,396 unit setakat April dan menyumbang 9.5% penguasaan pasaran UK.

BYD kini menjual tiga model DM-i iaitu SEAL U, SEAL 6, dan SEALION 5.

ATTO 2 bakal tiba tidak lama lagi, diikuti oleh beberapa model tambahan lain.

Secara keseluruhan, pasaran EV di UK menunjukkan pertumbuhan positif sebanyak 22% tahun-ke-tahun.

Kehadiran BYD yang hanya bermula sekitar tiga tahun lalu di UK kini telah mengubah landskap automotif negara tersebut.

Visi Teknologi: Pengecasan 9 Minit

Pengurus Negara BYD UK, Bono Ge, menyatakan peralihan pengguna kepada EV disebabkan oleh kos bahan api tinggi dan kesedaran terhadap mobiliti mampan.

Beliau turut mendedahkan perancangan masa depan jenama itu yang agresif.

BYD bakal memperkenalkan teknologi FLASH Charging yang mampu mengecas bateri kenderaan dari 10% ke 97% dalam masa sembilan minit sahaja.

DENZA Z9GT dan Blade Battery 2.0

Denza Z9GT akan menerajui pelancaran teknologi ini di Eropah.

Model shooting-brake daripada jenama premium BYD ini merupakan kenderaan pertama yang dilengkapi FLASH Charging dan Blade Battery 2.0 untuk pasaran tersebut.

Selain itu, mereka sedang mempergiat penyelesaian Vehicle-to-Grid (V2G) untuk membantu pemilik mengoptimumkan penggunaan tenaga rumah.

Blade Battery 2.0 menampilkan lapisan Solid Electrolyte Interphase (SEI) yang menggunakan kejuruteraan peringkat molekul.

Hasilnya, bateri ini lebih nipis untuk pengecasan pantas namun tetap padat dengan teknologi pemulihan kendiri (self-repairing).

Walaupun lebih berkuasa, aspek keselamatan tetap menjadi keutamaan:

  • Lulus Ujian Paku: Tiada kebakaran atau asap dikesan walaupun semasa pengecasan FLASH dan ujian tusukan paku dijalankan serentak.
  • Tahan Suhu Ekstrem: Tiada letupan berlaku walaupun suhu mencecah 700°C semasa ujian litar pintas paksaan ke atas empat sel serentak.
  • Ketahanan Tinggi: Berbanding versi asal, kadar degradasi kapasiti Blade Battery 2.0 dikurangkan sebanyak 2.5%.

BYD Yuan Plus (Atto 3) 2026 tampil di China!

BYD Yuan Plus yang juga dikenali sebagai Atto 3 merupakan salah satu model global BYD yang paling popular dengan rekod jualan melebihi 1.1 juta unit di 116 pasaran seluruh dunia.

Pameran Auto Beijing menyaksikan kemunculan sulung bagi generasi ketiga Yuan Plus yang membawakan reka bentuk tajam serta teknologi pengecasan FLash.

Model ini turut dilengkapi dengan sistem pemanduan automatik bantuan LiDAR dan God’s Eye serta kabin pintar.

Reka Bentuk Luaran dan Estetika Yuan Plus

Reka bentuk Yuan Plus baharu menggunakan jarak roda yang lebih panjang berbanding model generasi kedua dengan aplikasi golden ratio antara struktur badan dan kawasan kaca.

Garisan karakter yang diinspirasikan landskap bandar menghiasi bahagian sisi manakala tiang-D mencipta kesan bumbung terapung.

Luaran model ini turut dilengkapi pemegang pintu separa tersembunyi dan lampu belakang LED reka bentuk baharu yang memberikan kesan tiga dimensi.

Logo bahagian belakang juga bercahaya bagi menyerupai lambang tenaga yang terbentuk daripada gugusan bintang yang bertumpu.

Ruang Kabin dan Kemudahan Dalaman

Bahagian dalaman membawakan gabungan elemen barangan sukan yang kuat dan perabot rumah yang lebih lembut.

Stereng dua jejari baharu menggunakan butang dengan profil cekung bagi meningkatkan mutu sentuhan serta kebolehgunaan.

Sistem ini membolehkan penukaran gear dilakukan tanpa perlu melepaskan tangan daripada stereng.

Kabin dilimpahi cahaya semula jadi melalui bumbung kaca panoramik yang luas dan terdapat  39 ruang penyimpanan di seluruh kereta termasuk but belakang berkapasiti 750 liter.

Selain itu but hadapan berkuasa elektrik berkapasiti 180 liter boleh dibuka dengan satu sentuhan mudah bagi memudahkan pengguna apabila tangan penuh dengan barang belian.

Ciri Premium dan Teknologi

Yuan Plus dilengkapi sistem audio 16 pembesar suara dan tempat duduk penumpang hadapan khas dengan fungsi baring tambahan untuk berehat semasa perjalanan jauh.

Model ini turut dilengkapi peti sejuk berkuasa penyaman udara yang boleh memanaskan dan mendinginkan barangan.

Pengecasan telefon tanpa wayar pula adalah sebesar 50W. Kemudahan lain termasuk pengecasan USB Type-C 60W dan pencahayaan ambien 256 warna.

Rangkaian Kuasa Yuan Plus

Yuan Plus dibekalkan Bateri Blade Genersi Ke-2 dengan kapasiti 57.545 kWj dan 68.547 kW dan menggunakan sistem pacuan roda belakang.

Output kuasa maksimum yang dihasilkan adalah 200 kW (272 ps) atau 240 kW (327 ps). Model ini juga boleh menggunakan teknologi baharu Pengecas Flash BYD.

Jarak gerak gabungan CLTC pula adalah sejauh 540 km atau 630 km.

Spesifikasi BYD Yuan Plus (Atto 3) Generasi Ke-3

  • Dimensi: Panjang 4,665 mm Lebar 1,895 mm Tinggi 1,675 mm
  • Jarak roda: 2,770 mm
  • Saiz roda: 18 atau 19 inci
  • Jenis pacuan: Pacuan roda belakang
  • Rangkaian kuasa: EV
  • Kuasa maksimum: 200 kW (272 ps) atau 240 kW (327 ps)
  • Jenis bateri: Bateri Blade Genersi Ke-2
  • Kapasiti bateri: 57.545 kWj atau 68.547 kWj
  • Jarak gerak gabungan CLTC: 540 km atau 630 km
  • Suspensi: MacPherson strut (depan) dan five-link (belakang) dengan DiSus-C Intelligent Damping

Leapmotor T03 LCV 2026, EV kompak komersial alternatif diesel mahal!

Situasi geopolitik global dan peperangan yang berlarutan telah menyebabkan harga diesel melonjak tinggi sekali gus membuktikan betapa rapuhnya ekosistem bahan api fosil ketika ini.

Kesan rantaian ini mengakibatkan kos logistik barangan keperluan menjadi semakin mahal bagi pemain industri.

Sebagai jalan keluar, beralih kepada kenderaan elektrik (EV) dilihat sebagai langkah paling ampuh.

Di Eropah, trend ini menjadi lebih menarik apabila kereta kompak boleh diubah suai menjadi kenderaan komersial untuk kegunaan profesional.

Leapmotor T03 LCV

Leapmotor memperluaskan portfolio EV mereka melalui pelancaran Leapmotor T03 LCV.

Berbanding dengan pasaran tempatan yang diisi dengan SUV elektrik B10 dan C10, Leapmotor di Eropah mempunyai kereta kompak T03.

Menggunakan nama LCV bermakna model ini diubah suai kepada kenderaan komersial ringan elektrik yang dibangunkan khusus untuk keperluan logistik.

Keperluan Logistik Last-Mile

Dengan peraturan emisi yang semakin ketat dan peluasan zon rendah emisi, Leapmotor melihat peluang pasaran yang jelas untuk kenderaan komersial kompak yang praktikal.

Dibangunkan daripada model penumpang T03, varian LCV ini telah diubah suai sepenuhnya untuk kegunaan profesional.

Model ini mengekalkan dimensi luaran yang kecil namun memiliki ruang kargo dengan isipadu 657 liter.

Pelanggan ditawarkan dengan satu konfigurasi badan tertutup dalam tiga pilihan warna iaitu Caribbean Blue, Light White dan Canopy Grey.

Rangkaian Kuasa Leapmotor T03 LCV

  • Motor elektrik: 70 kW (95 ps)
  • Tork maksimum: 158Nm
  • Kapasiti bateri: 37.3 kWj
  • Jarak gerak WLTP: Sehingga 256 km
  • Pengecasan AC: Sehingga 6.6 kW
  • Pengecasan pantas DC: Sehingga 45 kW
  • Masa cas DC (30–80%): Kira-kira 36 minit

Ruang Kargo dan Dimensi

Rekaan T03 LCV mengimbangi saiz kompak untuk pemanduan di lorong sempit dengan kapasiti muatan yang munasabah untuk operasi harian:

  • Panjang: 3,620 mm
  • Lebar: 1,652 mm
  • Tinggi: 1,577 mm
  • Isipadu kargo: 657 liter
  • Beban maksimum: Sehingga 220 kg

Sebagai perbandingan, bayangkan Perodua Axia dijadikan kenderaan komersial begini malah T03 sebenarnya lebih pendek dan langsing berbanding model kompak tersebut.

Teknologi dan Ciri Keselamatan

Walaupun berorientasikan komersial, aspek keselesaan dan teknologi tetap diutamakan.

Kabin dilengkapi kluster instrumen digital 8 inci dan skrin sentuh pusat 10.1 inci.

Perkhidmatan digital merangkumi navigasi dalam talian, ketersambungan 4G, kawalan suara serta kemas kini over-the-air.

Pemilik juga boleh menggunakan Leapmotor App untuk pengurusan jarak jauh bagi pengecasan, kawalan suhu dan status kenderaan.

Dari segi keselamatan, T03 LCV dilengkapi beg udara hadapan, sisi dan tirai serta sensor parkir belakang dengan kamera undur.

Ia turut hadir dengan sistem Advanced Driver Assistance Systems (ADAS) yang lengkap.

Ini termasuk Adaptive Cruise Control, Autonomous Emergency Braking, Lane Keeping Assist, Blind Spot Detection, Intelligent Speed Assist, Driver Drowsiness Detection dan Advanced Driver Distraction Warning.

Harga dan Ketersediaan

Proses akhir pengeluaran T03 akan dijalankan di Kilang Mirafiori yang terletak di Turin, Itali.

Pesanan akan mula dibuka pada April 2026 untuk negara-negara Eropah yang terlibat dalam pelancaran awal.

Harga Leapmotor T03 LCV bermula daripada 14,590 euro atau kira-kira RM67,887 tidak termasuk cukai VAT.

Spesifikasi Leapmotor T03 LCV

  • Motor elektrik: 70 kW (95 ps)
  • Tork: 158Nm
  • Bateri: 37.3 kWj
  • Jarak gerak: 256 km
  • Masa pengecasan DC: 36 minit (30–80%)
  • Dimensi: Panjang 3,620 mm, lebar 1,652 mm dan tinggi 1,577 mm.
  • Isipadu kargo: 657 liter
  • Beban maksimum: 220 kg
  • Ciri keselamatan: Beg udara hadapan, sisi dan tirai, kamera undur, sensor parkir, ADAS
  • Teknologi kabin: Skrin sentuh 10.1 inci, instrumen digital 8 inci, ketersambungan 4G, kemas kini OTA
  • Harga: Bermula €14,590 (kira-kira RM67,887)

Mercedes-Benz EQS 2027, kemewahan elektrik dengan jarak 926 km

Mercedes-Benz secara rasmi memperkenalkan Mercedes-Benz EQS baharu yang hadir dengan peningkatan besar melibatkan teknologi, kecekapan dan dinamik.

Model baharu ini dibina berasaskan seni bina elektrik yang diperbaharui.

Seni bina ini merangkumi teknologi 800-volt, motor elektrik yang dibangunkan sendiri oleh Mercedes-Benz, transmisi dua kelajuan pada gandar belakang serta bateri lebih besar dengan kimia sel yang dioptimumkan.

Evolusi Bateri Mercedes-Benz EQS dan Jarak Sehingga 926 km!

Mercedes-Benz EQS 450+ kini menawarkan jarak gerak sehingga 926 km mengikut kitaran WLTP, iaitu peningkatan sebanyak 13 peratus berbanding model terdahulu.

Peningkatan ini disokong oleh bateri dengan kandungan tenaga boleh guna sebanyak 122 kWj.

Sel bateri menggunakan anod silikon oksida yang dicampur dengan grafit bagi membolehkan simpanan tenaga lebih tinggi.

Unit pemacu elektrik (EDU) kini lebih kompak, cekap dan tahan lasak.

Bagi model 4MATIC, EDU hadapan dilengkapi dengan disconnect unit (DCU) yang boleh diaktifkan atau dinyahaktifkan secara automatik dalam sekelip mata mengikut keperluan pemanduan.

Kapasiti tunda bagi model pacuan roda belakang kini meningkat kepada 1,600 kg manakala model 4MATIC mencecah 1,700 kg.

Mercedes-Benz turut memperkenalkan varian EQS 400 sebagai model aras mula dengan output 270 kW (367 ps) dan bateri 112 kWj.

Sistem transmisi dua kelajuan pada gandar belakang menggabungkan gear pertama untuk pecutan pantas dari pegun dan gear kedua untuk penyampaian kuasa kelajuan tinggi serta kecekapan di lebuh raya.

320 km dalam 10 Minit

Teknologi 800-volt membolehkan kapasiti pengecasan sehingga 350 kW yang mampu menambah jarak gerak sehingga 320 km dalam tempoh 10 minit.

Apabila mengecas di stesen 400-volt, sistem pintar membahagikan bateri kepada dua bahagian secara maya untuk dicas pada kadar 175 kW melalui ciri Plug & Charge.

Bateri EQS juga bertindak sebagai sumber tenaga fleksibel melalui ciri vehicle-to-grid (V2G) dan vehicle-to-home (V2H).

Sistem ini membolehkan tenaga bateri disalurkan semula ke rangkaian grid awam atau ke kediaman peribadi sebagai unit storan tenaga pintar.

Pemulihan Tenaga Membrek dan Stereng Steer-by-Wire

Kuasa pemulihan tenaga semasa membrek telah dipertingkatkan sebanyak satu pertiga kepada 385 kW.

Nyahpecutan dalam pemanduan harian kini boleh dicapai hampir sepenuhnya melalui sistem ini sahaja.

Mercedes-Benz juga menjadi pengeluar Jerman pertama memperkenalkan teknologi steer-by-wire dalam model pengeluaran umum.

Sistem ini menyingkirkan sambungan mekanikal antara stereng dan roda sekali gus menghapuskan getaran tidak diingini daripada permukaan jalan.

Ia menawarkan rasa stereng yang jitu dan nisbah stereng yang fleksibel.

Sistem ini berfungsi bersama pembelokan gandar belakang dengan sudut sehingga 10 darjah.

Selain teknologi steer-by-wire, Mercedes-Benz turut menawarkan pilihan stereng elektromekanikal konvensional sebagai pilihan.

Reka Bentuk Luar dan Aerodinamik

Walaupun menggunakan seni bina elektrik yang dipertingkatkan, reka bentuk luaran EQS kekal dengan konsep One-Bow yang membujur.

Pendekatan ini berbeza dengan pesaing senegaranya iaitu BMW i7 yang menggunakan reka bentuk profil sedan tiga kotak yang lebih tradisional.

EQS mengekalkan status antara kereta paling aerodinamik dengan pekali seretan 0.20. Luas bahagian hadapan adalah 2.51 m² dengan rintangan efektif 0.5 m², iaitu lebih rendah daripada penunggang basikal jalan raya.

Penambahan turut melibatkan pengoptimuman pada cermin sisi untuk aliran udara yang lebih baik.

Keselesaan Suspensi Mercedes-Benz EQS dan MB.OS

Sistem suspensi AIRMATIC menampilkan kawalan peredam pintar berasaskan awan.

Melalui teknologi Car-to-X, kenderaan melaras peredam secara elektronik sejurus sebelum melintasi bonggol jalan berdasarkan maklumat masa nyata daripada kenderaan Mercedes-Benz lain yang telah melalui laluan tersebut.

Sistem Operasi Mercedes-Benz (MB.OS) menyatukan kawalan setiap aspek kenderaan melalui AI dan sambungan awan.

MBUX Virtual Assistant menggunakan AI daripada Microsoft untuk interaksi peribadi.

Navigasi berasaskan Google Maps pula merancang laluan dengan mengambil kira ramalan angin dan suhu bateri untuk pengecasan pantas DC yang optimum.

Kunci Digital dan Pembayaran Dalam Kereta

EQS menyokong kunci kenderaan digital yang serasi dengan peranti iPhone dan Android di mana pintu akan terbuka secara automatik apabila pemandu mendekati kereta.

Ciri Mercedes pay+ membolehkan pembayaran pelbagai perkhidmatan digital dilakukan terus dari dalam kereta. Kamera dalaman multifungsi digunakan untuk pengesahan identiti tanpa perlu memasukkan PIN.

Ruang Kabin dan Inovasi Keselamatan

MBUX Hyperscreen bersaiz melebihi 55 inci menggabungkan tiga paparan di bawah satu permukaan kaca.

Inovasi pemanas tali pinggang keledar hadapan mampu mencapai suhu 44 darjah Celsius.

Bagi penumpang belakang, tersedia dua paparan 13.1 inci dan beltbags yang boleh mengembang untuk perlindungan dada semasa impak hadapan.

Kabin dilindungi penapis HEPA bersaiz 9.82 m³ yang mengandungi 600 gram karbon aktif.

Luas permukaan penapis ini bersamaan kira-kira 150 padang bola sepak dan mampu menapis sehingga 99.65 peratus zarah udara.

Untuk pembeli yang mahukan citarasa peribadi, program MANUFAKTUR Made to Measure pula menawarkan sehingga 125 pilihan warna cat.

Berikut adalah senarai spesifikasi yang telah dibersihkan sepenuhnya, mengekalkan mata wang Euro dan Ringgit Malaysia (RM):

Spesifikasi Mercedes-Benz EQS 400

  • Output Kuasa: 270 kW (367 ps)
  • Tork Maksimum: 505 Nm
  • Kapasiti Bateri (Tenaga Boleh Guna): 112 kWj
  • Kadar Pengecasan DC Maksimum: 330 kW
  • Jarak Gerak (WLTP): Sehingga 817 km
  • Pecutan (0-100 km/j): 6.2 saat
  • Harga (Jerman): €94,403 (RM440,106)

Spesifikasi Mercedes-Benz EQS 450+

  • Output Kuasa: 300 kW (408 ps)
  • Tork Maksimum: 505 Nm
  • Kapasiti Bateri (Tenaga Boleh Guna): 122 kWj
  • Kadar Pengecasan DC Maksimum: 350 kW
  • Jarak Gerak (WLTP): Sehingga 926 km
  • Pecutan (0-100 km/j): 5.9 saat
  • Masa Pengecasan DC: Tambahan jarak 320 km dalam 10 minit
  • Harga (Jerman): €108,635 (RM506,456)

Spesifikasi Mercedes-Benz EQS 500 4MATIC

  • Output Kuasa: 350 kW (476 ps)
  • Tork Maksimum: 750 Nm
  • Kapasiti Bateri (Tenaga Boleh Guna): 122 kWj
  • Kadar Pengecasan DC Maksimum: 350 kW
  • Jarak Gerak (WLTP): Sehingga 876 km
  • Pecutan (0-100 km/j): 4.5 saat
  • Harga (Jerman): €123,284 (RM574,750)

Spesifikasi Mercedes-Benz EQS 580 4MATIC

  • Output Kuasa: 430 kW (585 ps)
  • Tork Maksimum: 800 Nm
  • Kapasiti Bateri (Tenaga Boleh Guna): 122 kWj
  • Kadar Pengecasan DC Maksimum: 350 kW
  • Jarak Gerak (WLTP): Sehingga 876 km
  • Pecutan (0-100 km/j): 4.1 saat
  • Masa Pengecasan DC: Tambahan jarak 305 km dalam 10 minit
  • Harga (Jerman): €134,732 (RM628,120)

Nissan Juke EV 2027 diperkenalkan!

Nissan telah mendedahkan Juke generasi ketiga di acara Vision yang berlangsung di ibu pejabat global syarikat di Jepun.

Juke EV merupakan lonjakan evolusi bagi crossover kompak ikonik Nissan, sekali gus menandakan langkah besar bagi strategi elektrifikasi mereka di Eropah.

Dengan pasaran EV Eropah yang semakin berkembang, Nissan menggunakan kepakaran selama 15 tahun untuk memenuhi keperluan pelanggan dalam pasaran yang kompetitif.

Sejarah dan Evolusi Nissan Juke

Jika Nissan GT-R menggegarkan dunia pada 2007, Nissan Juke pula lahir pada 2010 dan menggegarkan dunia kerana reka bentuknya yang funky dan unik.

Nissan juga membuat kerja gila dengan melahirkan Juke-R yang menggunakan enjin GT-R R35 dan ditawarkan dalam jumlah yang sangat terhad.

Juke generasi kedua diperkenalkan pada 2019 dan meneruskan rekaan funky tersebut untuk pasaran global.

Nissan membuat kejutan sekali lagi dengan Juke EV yang mengekalkan karakter asal sambil memperkenalkan rangkaian kuasa elektrik.

Sejak dilancarkan, Juke memikat 1.5 juta pelanggan di Eropah dan membentuk semula segmen crossover kompak melalui reka bentuk yang menyerlah.

Laluan Fleksibel Menuju Elektrifikasi Penuh

Juke EV akan hadir dalam siri EV Eropah Nissan seperti Micra, Leaf, Ariya dan Townstar selain model segmen A yang bakal menyusul.

Ia turut dilengkapi teknologi Vehicle to Grid seperti model Leaf.

Walaupun fokus kepada EV, model hibrid e-POWER dan HEV seperti Qashqai tetap ditawarkan bagi memberi pilihan teknologi bersesuaian kepada pelanggan sebelum beralih kepada kuasa elektrik.

Rangkaian Kuasa Juke EV dan Pengeluaran di Sunderland

Juke generasi ketiga menggunakan platform CMF-EV dan bakal dikeluarkan di Kilang Sunderland, United Kingdom.

Menurut Pengerusi Nissan AMIEO, Massimiliano Messina, Eropah kekal menjadi pusat strategi elektrifikasi syarikat.

Fasa ujian pengeluaran akan bermula dalam beberapa minggu lagi bagi memastikan kualiti terbaik.

Komitmen ini turut disokong oleh rangkaian reka bentuk dan kejuruteraan Nissan di UK, Sepanyol, serta Jerman sebagai hab inovasi serantau.

Juke EV dijadualkan untuk dilancarkan secara rasmi pada musim bunga (Mac hingga Mei) 2027.

Toyota Hilux BEV 2026 di Australia selepas Thailand, harga lebih tinggi

Toyota Hilux BEV bakal menemui pelanggan di pasaran Australia menjelang Mei 2026.

Pengenalan ini menyusuli pelancaran model sama di Thailand yang dikenali sebagai Hilux Travo-e.

Di Australia, trak pikap elektrik ini akan ditawarkan dalam dua varian dengan harga jualan bermula dari $74,990 (RM207,422).

Model ini merupakan kenderaan komersial ringan atau light-commercial vehicle (LCV) elektrik sepenuhnya yang pertama daripada Toyota.

Ia tampil bersama Hilux generasi kesembilan turbo-diesel yang baru sahaja dilancarkan.

Pihak Toyota menyasarkan Hilux BEV ini untuk kegunaan kerajaan serta sektor perlombongan dan pembinaan.

Pikap elektrik ini dibangunkan untuk mengurangkan pelepasan ekzos tanpa mengabaikan aspek kualiti, ketahanan dan kebolehpercayaan atau QDR.

Ujian ketahanan Toyota Hilux BEV

Bagi memastikan Hilux BEV mampu menangani persekitaran lasak di Australia, Toyota telah menjalankan program ujian menyeluruh.

Ujian ini dilakukan dengan kerjasama rangkaian kenderaan perlombongan terkemuka di kawasan pedalaman.

Pikap ini telah melalui ujian ekstensif dalam dunia nyata dan persekitaran permintaan tinggi.

Ini termasuklah operasi di kawasan pedalaman yang bersuhu panas mencecah 50°C serta pelbagai laluan off-road.

Langkah ini diambil bagi memberikan input kukuh mengenai prestasi dan keupayaan kenderaan tersebut.

Pilihan varian dan harga

Hilux BEV dilancarkan di Australia secara eksklusif dalam bentuk badan double-cab dengan sistem pacuan semua roda (AWD) dua motor.

Ia ditawarkan dalam varian pertengahan SR dan gred mewah SR5. SR double cab-chassis ditawarkan pada harga $74,990 (RM207,422).

Varian SR pick-up pula bermula dari $76,490 (RM211,571) manakala varian tertinggi SR5 pick-up dijual pada harga $82,990 (RM229,550).

Sebagai perbandingan, di Thailand model ini dijual pada harga 1.491 juta baht atau sekitar RM180,000. Malaysia pula bakal menyusul khabarnya berharga RM226,300.

Rangkaian kuasa dan prestasi Hilux BEV

Sistem rangkaian kuasa elektrik Hilux BEV terdiri daripada bateri litium-ion 59.2 kWj yang baru dibangunkan bersama sistem AWD dua motor.

Unit motor hadapan menghasilkan 82 kW (112 ps) dan 206 Nm. Unit motor belakang yang lebih berkuasa pula menghasilkan 129 kW (176 ps) dan 269 Nm.

Ini memberikan hantaran kuasa yang lebih mantap untuk tugasan berat dan pemanduan mencabar.

Output gabungan sistem bagi Hilux BEV ini adalah 144 kW (196 ps) dan 468 Nm.

Agihan tork dikawal secara berubah-ubah antara gandar hadapan dan belakang semasa pemanduan di atas jalan raya.

Sistem ini memberikan cengkaman AWD sepanjang masa yang tinggi untuk kestabilan maksimum.

Untuk pemanduan off-road, sistem kawalan cengkaman Multi-Terrain Select menawarkan enam mod pemanduan berbeza untuk menyesuaikan keadaan permukaan jalan.

Pengecasan dan jarak gerak

Bateri 59.2 kWj menyokong keupayaan pengecasan pantas DC CCS2 sehingga 150 kW di Australia.

Walau bagaimanapun, spesifikasi di Malaysia dan Thailand hanya menyokong pengecasan sehingga 125 kW DC.

Sistem pengecasan ini boleh mengisi semula bateri dari 10 ke 80 peratus dalam masa sepantas 30 minit.

Untuk pengecasan AC tiga fasa 10 kW atau 11 kW, ia mengambil masa kira-kira 6.5 jam.

Jarak gerak bagi varian pick-up sejauh 315 km berdasarkan kitaran NEDC. Bagi varian SR cab-chassis, jarak gerak yang dicatatkan adalah sejauh 245 km mengikut standard yang sama.

Mengikut kitaran WLTP yang lebih ketat, jarak geraknya adalah sekitar 240 km. Angka ini lebih menyamai penggunaan sebenar terutamanya bagi pemanduan di kawasan bandar dan lebuh raya.

Kerangka dan reka bentuk luaran Hilux BEV

Untuk memuatkan rangkaian kuasa elektrik, Hilux BEV menggunakan sistem ampaian yang dibangunkan secara unik dengan pengukuhan kerangka.

Ia menggunakan ampaian hadapan MacPherson strut yang telah diperkukuh.

Sistem ampaian belakang menggunakan jenis dedaun De-dion bagi menempatkan motor elektrik tetapi masih mengekalkan gandar hidup atau live axle.

Ini penting bagi mengekalkan ketahanan lasak sebuah Hilux.

Dari sudut luaran, ia dibezakan melalui gril hadapan bahagian atas yang tertutup serta rim aloi 17-inci aerodinamik.

Brek cakera berliang digunakan untuk kuasa hentian yang kuat dan pemulihan tenaga melalui brek regeneratif.

Kapasiti tunda maksimum adalah 2,000 kg bagi kesemua varian Hilux BEV.

Ini membolehkan pemilik menarik bebanan berat walaupun kenderaan ini beroperasi menggunakan kuasa elektrik sepenuhnya.

Kelengkapan dalaman dan ciri Hilux BEV SR

Varian SR dilengkapi dengan lampu hadapan LED dengan pelarasan manual dan bampar hadapan berwarna.

Turut disertakan adalah cermin sisi dan pemegang pintu berwarna, antena sirip yu serta pemijak sisi.

Di dalam kabin, ia menggunakan kemasan fabrik, alas lantai kalis cuaca dan stereng urethane.

Ciri moden lain termasuk penukar gear shift-by-wire, kawalan iklim automatik dua zon dan sistem kemasukan pintar.

Terdapat juga inverter 1,500W pada kotak konsol tengah untuk menguasakan peralatan elektrik kecil.

Sistem multimedia menggunakan skrin sentuh 12.3-inci yang dipadankan dengan paparan maklumat multimedia 12.3-inci.

Sistem ini menyokong navigasi satelit, arahan suara dan ketersambungan tanpa wayar Apple CarPlay® serta Android Auto™.

Terdapat juga radio digital DAB+ serta dua port USB-C di depan dan belakang.

Spesifikasi tambahan SR5

Varian SR5 pick-up menambah ciri lampu hadapan LED gred tinggi dengan pelarasan automatik dan cermin sisi pemanas.

Turut ditambah adalah lampu kabus dan lampu belakang LED serta kaca privasi belakang.

Bahagian dalaman pula lebih mewah dengan kemasan kulit sport dan tempat duduk hadapan dengan pemanas.

Pemandu mendapat pelarasan kuasa serta sokongan tulang belakang atau lumbar support dua hala.

Ia juga dilengkapi stereng dengan pemanas, lantai berkarpet dan cermin pandang belakang elektrokhromatik.

Sistem audio lapan pembesar suara dan pengecas telefon tanpa wayar turut menjadi kelengkapan standard bagi varian ini.

Panel instrumen pula menggunakan bahan lembut berpenutup dengan pemegang pintu berwarna perak.

Ini memberikan suasana yang lebih premium di dalam ruang kabin bagi pengguna yang mementingkan keselesaan.

Keselamatan dan teknologi sambungan

Ciri keselamatan aktif Toyota Safety Sense adalah standard, merangkumi Pre-Collision System autonomi dengan brek kecemasan.

Turut disertakan adalah kawalan jelajah radar dinamik dan Lane Trace Assist.

Ciri lain termasuk amaran trafik lintas belakang, bantuan brek parkir belakang bagi varian pick-up dan bantuan papan tanda jalan.

Sistem lampu tinggi automatik turut membantu pemanduan pada waktu malam.

Ia juga dilengkapi monitor pandangan panoramik, penderia parkir hadapan dan belakang serta pemantau tekanan tayar.

Penumpang turut dilindungi oleh lapan beg udara SRS yang dipasang secara standard.

Fungsi Toyota Connected Services membolehkan pemilik mengakses ciri keselamatan secara jarak jauh melalui aplikasi myToyota Connect.

Di Australia, pelanggan persendirian juga menerima pengecas wallbox AC 7 kW secara percuma.

Spesifikasi Toyota Hilux BEV 2026 Australia

  • Motor elektrik hadapan: 82 kW (112 ps)
  • Tork motor hadapan: 206 Nm
  • Motor elektrik belakang: 129 kW (176 ps)
  • Tork motor belakang: 268 Nm
  • Output gabungan: 144 kW (196 ps) / 468 Nm
  • Bateri: 59.2 kWj Litium-ion
  • Jarak gerak: 315 km (NEDC) / 240 km (WLTP)
  • Pengecasan DC: 150 kW (Australia)
  • Pengecasan AC: 10 kW atau 11 kW
  • Sistem pacuan: AWD dua motor
  • Kapasiti tunda: 2,000 kg
  • Rim: Aloi 17-inci
  • Skrin multimedia: 12.3-inci
  • Beg udara: 8 unit
  • Penumpang: 2 atau 5 orang (mengikut varian)

Hyundai Casper Electric Lounge 2026, EV bandar dari Korea

Hyundai Motor Group melancarkan varian terbaharu, Hyundai Casper Electric Lounge 2026 untuk pasaran Korea.

Selain Korea, Casper turut dibawa ke negara luar seperti Eropah, Jepun, Taiwan dan Australia dan dikenali sebagai Inster.

Penambahan varian ini untuk mengukuhkan pasaran EV bandar melalui penawaran yang lebih premium.

Langkah ini memberikan lebih banyak pilihan buat pelanggan yang mahukan kemewahan dalam saiz kompak.

Varian Lounge diletakkan sebagai spesifikasi tertinggi dalam barisan model Hyundai Casper Electric.

Berbeza dengan model Cross yang berimej lasak, varian Lounge memfokuskan kepada konsep ruang peribadi yang sofistikated.

Pembangunannya memberikan penekanan terhadap kualiti kemasan dalaman bagi memenuhi cita rasa pelanggan yang lebih sofistikated.

Reka Bentuk Casper Electric Lounge Lebih Segar dan Futuristik

Casper Electric Lounge menampilkan rekaan futuristik melalui radiator dan gril bampar dengan reka bentuk eksklusif.

Ia dilengkapi secara standard dengan lampu hadapan Full LED jenis unjuran (projection) serta lampu kombinasi belakang LED bagi menghasilkan suasana yang sofistikated.

Bahagian sisi pula menampilkan rim aloi 17 inci eksklusif untuk model Lounge bersama kemasan cladding metalik sederhana dan side molding bagi mengukuhkan daya tarikan ikoniknya.

Selain itu, rak bumbung dipasang secara standard bagi meningkatkan lagi tahap penggunaan kereta bandar ini.

Ruang Dalaman Premium dan Keselesaan Maksimum

Kabin varian Casper Electric Lounge direka khas untuk memberikan suasana yang lebih tenang dan sangat selesa.

Ia merupakan satu-satunya model dalam kelasnya yang hadir dengan tempat duduk kulit asli secara standard.

Penggunaan kain kait pada kemasan bumbung turut menyumbang kepada suasana ruang yang lebih eksklusif.

Hyundai turut memasang sistem audio premium dengan pembesar suara kon Kevlar yang memberikan mutu bunyi lebih mantap.

Banyak ciri pilihan sebelum ini kini dijadikan standard untuk memberikan nilai lebih baik kepada pemilik.

Antaranya ialah kerusi baris pertama yang boleh dilipat sepenuhnya serta kerusi baris kedua jenis lungsur.

Rangkaian Kuasa dan Jarak Casper Electric Lounge

 Casper Electric Lounge menggunakan motor elektrik yang mampu menghasilkan kuasa sebanyak 84.5 kW (115 ps).

Kuasa ini dibekalkan oleh pek bateri 49 kWj jenis NCM dan mampu mencatatkan jarak gerak sejauh 295 km untuk setiap pengecasan penuh.

Jarak ini dikira berdasarkan penggunaan rim aloi 17 inci dan kitaran pemanduan gabungan yang lazim di kawasan bandar.

Angka tersebut sudah memadai untuk keperluan rutin harian tanpa perlu kerap mencari stesen pengecasan.

Apabila memerlukan tenaga tambahan, sistem pengecasan pantas pada model ini sangat membantu.

Pemandu hanya perlu meluangkan masa sekitar 30 minit sahaja untuk mengecas bateri daripada tahap 10% hingga 80%.

Kelajuan pengecasan ini memastikan perjalanan jarak jauh atau urusan harian tidak terganggu dengan waktu menunggu yang lama.

Pilihan Warna dan Penawaran Eksklusif

Casper Electric Lounge tersedia dalam lima pilihan termasuk warna eksklusif baharu iaitu Glow Mint, serta Atlas White, Unbleached Ivory, Tomboy Khaki dan Abyss Black Pearl.

Untuk ruang dalaman, terdapat dua jenis warna iaitu hitam atau warna eksklusif baharu Dark Grey/Dark Orange dengan titik tumpu Glow Mint.

Ciri-Ciri Hyundai Casper Electric Lounge

  • Motor elektrik: 84.5 kW (115 ps)
  • Kapasiti bateri: 49 kWj jenis NCM
  • Jarak gerak: 295 km (rim 17 inci dan kitaran gabungan)
  • Tempoh pengecasan: 10% hingga 80% dalam masa 30 minit
  • Harga jualan: 34,570,000 KRW (RM91,126 selepas insentif cukai)
  • Anggaran harga subsidi: Sekitar 20,000,000 KRW (RM52,720) dengan bantuan subsidi kerajaan pusat dan tempatan di Seoul.

Nissan perkenal Sijil Keadaan Bateri, status EV terpakai lebih jelas

Dengan kebanjiran kenderaan elektrik (EV) timbul persoalan mengenai unit terpakai seperti keadaan bateri dan pelupusan dan Nissan sebagai pelopor EV massa sedar mengenainya.

Nissan Motor Co., Ltd. mengumumkan pelancaran operasi percubaan bagi Sijil Keadaan Bateri Nissan bermula 27 Februari 2026.

Inisiatif ini diperkenalkan khusus untuk mengesahkan tahap kesihatan bateri atau State of Health (SOH) bagi unit EV terpakai keluaran Nissan.

Langkah ini diambil bagi menangani isu utama pasaran EV  iaitu ketidaktentuan jangka hayat bateri yang sering menjadi keraguan utama pembeli.

Dengan adanya sijil rasmi daripada pihak pengeluar, Nissan berharap dapat membina kepercayaan pembeli dan merancakkan lagi ekosistem jual beli EV terpakai.

Melalui pengesahan ini, nilai jualan semula kenderaan juga dapat ditentukan dengan lebih adil dan telus berdasarkan data sains.

Ketelusan Maklumat Melalui Data Rasmi Pengeluar

Sijil Keadaan Bateri Nissan bukan sekadar laporan pemeriksaan biasa. Ia merupakan dokumen rasmi yang membuktikan tahap kesihatan bateri berdasarkan data teknikal yang tepat.

Melalui sijil ini, pembeli tidak lagi perlu berpandukan kepada jarak perbatuan atau keadaan luaran kenderaan semata-mata untuk menilai harga dan kualiti.

Kandungan sijil tersebut merangkumi tiga maklumat kritikal iaitu tahap kesihatan bateri (SOH), baki kapasiti bateri semasa serta anggaran jarak pemanduan maksimum apabila bateri dicas sepenuhnya.

Maklumat ini sangat penting bagi membantu bakal pemilik memahami prestasi sebenar kenderaan yang ingin dibeli.

Penggunaan piawaian rasmi ini juga mengelakkan sebarang manipulasi data oleh pihak ketiga.

Sebagai pengeluar, Nissan menjamin bahawa setiap angka yang tertera pada sijil tersebut adalah refleksi tepat kepada keupayaan simpanan tenaga kenderaan pada waktu pemeriksaan dilakukan.

Proses Pengesahan Menggunakan Teknologi Nissan CONSULT

Bagi memastikan ketepatan data, proses diagnosis dilakukan oleh pihak pengedar menggunakan alat elektronik khas Nissan yang dikenali sebagai CONSULT.

Alat ini mempunyai keupayaan teknikal untuk mengukur keadaan setiap modul bateri secara terperinci bagi memastikan tiada sel yang bermasalah terlepas pandang.

Selepas pemeriksaan selesai, data mentah tersebut akan dihantar terus kepada sistem pusat Nissan Motor Co., Ltd.

Pihak pengeluar kemudiannya akan memproses data tersebut sebelum mengeluarkan sijil rasmi yang sah.

Sijil ini akan dipamerkan bersama maklumat jualan kenderaan bagi memudahkan pelanggan membuat perbandingan sebelum melakukan transaksi.

Langkah digital ini memastikan rekod kesihatan bateri disimpan dengan selamat dalam pangkalan data Nissan.

Ini memudahkan pemilik masa hadapan untuk menyemak sejarah servis dan kesihatan bateri secara berterusan sepanjang hayat penggunaan kenderaan tersebut di jalan raya.

Fasa Percubaan dan Rancangan Masa Depan Nissan

Sebagai permulaan, operasi percubaan ini akan dijalankan dengan kerjasama tiga syarikat pengedar utama di wilayah Chiba iaitu Chiba Nissan Motor Co., Ltd., Nissan Satio Chiba Co., Ltd. dan Nissan Prince Chiba Sales Co., Ltd.

Model pertama yang dipilih untuk program ini adalah Nissan LEAF kedua (ZE1).

Nissan akan memantau maklum balas daripada pengguna dan trend pasaran sepanjang tempoh percubaan ini.

Sekiranya berjaya, syarikat merancang untuk meluaskan penggunaan sijil ini kepada lebih banyak model EV yang lain serta merangkumi kawasan pasaran yang lebih luas pada masa akan datang.

Inisiatif ini juga dilihat sebagai langkah awal dalam menyokong ekonomi kitaran bateri.

Dengan data SOH yang tepat, bateri yang sudah tidak sesuai untuk kegunaan automotif boleh dikenal pasti dengan lebih awal untuk tujuan penggunaan semula (second-life) atau dikitar semula dengan cara yang lebih cekap.

Ringkasan Maklumat dan Sijil

  • Nama program: Operasi Percubaan Sijil Keadaan Bateri Nissan

  • Model sasaran: Nissan LEAF (ZE1)

  • Lokasi percubaan: Chiba (Chiba Nissan, Nissan Satio Chiba, Nissan Prince Chiba)

  • Komponen yang disahkan: Tahap kesihatan bateri (SOH), baki kapasiti dan jarak pemanduan

  • Kaedah pengukuran: Alat diagnostik elektronik CONSULT (ukuran tahap modul)

  • Definisi SOH: Keadaan kapasiti bateri semasa berbanding kapasiti asal semasa kenderaan baharu

  • Pengiraan jarak pemanduan: Jarak pemanduan WLTC asal didarab dengan peratusan SOH semasa

Suzuki e VITARA India 2026, daripada INR 1.1 Juta (RM47k), guna sistem sewaan bateri BaaS!

Selepas diperkenalkan buat kali pertama pada November 2024 dan kemudiannya memasuki pasaran United Kingdom pada Oktober 2025, kini tiba giliran pelanggan di India menerima Maruti Suzuki e VITARA.

Walaupun menerima model ini sedikit lewat, e VITARA sebenarnya dikeluarkan secara tempatan di kilang Suzuki yang terletak di Gujarat.

Satu perkara yang menarik perhatian ialah Maruti Suzuki menawarkan program sewaan bateri atau BaaS (Battery-as-a-Service).

Pengecas Dinding Percuma untuk Pemilik e VITARA!

Setiap pemilik e VITARA akan menikmati pakej NEXA edge yang direka untuk memberikan kemudahan dan nilai tambah kepada pelanggan.

Pakej ini merangkumi pemasangan unit pengecas dinding AC 7.4 kWj secara percuma di rumah pemilik.

Bagi pengecasan awam, pengguna awal akan menerima akses pengecasan percuma selama satu tahun melalui aplikasi e for me di lokasi pengedar Maruti Suzuki.

Rangkaian pengecasan pantas ini juga menyokong fungsi carian stesen, penjadualan dan sistem pembayaran dalam satu aplikasi.

Pelan Pemilikan BaaS e VITARA

Maruti Suzuki memperkenalkan skim BaaS, satu kaedah pembiayaan yang memisahkan kos badan kenderaan daripada kos bateri.

Kaedah ini secara tidak langsung mengingatkan kita kepada konsep sewaan bateri yang pernah diperkenalkan melalui Perodua QV-E di Malaysia.

Pakej ini membolehkan pelanggan memiliki e VITARA tanpa perlu membayar kos bateri secara penuh di peringkat awal, sekali gus menjadikan harga pemilikan lebih mampu milik.

Harga pengenalan bagi pelan BaaS ini bermula dari ₹ 1.1 Juta (RM47,257) untuk varian Delta (49kWj).

Harga ini adalah untuk badan kenderaan sahaja dan pelanggan perlu menambah bayaran EMI (Ansuran Bulanan Sama Rata) bateri yang dikira berdasarkan penggunaan:

  • Varian 49kWj: ₹ 3.99 (RM0.17) bagi setiap km.

  • Varian 61kWj: ₹ 4.39 (RM0.19) bagi setiap km.

Tawaran harga istimewa ini sah untuk pendaftaran sehingga 31 Mac 2026 dan tertakluk kepada syarat penggunaan peribadi sahaja dengan anggaran perbatuan 60 km sehari.

Selain itu, bagi memudahkan pemilik kereta sedia ada beralih kepada kenderaan elektrik, Maruti Suzuki turut memperkenalkan pelan e Flex.

Melalui skim ini, pelanggan boleh memiliki e VITARA dengan nilai bayaran bulanan yang serupa atau hampir sama dengan ansuran kereta yang mereka miliki sekarang.

Keselamatan dan Teknologi Termaju

Dari aspek keselamatan, Suzuki e VITARA dilengkapi sistem bantuan pemandu tahap dua atau Level 2 ADAS.

Sistem ini merangkumi ciri-ciri seperti Kawalan Jelajah Adaptif (Adaptive Cruise Control), Bantuan Kekal Lorong (Lane Keep Assist), Pemantauan Titik Buta (Blind Spot Monitoring) dan Brek Kecemasan Automatik (AEB).

Bagi perlindungan pasif, e VITARA menawarkan 7 beg udara sebagai kelengkapan standard bagi semua varian, termasuk beg udara lutut untuk pemandu.

e VITARA juga telah menerima penarafan keselamatan 5-bintang daripada Bharat NCAP.

Pencapaian ini disokong oleh penggunaan platform HEARTECT-e yang dibina menggunakan lebih 60 peratus keluli berkekuatan tinggi serta ultra-tinggi, selain dilengkapi sistem perlindungan bateri untuk tahap keselamatan lebih tinggi.

Rangkaian Kuasa e VITARA

e VITARA menggunakan motor elektrik jenis Motor Segerak Magnet Kekal dengan sistem pacuan dua roda atau 2WD.

Terdapat dua pilihan kapasiti bateri jenis Lithium Ferrophosphate (LFP) iaitu 49 kWj dan 61 kWj.

Varian dengan bateri 49 kWj mampu menghasilkan kuasa 105.8 kW (144 ps), manakala varian 61 kWj menghasilkan 128 kW (174 ps).

Kedua-dua pilihan ini menjana tork maksimum sebanyak 193Nm.

Jarak pemanduan bagi varian 49 kWj adalah 440 km, manakala varian 61 kWj mencapai 543 km mengikut pensijilan Rule 124 (1)-28 CMVR.

Pengecasan dan Jaminan Bateri

Sistem pengecasan pantas DC e VITARA mampu mengecas bateri daripada 10 peratus ke 80 peratus dalam masa 45 minit sahaja bagi semua varian. Kepantasan ini memerlukan penggunaan pengecas pantas DC minimum 70 kW.

Untuk pengecasan di rumah menggunakan pengecas AC 7.4 kWj (fasa tunggal), masa yang diambil untuk pengecasan penuh (10-100%) adalah sekitar 6.5 jam bagi bateri 49 kWj.

Manakala bagi bateri berkapasiti 61 kWj, masa yang diperlukan adalah kira-kira 9 jam. Untuk bateri, e VITARA dibekalkan dengan jaminan selama lapan tahun atau 100,000 km.

Perkembangan Suzuki di Malaysia: Suzuki Fronx Hybrid rasmi di Malaysia

Spesifikasi Teknikal Maruti Suzuki e VITARA 2026 India

Dimensi dan Berat

  • Panjang: 4,275 mm
  • Lebar: 1,800 mm
  • Tinggi: 1,640 mm
  • Jarak Roda: 2,700 mm
  • Radius Minimum: 5.2 m
  • Kapasiti Tempat Duduk: 5 orang
  • Berat (kerb): 1,725 (Delta), 1,785 (Zeta), 1,815 (Alpha)
  • Berat Kasar: 2,180 (Delta), 2,250 (Zeta/Alpha)

Bateri dan Pengecasan

  • Jenis Bateri: Lithium Ferrophosphate (LFP)
  • Kapasiti Bateri: 49 kWj (Delta), 61 kWj (Zeta/Alpha)
  • Pengecasan AC 7.4 kWj (10-100%): 6.5 jam (49 kWj) / 9.0 jam (61 kWj)
  • Pengecasan Pantas DC (10-80%): 45 minit (Minimum 70 kW)
  • Waranti Bateri: 8 tahun atau 160,000 km

Prestasi dan Pemanduan

  • Kuasa Maksimum: 105.8 kW (144 ps) bagi Delta / 128 kW (174 ps) bagi Zeta dan Alpha
  • Tork Maksimum: 193Nm
  • Transmisi: Single Speed Electric 2WD
  • Jarak Gerak (CMVR): 440 km (Delta) / 543 km (Zeta/Alpha)

Lain-Lain

  • Suspensi Depan: MacPherson Strut
  • Suspensi Belakang: Multi Link
  • Brek Depan dan Belakang: Jenis Cakera (Disc)
  • Brek Parkir: Elektronik (EPB)
  • Saiz Tayar: 225/55 R18 dengan Aero Garnish

EV Kia 2026, EV3, EV4, EV5 GT dan EV9 untuk Korea

Siri kenderaan elektrik EV Kia bertambah meriah dengan pengenalan varian sporti GT yang merangkumi EV3, EV4 dan EV5 untuk pasaran Korea.

Langkah ini disertakan dengan kemas kini tahunan bagi model EV sedia ada termasuk EV9.

Strategi Kia kali ini memfokuskan kepada kepelbagaian pilihan buat pengguna menerusi penambahan sistem pacuan empat roda 4WD dan peningkatan spesifikasi keselamatan serta keselesaan pada semua peringkat varian.

Rangkaian Kuasa Prestasi Tinggi GT

Varian GT bagi EV3, EV4 dan EV5 direka untuk pemandu yang mengutamakan keseronokan memandu dan prestasi responsif.

Kesemua model GT ini dilengkapi sistem dua motor elektrik yang menawarkan hantaran kuasa lebih padu berbanding varian standard.

Bagi model EV3 GT dan EV4 GT, konfigurasi motor berkembar diletakkan pada gandar hadapan dan belakang yang menghasilkan prestasi pemanduan seimbang.

Manakala bagi EV5 GT, ia menerima talaan kuasa lebih tinggi untuk disesuaikan dengan saiz kenderaan yang lebih besar.

Spesifikasi Rangkaian Kuasa GT:

  • Output maksimum EV3 GT dan EV4 GT: 215kW (292hp)

  • Tork maksimum EV3 GT dan EV4 GT: 468Nm

  • Output motor hadapan EV3 GT dan EV4 GT: 145kW (197hp)

  • Output motor belakang EV3 GT dan EV4 GT: 70kW (95hp)

  • Output maksimum EV5 GT: 225kW (306hp)

  • Tork maksimum EV5 GT: 480Nm

  • Output motor hadapan EV5 GT: 155kW (211hp)

  • Output motor belakang EV5 GT: 70kW (95hp)

Identiti Visual dan Kelengkapan Dalaman GT

Kia memberikan sentuhan estetik yang membezakan varian GT menerusi elemen sport yang lebih agresif.

Luaran varian GT didatangkan dengan rim bersaiz 20 inci eksklusif yang dipadankan dengan tayar prestasi musim panas.

Ciri paling menonjol ialah penggunaan angkup brek berwarna neon yang membawa gaya kontras.

Ciri Ruang Kabin GT

Ruang kabin menerima kemasan material suede dengan jahitan atau riasan warna neon.

Pemandu akan menikmati tempat duduk sport GT, stereng tiga jejari khas serta paparan grafik GUI eksklusif untuk kluster instrumen.

Mutu bunyi untuk EV Kia ini ditingkatkan melalui sistem audio premium Harman Kardon serta sistem e-ASD.

Dinamik Pemanduan dan Kawalan Pintar GT

Kia melengkapi teknologi kawalan pemanduan canggih pada varian GT termasuk sistem ampaian kawalan elektronik (Electronic Control Suspension) dan sistem penukaran gear maya (Virtual Shift System).

Sistem Dynamic Torque Vectoring memastikan agihan tork yang tepat pada setiap roda ketika mengambil selekoh.

Bagi EV5 GT, keselesaan penumpang ditambah baik menerusi tempat duduk Ergo Motion untuk pemandu, tempat duduk Relaxation Comfort untuk penumpang hadapan serta penggunaan kaca akustik dua lapis pada barisan kedua untuk kabin yang lebih senyap.

Kemas Kini EV3 dan EV4 2026

Perubahan pada siri EV Kia turut merangkumi EV3 dan EV4 versi 2026 yang hadir dengan penambahbaikan berdasarkan maklum balas pelanggan.

Ciri keselamatan kini lebih menyeluruh dengan pengenalan sistem bantuan keselamatan salah tekan pedal dan bantuan had pecutan sebagai ciri standard bagi mengurangkan risiko kemalangan.

Kemudahan dan Teknologi Dalaman EV Kia

Ruang dalaman EV Kia ini dilengkapi port USB Jenis-C 100W pada semua varian.

Varian Earth ke atas kini dilengkapi sistem pengecasan tanpa wayar dua peranti secara serentak serta Mod Interior yang membolehkan kawalan mudah untuk pencahayaan dan pelarasan kerusi.

Kia juga memperkenalkan Built-in Cam 2 Plus sebagai pilihan tambahan.

Senarai Harga EV3:

  • Standard Air: 39,950,000 won (RM108,864)

  • Standard Earth: 43,900,000 won (RM119,628)

  • Standard GT Line: 44,750,000 won (RM121,944)

  • Long Range Air: 44,150,000 won (RM120,309)

  • Long Range Earth: 48,100,000 won (RM131,073)

  • Long Range GT Line: 48,950,000 won (RM133,389)

Senarai Harga EV4

  • Standard Air: 40,420,000 won (RM110,145)

  • Standard Earth: 45,010,000 won (RM122,652)

  • Standard GT Line: 46,110,000 won (RM125,650)

  • Long Range Air: 44,620,000 won (RM121,590)

  • Long Range Earth: 49,210,000 won (RM134,100)

  • Long Range GT Line: 50,310,000 won (RM137,095)

Model Andalan EV Kia, EV9 2026 dan Pengenalan Varian Lite

Selain siri EV Kia dengan versi GT, model andalan EV9 turut menerima kemas kini bagi tahun 2026 dengan penekanan pada aspek kemewahan dan nilai.

Kia memperkenalkan varian Lite sebagai pilihan yang lebih mampu milik bagi mereka yang mahukan SUV elektrik bersaiz besar namun dengan harga kompetitif.

Untuk meningkatkan aspek premium, butang kawalan pada stereng kini menggunakan material Dark Grey Gloss.

Varian Earth ke atas pula menerima kemasan suede pada papan pemuka. Dari segi praktikaliti, lampu kecemasan pada pintu belakang ditambah pada semua varian.

Senarai Harga EV9:

  • Standard Lite: 61,970,000 won (RM168,868)

  • Standard Air: 64,120,000 won (RM174,727)

  • Standard Earth: 68,910,000 won (RM187,780)

  • Long Range Lite: 66,420,000 won (RM181,000)

  • Long Range Air: 68,570,000 won (RM186,853)

  • Long Range Earth: 73,360,000 won (RM199,906)

  • GT Line: 79,170,000 won (RM215,738)

Harga dan Insentif Pembelian Siri EV Kia

Kia menetapkan harga strategik bagi barisan EV GT untuk memastikan ia layak menerima subsidi kerajaan.

Melalui pelbagai insentif seperti program tukar beli (trade-in), harga akhir yang perlu dibayar oleh pengguna adalah jauh lebih rendah daripada harga jualan asal.

Harga Anggaran Selepas Subsidi Dan Insentif:

  • Siri EV3 dan EV4: Bermula sekitar 32,000,000 won (RM87,200)

  • Siri EV5: Bermula sekitar 34,000,000 won (RM92,650)

  • Siri EV9: Bermula sekitar 58,000,000 won (RM158,050)

Baca: Kia EV2 didedahkan – SUV EV mampu milik dengan jarak sehingga 448 km

Piaggio Porter NPE, bukan skuter tapi lori EV kecil, jarak sehingga 250 km

Piaggio bukan hanya mengeluarkan skuter tetapi juga lori kecil elektrik melalui Porter NPE yang kini sudah berada di rangkaian pengedar di Eropah.

Model ini membawa DNA Porter iaitu kecil, lincah, lasak dan digabung bersama dengan pemanduan sifar emisi dan teknologi moden.

Lebih Lincah, Senyap dan Selesa

Porter NPE dibangunkan untuk kegunaan bandar dan jarak sederhana, termasuk operasi dalam kawasan akses terhad.

Rekaan kabin baharu memberi keselesaan lebih baik, manakala pemanduan elektrik menjadikan lori ini lebih senyap dengan operasi yang lebih responsif.

Sistem keselamatan terdiri daripada ADAS terkini serta pematuhan piawaian keselamatan pasif dan keselamatan siber terbaharu.

Empat Versi, Termasuk Tiga Badan Baharu

Selain versi chassis biasa yang mudah diubah suai mengikut pelbagai tugasan, Piaggio kini menawarkan tiga konfigurasi badan dan semuanya boleh terus dibeli dari pengedar:

Fixed Bed
Tipper Bed
Tipper Bed dengan Panel Sisi Tambahan (600 mm)

Untuk versi badan, Porter NPE menampilkan struktur besi tergalvani berkekuatan tinggi dengan salutan serbuk (powder coating), panel sisi aluminium yang boleh dibuka tiga arah, sistem tip elektro-hidraulik dengan panel kawalan mudah alih untuk model tipper, serta pilihan panel jejaring tambahan.

Keupayaan Muatan

• Fixed Bed: 880 kg
• Tipper Bed: 790 kg
• Tipper + Extended Panels: 730 kg
• Load bed hingga 2,800 mm panjang, 1,620 mm lebar dalaman
• Ketinggian lantai muatan sekitar 850 mm, panel sisi 400 mm (+600 mm untuk versi tambahan)

Rangkaian Kuasa Elektrik 150 kW

Nadi utama Porter NPE ialah Electric Drive Unit (EDU) iaitu gabungan motor, inverter, dan transmisi dalam satu unit kompak.

• Kuasa: 150 kW (puncak), 60 kW (berterusan)
• Tork: 342 Nm (puncak), 128 Nm (berterusan)
• Kelajuan maksimum: 90 km/j
• Jarak gerak: hingga 250 km (kitaran bandar)
• Muatan casis maksimum: 1,050 kg
• Pacuan roda belakang untuk imbangan berat lebih stabil dan prestasi mendaki lebih kuat

Bateri LFP 42 kWj + Pengecasan Pantas

Porter NPE menggunakan bateri 42 kWj LFP (350V) dengan ketahanan tinggi merentas pelbagai suhu.

• Jaminan bateri: 8 tahun / 160,000 km
• Pengecasan AC standard
• Pengecasan pantas DC: 20% → 70% dalam 30 minit

Saiz Kompak, Keselamatan Lengkap

Reka bentuk kabin selebar 1,640 mm menjadikannya 500 mm lebih langsung daripada LCV biasa dan kelebihan besar untuk operasi bandar.

Ukuran keseluruhan cuma 6.9 m², tetapi mampu membawa muatan besar sehingga 1,050 kg bagi versi casis.

Porter NPE turut mematuhi piawaian keselamatan EU (GSR 661/2009/EC) dan lengkap dengan sistem AEB, ELKS, ISA, PCW, TPMS, AVAS, EPL, EPB, ESC, TSM, HBA, TCS, ARP dan E-Call kecemasan automatik.

Warna dan Ketersediaan

Piaggio Porter NPE kini boleh didapati di rangkaian komersial Piaggio di Eropah. Empat warna ditawarkan iaitu Marble White, Amber Orange, Jade Green dan Opal Blue.

Berkenaan harga, Porter NPE dijual daripad 46,000 euro atau bersamaan RM217,943.

Citroën ELO – EV serbaguna dengan panjang setara Ativa

Citroën bakal memperkenalkan konsep terbaharu mereka yang dinamakan ELO pada Pameran Kenderan Brussels 2026 pada Januari depan.

ELO bukan sekadar kenderaan elektrik (EV) biasa malah berfungsi sebagai makmal idea yang menggabungkan inovasi dan kreativiti untuk gaya hidup masa depan.

Dengan pendekatan yang optimis terhadap cabaran mobiliti kontemporari, ELO direka untuk menjadi teman setia untuk berehat, bermain dan bekerja yang juga menjadi inspirasi kepada nama ELO iaitu Rest, Play, dan Work.

Kecekapan Ruang Melalui Seni Bina Elektrik 100 Peratus

Walaupun mempunyai saiz kompak dengan panjang 4.10 meter (setara Perodua Ativa), ELO menawarkan ruang dalaman yang  luas hasil penggunaan platform elektrik sepenuhnya dengan motor yang diletakkan pada gandar belakang.

Seni bina ini membolehkan kawalan saiz luaran yang kompak tanpa mengorbankan keluasan kabin yang mampu memuatkan sehingga enam orang dengan selesa.

Akses tanpa halangan dipermudahkan lagi dengan pintu yang dibuka bertentangan dengan lebar 1.92 meter tanpa tiang tengah manakala kabin terasa sangat terang melalui permukaan berkaca seluas 4.5 meter persegi.

Inovasi Rest Play Work Untuk Kehidupan Fleksibel

ELO direka untuk memberi nilai tambah kepada masa pengguna apabila kenderaan tidak bergerak menerusi rekaan modulariti.

Dalam mod kerja, tempat duduk pemandu di posisi tengah boleh berpusing 360 darjah untuk menghadap meja yang disimpan di bawah tempat duduk baris kedua.

Untuk berehat, kabin boleh diubah menjadi ruang tidur untuk dua orang menggunakan tilam kembung khas atau dijadikan ruang pawagam rumah.

Manakala bagi aktiviti riadah, kerusi baris kedua boleh ditanggalkan untuk kegunaan di luar kenderaan dan teknologi V2L membolehkan kenderaan membekalkan kuasa kepada peralatan elektrik seperti barbeku atau pembesar suara.

Kerjasama dengan Decathlon dan Goodyear

Citroën bekerjasama dengan Decathlon bagi menyuntik elemen dunia sukan dan praktikal ke dalam model ELO.

Melalui kepakaran Decathlon, kereta ini dilengkapi ruang simpanan tiga dimensi yang unik serta tilam khas daripada bahan Dropstitch yang sangat kukuh tetapi mudah dikembungkan untuk keselesaan pengguna.

Selain itu, ELO menggunakan tayar pintar Eagle Xplore daripada Goodyear yang membolehkan pemandu memantau keadaan tayar secara langsung melalui aplikasi telefon.

Fokus terhadap kelestarian juga menjadi keutamaan dengan penggunaan bahan kitar semula daripada model konsep Citroën Oli serta bahan plastik Expanded Polypropylene yang mesra alam kerana boleh dikitar semula.

Spesifikasi Citroën ELO

  • Panjang x tinggi: 4.10 meter x 1.70 meter.
  • Nadi elektrik 100 peratus dengan motor gandar belakang.
  • Konfigurasi tempat duduk fleksibel dari empat hingga enam penumpang.
  • Antara muka paparan maklumat terapung secara reflektif pada seluruh lebar cermin depan.
  • Ciri tambahan kompresor udara bersepadu dan soket kuasa V2L.
  • Penggunaan bahan kitar semula Expanded Polypropylene dan fabrik daripada model konsep Oli.

Model ikonik smart #2 mula diuji, lancar 2026!

smart, jenama automotif yang kini menumpukan pada kenderaan elektrifikasi sedang giat menguji kereta bandar ikonik smart #2 sebelum diperkenal kepada umum pada 2026.

Model elektrik ini sedang menjalani fasa pengujian dunia sebenar untuk validasi Electric Compact Architecture (ECA) baharu.

Ujian dijalankan menggunakan badan kereta smart fortwo sedia ada. Secara amnnya, ini mengesahkan smart #2 kekal dengan dimensi ultra kompak model asal fortwo.

Mengikut perancangan, smart #2 dijangka diperkenalkan secara rasmi pada akhir tahun 2026

DNA Asal dan Reka Bentuk Baharu

smart #2 membawa bersama beberapa ciri ikonik yang membentuk DNA fortwo:

  • Dimensi Ultra Kompak: Saiz kekal kecil dan sesuai untuk bandar.
  • Konfigurasi: Dua pintu dan dua tempat duduk dikekalkan.
  • Dinamik Pemanduan: Ciri pacuan roda belakang dikekalkan.
  • Identiti: Roda berada pada penjuru badan kereta  yang ikonik.

Reka Bentuk dari Mercedes-Benz

Ciri-ciri tersebut hanyalah titik permulaan. smart #2 akan dilancarkan dengan identiti baharu, menampilkan reka bentuk luaran dan dalaman yang direka bentuk semula sepenuhnya oleh pasukan reka bentuk Mercedes-Benz.

Strategi dan Lokasi Ujian

Pengujian senibina ECA telah dipermudah melalui penyelesaian kejuruteraan yang inovatif iaitu integrasi platform baharu ke dalam badan smart fortwo sedia ada.

Pasukan Penyelidikan dan Pembangunan (R&D) smart kini menjalankan kerja pengesahan di kemudahan khusus di seluruh dunia.

  • China : Jurutera memberi tumpuan kepada dinamik pemanduan teras, termasuk memperhalusi pengendalian dan keselesaan pemanduan untuk ketangkasan bandar, pengesahan kekuatan struktur dan pengoptimuman prestasi sistem brek.
  • Lokasi Ujian Global Lain: Pengesahan prestasi keselamatan pelanggaran, ketahanan sistem suspensi, prestasi bateri, sistem perisian dan sistem kawalan suhu dijalankan dalam pelbagai keadaan.

Xiaomi YU7 Max gagal capai jarak CLTC, hanya catat 492 km di lebuh raya

Model EV kedua Xiaomi, iaitu YU7, gagal mencapai jarak CLTC yang diiklankan apabila ujian di lebuh raya menunjukkan keputusan yang jauh lebih rendah.

Walaupun dilengkapi dengan bateri 101.7 kWj, kenderaan ini hanya mampu bergerak sejauh 492 km sebelum berhenti sepenuhnya, sekitar 65.5% daripada jarak yang dicanang iaitu 750 km bagi varian Max.

Ujian bebas ini dijalankan oleh media China, Sohu, menggunakan sebuah YU7 Max baharu, lengkap dengan rim 21 inci dan tayar Michelin Primacy 5 Energy.

Ia dipandu dalam mod Comfort dengan pemulihan tenaga rendah, penyaman udara ditetapkan antara 23 hingga 24 Celsius, dan membawa dua penumpang.

Ujian dilakukan sepenuhnya di lebuh raya dengan jarak keseluruhan sejauh 84 km. YU7 Max berjaya menempuh 483 km sebelum paparan menunjukkan jarak sifar. Ia kemudian terus bergerak sejauh 9 km lagi sebelum berhenti sepenuhnya. Purata kelajuan semasa ujian ialah 99.6 km/j.

Ini bersamaan dengan kadar pencapaian dunia sebenar sebanyak 65.5%, jauh lebih rendah daripada dakwaan Xiaomi yang menyatakan model ini boleh mencapai 80% hingga 90% daripada jarak CLTC yang didakwa.

Sohu menyatakan pencapaian ini adalah sesuatu yang biasa bagi EV di lebuh raya, namun tetap mengecewakan bagi model yang dipasarkan sebagai berprestasi tinggi.

Namun, dari segi pengecasan, prestasi YU7 Max adalah memberangsangkan. Baterinya berjaya dicas dari 0% hingga 100% dalam masa 37 minit menggunakan pengecas berkapasiti 400 kW.

Antara 5% hingga 70%, kadar pengecasan kekal stabil pada 300 kW dan mengambil masa hanya 14 minit. Pengecasan menjadi perlahan selepas 90% apabila kenderaan memasuki mod trickle charging.

Walau bagaimanapun, penggunaan tenaga sedikit berbeza bergantung pada kaedah pengiraan. Paparan dalam kereta mencatatkan 20.2 kWj/100 km, manakala anggaran berdasarkan kapasiti bateri menunjukkan 20.6 kWj/100 km.